wtorek, 25 października 2016

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o Australii.

Australia to państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata - Australię, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Jaka była główna przy­czy­na wy­bu­do­wa­nia Canberry jako stolicy Au­stra­lii, zamiast wybrania któregoś z ist­nie­ją­cych miast?
Sprzecz­ka między Sydney a Mel­bo­ur­ne. W końcówce XIX wieku dyskusje na temat kształtu fe­de­ra­cji Au­stra­lii zostały zdo­mi­no­wa­ne kwestią wyboru stolicy. Zarówno Sydney, jak i Mel­bo­ur­ne pre­ten­do­wa­ły do tej funkcji. Osta­tecz­nie osią­gnię­to kom­pro­mi­s: zostanie wy­bu­do­wa­na nowa stolica pomiędzy oboma mia­sta­mi.
Gdzie znaj­dzie­my naj­więk­szą ilość wiel­błą­dów jed­no­garb­nych na wol­no­ści?
W Au­stra­lii. Wiel­błą­dy są hodowane po­wszech­nie w Afryce, Azji i na Bliskim Wscho­dzie, ale na wolności spotkać można je jedynie w Au­stra­lii. Wiel­błą­dy zostały przy­wie­zio­ne przez dawnych ko­lo­ni­stów i były używane jako środek trans­por­tu m.in. przy budowie linii ko­le­jo­wych. Po upo­wszech­nie­niu się trans­por­tu mo­to­ro­we­go prze­sta­ły być po­trzeb­ne. Zostały wy­pusz­czo­ne na wolność i prze­trwa­ły do dziś jako pół­dzi­kie stada.
Gdzie zrobiono to zdjęcie kurortu nar­ciar­skie­go?
W Au­stra­lii. Choć Au­stra­lia kojarzy się przede wszyst­kim z klimatem pu­styn­ny­m, to w górach Nowej Po­łu­dnio­wej Walii, Wiktorii oraz Tasmanii istnieje kilka dobrze roz­wi­nię­tych ośrodków nar­ciar­skich. Są one w zasięgu week­en­do­wych wypadów wielu Au­stra­lij­czy­ków. Miesz­kań­cy Canberry mają zaledwie dwie godziny jazdy do ośrodków nar­ciar­skich Nowej Po­łu­dnio­wej Walii, zaś ośrodek Mount Baw Baw znajduje się jedynie 120 km od Mel­bo­ur­ne.
Kim był Alfred Gibson, od którego została nazwana au­stra­lij­ska Pustynia Gibsona?
Czło­wie­kie­m, który zaginął na pustyni. Pustynia Gibsona została tak nazwana przez Ernesta Gilesa, po­dróż­ni­ka, którego eks­pe­dy­cja po raz pierwszy prze­mie­rzy­ła Au­stra­lię. Niewiele wiadomo o samym Al­fre­dzie Gib­so­nie, który odłączył się od eks­pe­dy­cji i zaginął - pozostał jedynie krótki opis jego wyglądu.
Który ssak jest jadowity i przez to nie­bez­piecz­ny dla ludzi?
Dziobak jest nie­zwy­kłym zwie­rzę­ciem i równie nie­zwy­kły jest jego jad, pro­du­ko­wa­ny przez gruczoły znaj­du­ją­ce się na nogach. Jak­kol­wiek jad ten nie może zabić czło­wie­ka, to wywołuje bardzo silny ból, który - co stanowi nie­roz­wią­za­ną zagadkę - nie zmniej­sza się nawet po podaniu morfiny. Biolodzy po­dej­rze­wa­ją, że jad może działać bez­po­śred­nio na re­cep­to­ry bólu w mózgu. Czasami ból ten nie znika cał­ko­wi­cie i utrzy­mu­je się mie­sią­ca­mi.
Kiedy w Au­stra­lii pojawiły się dingo?
3500 lat temu. Dingo zostały przy­wie­zio­ne z po­łu­dnio­wej Azji wraz z jedną z fal osad­ni­czy­ch, którą przybyli przod­ko­wie Abo­ry­ge­nów Au­stra­lij­skich. Dingo przybyły do Au­stra­lii jeszcze nie w pełni udo­mo­wio­ne i wtórnie zdzi­cza­ły. Różnią się od psów domowych wieloma szcze­gó­ła­mi, między innymi nie potrafią szcze­kać.
Na którym kon­ty­nen­cie znajduje się najmniej ak­tyw­nych wul­ka­nó­w?
W Au­stra­lii. Na kon­ty­nen­cie au­stra­lij­skim nie od­no­to­wa­no ani jednej erupcji wulkanu od czasu jego ko­lo­ni­za­cji. Istnieje kilka wulkanów w po­łu­dnio­wej części kon­ty­nen­tu, które naj­praw­do­po­dob­niej są drze­mią­ce i wy­bu­cha­ły kilka tysięcy lat temu, już po za­sie­dle­niu Au­stra­lii przez Abo­ry­ge­nów.
Na którym kon­ty­nen­cie, jako jedynym poza An­tark­ty­dą, nie ma elek­trow­ni ato­mo­wy­ch?
W Au­stra­lii. Au­stra­lia to w praktyce jedyny z wysoko roz­wi­nię­tych krajów, który nie używa energii jądrowej (własnej lub im­por­to­wa­ne­j). Przy­czy­ny tego stanu rzeczy są czysto eko­no­micz­ne - Au­stra­lia posiada duże zasoby taniego w wy­do­by­ciu węgla, położone w pobliżu aglo­me­ra­cji miej­skich. Na każdym innym kon­ty­nen­cie istnieją elek­trow­nie jądrowe (są w Bra­zy­lii, Ar­gen­ty­nie i Po­łu­dnio­wej Afryce).
Gdzie wy­stę­pu­ją molochy strasz­li­we, jasz­czur­ki słynące z prze­ra­ża­ją­ce­go wyglądu?
W Au­stra­lii. Za­miesz­ku­ją­ce pustynie za­chod­niej Au­stra­lii molochy są nie­groź­ne dla wszyst­kich oprócz mrówek, którymi się żywią.
W 2012 roku NASA opu­bli­ko­wa­ła sławne "Black Marble" - zdjęcie nocnych świateł. Czym są światła w cen­tral­nej części za­chod­niej Au­stra­lii?
Po­ża­ra­mi. To zdjęcie zostało zmon­to­wa­ne z danych uzy­ska­nych w ciągu dzie­wię­ciu dni w kwietniu 2012 i trzy­na­stu dni w paź­dzier­ni­ku 2012. Oznacza to, że pożary i inne światła (takie jak oświe­tle­nie statków) mogły być wykryte w ciągu jednej doby i zin­te­gro­wa­ne w obrazie kom­po­zy­to­wy­m, mimo że były zja­wi­skiem tym­cza­so­wym - dały wrażenie ma­syw­ne­go blasku.
Źródło: wikipedia.org.pl; http://pl.globalquiz.org/ciekawostki-australia/