wtorek, 14 lutego 2017

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata


W tym tygodniu przedstawię Wam kilka ciekawostek o Arktyce.

Kto jako pierwszy prze­pły­nął przej­ściem pół­noc­no­-za­chod­nim na północy Kanady?

Roald Amund­sen. Wyprawa zajęła Amund­se­no­wi i sze­ścio­oso­bo­wej załodze statku Gjøa trzy lata (1903-1906). Przez więk­szość czasu statek uwię­zio­ny był w lodzie, a załoga czekała na krótkie miesiące po­lar­ne­go lata, w których mogła będzie kon­ty­nu­ować podróż. To wtedy Amundsen poznał od lo­kal­nych miesz­kań­ców sposoby prze­trwa­nia i podróży w Arktyce, jak zaprzęgi psów lub futrzane okrycia. Zdobyta wiedza później po­zwo­li­ła mu zdobyć biegun po­łu­dnio­wy.

Jaki dźwięk słychać w pobliżu góry lodowej?

Szum bą­bel­ków. Góra lodowa to fragment lodowca, w którym uwię­zio­ne pę­che­rzy­ki po­wie­trza zostały sprężone pod ci­śnie­niem lodu. Gdy taki lód zaczyna się topić pod po­wierzch­nią wody, pę­che­rzy­ki po­wie­trza są uwal­nia­ne, bły­ska­wicz­nie się przy tym roz­prę­ża­jąc. Efekt przy­po­mi­na roz­pusz­cza­nie w wodzie tabletki mu­su­ją­cej i nazywany jest przez po­lar­ni­ków "Bergie Selt­ze­r", przez analogię do po­pu­lar­nych tabletek Alka Seltzer.

Na który gatunek pin­gwi­nów naj­czę­ściej polują niedź­wie­dzie polarne?

Na żaden. Niedź­wie­dzie polarne żyją na półkuli pół­noc­ne­j, a pingwiny - po­łu­dnio­wej.
 
Na jaką mak­sy­mal­ną głę­bo­kość sięga wieczna zmar­z­li­na?
1500 m. Badania prze­pro­wa­dzo­ne w pół­noc­nej Syberii (w dorzeczu Leny) wykazały wy­stę­po­wa­nie wiecznej zmar­z­li­ny aż do głę­bo­ko­ści 1,493 m. W lecie rozmarza jedynie wierzch­nia warstwa, o głę­bo­ko­ści do 4 m.

W którą stronę nie możemy spojrzeć stojąc na biegunie po­łu­dnio­wy­m?

Ani na wschód, ani na zachód, ani na po­łu­dnie. Na biegunie po­łu­dnio­wym każdy kierunek to północ.

Jakiej taktyki używają niedź­wie­dzie polarne, aby za­sko­czyć fokę podczas po­lo­wa­nia?

Pod­pły­wa­ją nurkując pod wodą. Dla foki od­po­czy­wa­ją­cej na krze lodowej naj­lep­szym kie­run­kiem ucieczki jest morze, gdzie pływa znacznie spraw­niej od niedź­wie­dzia. Dlatego niedź­wiedź polarny stara się za­ata­ko­wać od morza, by odciąć foce drogę uciecz­ki. Podpływa cał­ko­wi­cie za­nu­rzo­ny, aby nie zostać za­uwa­żo­ny - może nurkować przez około dwie minuty.
 
Jakie bogactwa na­tu­ral­ne przy­wio­dły ro­syj­skich ko­lo­ni­stów na Alaskę?

Uchatki. Alaska została sko­lo­ni­zo­wa­na przez ro­syj­skich han­dla­rzy futer. Nie polowali oni sami na uchatki, wy­ko­rzy­stu­jąc w tym celu miesz­ka­ją­cych na Alasce Aleutów. Wielu z nich zostało wy­sie­dlo­nych i wy­sła­nych w po­szu­ki­wa­niu uchatek w dalekie rejony - nawet do Ka­li­for­nii.

Na jakiej wy­so­ko­ści znajduje się naj­wyż­szy punkt Kró­le­stwa Danii?

Około 3700 m. Pole Gun­n­bjørn to naj­wyż­sze wznie­sie­nie Gren­lan­dii. Jest to nunatak, czyli skała prze­bi­ja­ją­ca poprzez lo­do­wiec. Góra nosi nazwę na cześć Gun­n­bjor­na Ulfs­so­na, pierw­sze­go Eu­ro­pej­czy­ka, który dotarł do Gren­lan­dii.

Żródło: pl.globalquiz.org; pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz