Boliwia (hiszp. Bolivia), oficjalnie Wielonarodowe Państwo Boliwia to państwo śródlądowe w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej, graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie.
Która rodzina języków indiańskich jest dziś najczęściej używana w Amerykach?
Keczua. Język keczua jest używany przez około 8-10 milionów mieszkańców Andów. Dziś jest, obok hiszpańskiego, jednym z oficjalnych języków Boliwii i Peru.
Który kraj bez dostępu do morza słynie z największej marynarki wojennej?
Oczywiście Boliwia. Choć Boliwia utraciła dostęp do oceanu w wyniku przegranej Wojny o Pacyfik już w roku 1879, to nigdy nie rozwiązała swojej floty. Z czasem stało się to wyrazem ambicji tego państwa do odzyskania wybrzeża. Flota Boliwii patroluje wody jeziora Titicaca, w roku 2008 w marynarce Boliwii służyło około 5,000 osób.
Wojna o Pacyfik miała miejsce w Ameryce Południowej w latach 1879-1883. Który obszar był miejscem konfliktu?
Pustynia Atakama. W XIX wieku nie istniały jasno wytyczone granice między Peru, Boliwią i Chile w rejonie pustyni Atakama. Stało się to zarzewiem konfliktu w momencie odkrycia wartościowych zasobów naturalnych w tym regionie.
Ile jest oficjalnych języków w Boliwii?
Trzydzieści siedem. Boliwię zamieszkuje 10 milionów ludzi, spośród których 88% używa języka hiszpańskiego. Mimo to, kraj ma 37 oficjalnych języków, w tym wiele języków indiańskich. Wynika to z konstytucji mówiącej, że każdy z języków rdzennej ludności jest językiem kraju. Skrajnym przypadkiem jest niemal wymarły język Bauré, którym mówi dziś mniej niż 200 osób.
Źródło: wikipedia.org.pl; globalquiz.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz