czwartek, 28 listopada 2013

Ciekawostki ze świata - na luzie :)

  1. Czy wiesz, że mężczyźni mogą przeczytać mniejszy napis niż kobiety? Natomiast Panie lepiej słyszą.
     
  2. Czy wiesz, że najdłuższa jaskinia na świecie ma ponad 565 km?
     
  3. Czy wiesz, że pszczoły mogą latać z prędkością 80 km/h?
     
  4. Czy wiesz, że pewna kobieta z Anglii kichała nieprzerwanie przez 977 dni? Wydaje się niemożliwe, ale to prawda !!!
     
  5. Czy wiesz, że tygrys widzi w ciemności 5 razy lepiej niż człowiek?
     
  6. Czy wiesz, że około 90 % wszystkich stworzeń żyje w oceanie?
     
  7. Czy wiesz, że ośmiornica posiada 3 serca?
     
  8. Czy wiesz, że leworęcznym ludziom paznokcie rosną szybciej na lewej ręce? Natomiast praworęcznym paznokcie rosną szybciej na prawej ręce.
     
  9. Czy wiesz, że 40 % zysków McDonald’a pochodzi ze sprzedaży zestawu dla dzieci „Happy Meal”?
     
  10. Czy wiesz, że owoce w Japonii są bardzo drogie? ? Na przykład melon może kosztować nawet 300 zł.
       
  11. Czy wiesz, że na każdym kontynencie istnieje miasto, które nazywa się „Rzym”?
     
  12. Czy wiesz, że Japończycy należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie?
     
  13. Czy wiesz, że oko strusia jest większe niż jego mózg?
     
  14. Czy wiesz, że ważka żyje 24 godziny?
     
  15. Czy wiesz, że pochodzenie języka japońskiego jest nieznane?
 

02/2013

środa, 13 listopada 2013

Ciekawostki ze świata - o Savoir-vivre w innych krajach

Czy we wszystkich krajach popularny jest uścisk dłoni? Czy zawsze należy przestrzegać punktualności? W jakim kraju kwiaty wręcza się w papierze? Oto kilka ciekawostek na temat dobrych manier w innych krajach.
 
  • Dania - Podczas poznawania się uścisk ręki jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o wręczanie kwiatów, to lepiej nie dawać chryzantem. Podobnie jak w Polsce są to kwiaty cmentarne. Jako podarek bardzo mile widziane są spirytualia. W życiu prywatnym toleruje się tzw. kwadrans akademicki czyli 15 minut spóźnienia, z wyjątkiem zaproszenia na przyjęcie przy stole.
     
  • Finlandia - Uścisk dłoni obowiązuje tylko przy pierwszym spotkaniu albo po dłuższej nieobecności. Nigdy w życiu codziennym. Przy powitaniu używa się zwykle zwrotu „dzień dobry”, jednak bez podawania nazwiska. Kwiaty jako podarunek są bardzo popularne, nie daje się białych lilii, gdyż są to kwiaty cmentarne. Finowie są bardzo wrażliwi na niszczenie natury, dlatego biwakowanie i wędkowanie wymaga pozwolenia, a w budynkach publicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów. Ściśle przestrzega się punktualności, a spóźnienie tolerowane jest tylko do 10 minut.
     
  • Francja - Uścisk ręki jest bardzo popularny, a pocałunek w oba policzki bardziej powszechny niż w Niemczech. Jeśli nie zna się nazwiska osoby, do której się zwraca, mówi się: mademoiselle, madame lub monsieur. Wręcza się również kwiaty i prezenty, jednak kwiaty wysyła się zwykle wcześniej. Dopuszczalny jest także kwadrans akademicki. Osoby wskazujące miejsce w kinie lub teatrze dostają napiwek.
     
  • Grecja - Uścisk dłoni stosuje się bardzo rzadko, uważa się go bardziej za wyraz przyjaźni. Jako podarki wręcza się kwiaty, ciastka i trunki. Toleruje się spóźnienie do 15 minut, z wyjątkiem zaproszenia na przyjęcie przy stole. Napiwki są bardzo oczekiwane.
     
  • Wielka Brytania - Brytyjczycy bardzo rzadko padają sobie w ramiona, a uścisk dłoni stosowany jest raczej przy poznawaniu się lub pożegnaniu na dłuższy czas. Używa się właściwego tytułu w stosunku do osób pochodzenia szlacheckiego. Z ciekawostek – kwiaty wręcza się w papierze, a po przyjęciu należy natychmiast podziękować gospodarzom listem. Bardzo ważna jest punktualność.
     
  • Włochy - We Włoszech w zwyczaju jest uścisk dłoni oraz obejmowanie się (o wiele częstsze niż w innych krajach). Uczucia wyraża się bardzo spontanicznie i wyraźnie. Do osób, które ukończyły szkołę wyższą należy zwracać się dottore lub professore. Mężczyznom nie wręcza się kwiatów.
     
  • Norwegia - Podobnie jak w Finlandii uścisk dłoni nie obowiązuje w życiu codziennym, lecz przy pierwszym spotkaniu lub dłuższej nieobecności. Powszechnie mówi się do wszystkich po imieniu. Należy ściśle przestrzegać punktualności, gdyż uważa się to wyraz grzeczności, a prywatnie dopuszcza się 10 minutowe spóźnienie. Napiwek jest nieobowiązujący, a zapłata za taksówkę powinna być zaokrąglona do 5 koron.
     
  • Szwecja - Uścisk dłoni nie jest zwyczajem powszechnym. Jeśli chodzi o kwiaty, nie przynosi się białych bukietów (przesąd). Podobnie jak w Norwegii bardzo ważna jest punktualność. Po jedzeniu dziękuje się gospodarzom tradycyjnym „Tack for maten” (dziękuję bardzo za posiłek).
     
  • Hiszpania - Powszechny jest uścisk dłoni oraz branie się w ramiona osób znajomych. Zaprzyjaźnieni mężczyźni pozdrawiają się często klepaniem po plecach. Jeśli chodzi o zwracanie się do innych, w zwyczaju jest mówić: señora, señorita, señor. Jako podarki przynosi się kwiaty, wino lub praliny. Czerwone róże nie symbolizują głębokiej miłości, można je więc wręczyć gospodyni. Na przyjęcie wypada spóźnić się 15 minut, a jeszcze lepiej pół godziny. Jeżeli podano 2 terminy, należy wybrać późniejszy. Wyjątek stanowią walki byków – zawsze rozpoczynają się punktualnie.
     
  • Turcja - Powitanie poprzez uścisk dłoni jest powszechne. Do innych zwraca się podając najpierw imię, a następnie bajan (pani), hanim (dama), baj (pan). Kobiety nie mogą ubierać się zbyt swobodnie, a przed meczetem należy zawsze zdjąć buty (często także w mieszkaniach). W zwyczaju jest wręczanie kwiatów, a także drobnych upominków dla domu. Nie wypada zachwycać się przedmiotami i biżuterią gospodarzy, gdyż zobowiązuje to posiadacza do podarowania ich podziwiającemu. Szeroko rozpowszechnione jest dawanie napiwków. Warto wiedzieć, że nieprzyjęcie zaproszenia jest obraźliwe. Oczekuje się także zaproszenia wzajemnego.
50/2012

wtorek, 5 listopada 2013

Ciekawostki ze świata - o Budapeszcie

Każdy, kto miał przyjemność być w Budapeszcie wie, jak niezwykły czar roztacza się wokół węgierskiej stolicy. I nie piszę tego tylko dlatego, że sama pochodzę z Budapesztu :).Trudno opisać, co właściwie leży u podstaw jej popularności. Szukając ciekawostek o tym mieście, zebrałam 10 faktów, które warto znać a może jeszcze nie o nich wiedzieliście...
  1. Budapeszt jest gorącym miastem. Dosłownie, ponieważ Budapeszt ma więcej basenów termalnych, niż jakikolwiek inna stolica na świecie. Zaskakujące jest to, że 70.000.000 litrów wody termalnej wypływa na powierzchnię codziennie. Gorące źródła zrodziły dziesiątki kąpieli leczniczych a kultura kąpieli sięga do czasów rzymskich.
     
  2. W Budapeszcie znajduje się trzeci co do wielkości budynku parlament na świecie. Budynek Parlamentu o powierzchni 18.000 metrów kwadratowych (193.750 m² stóp), posiada 691 pokoi, 20 km (12,5 km) schodów i ma 96 metrów (315 stóp) wysokości. Dekoruje go 90 posągów na fasadzie i aż 40 kg z 23-karatowego złota, było wykorzystane do dekoracji wnętrza.  Budowa rozpoczęła się w 1885 roku i neogotycki pałac został ukończony w 1902 roku.
     
  3. Budapeszt ma najstarsze linie metra w Europie kontynentalnej. Po Londynie, Budapeszt ma najstarszy podziemny system kolejowy w Europie.  Linia została otwarta w 1896 w roku, kiedy Węgry obchodziły 1000-lecie, stąd nazwa Millennium Underground. Ta linia metra M1 jest nadal w użyciu i łączy centrum miasta z Placem Zwycięzców.
     
  4. Budapeszt jest siedzibą drugiej co do wielkości synagogi na świecie i największej synagogi w Europie.  Synagoga na ulicy Dohány może pomieścić 3000 wiernych, sam budynek ma 44 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 2000 metrów kwadratowych. Synagoga została zbudowana w latach 1854 i 1859 w stylu neo-mauretańskim.
     
  5. Budapeszt jest centrum kultury. Istnieje ponad 40 teatrów i ponad 100 muzeów i galerii w mieście.  Wiele koncerty, festiwale i wydarzenia odbywają cały rok, nie wspominając o występach w słynnej Opera House , która jest uważana za jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie.
     
  6. Budapest Zoo jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Został otwarty w 1865 i poza zwierzętami to zbiór godnych uwagi budynków Art Nouveau i budowli, jak Elephant House, Palmiarni oraz wejście główne.
     
  7. Najbardziej święte miejsce islamu na północy jest w Budapeszcie. Jest to miejsce pochówku tureckiego derwisza , nazywanego Gül Baba, który przyszedł na Węgry w okresie inwazji tureckiej w 16 wieku.  Został uhonorowany na świętego człowieka, a po jego śmierci w 1541 jego grób w Budzie stał się miejscem świętym i miejscem pielgrzymek.  Kaplica, wybudowana w latach 1543 i 1548, jest jednym z niewielu zachowanych budowli tureckich w Budapeszcie.
     
  8. Budapeszt jest siedzibą jednego z największych festiwali muzycznych na świecie. Około 400 tysięcy osób z całego świata gromadzi się na Sziget Festival co roku w sierpniu. Nazwa wydarzenia muzycznego, które trwa przez tydzień, pochodzi od nazwy Stoczni Island (Hajógyári Sziget), gdzie odbywa się festiwal.
     
  9. Budapeszt jest największym miastem na Węgrzech. 20% ludności mieszka na Węgrzech (1,7 milionów ludzi) w Budapeszcie.  Więc, co 5 osoba na Węgrzech jest "Budapester".
     
  10. Budapeszt nie zawsze była stolicą Węgier. Aż do 13 wieku Esztergom, miejsce urodzenia i koronacji św. Szczepana pierwszego króla Węgier, było stolicą Węgier.  Po najeździe mongolskim w 1241-1242 król Bela IV przeniósł siedzibę królewską do Budy, szukając ochrony.  Dzisiejsza Budapeszt powstał w 1873 poprzez połączenie trzech miast: Buda, Pest i Óbuda (Stara Buda).   
48/2012