wtorek, 1 lipca 2014

Ciekawostki ze świata - Dzień Dziecka na świecie

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka jest obchodzony podobnie na całym świecie, niezależnie od daty - to dzień, kiedy dzieci dostają drobne upominki i spędzają czas ze swoimi rodzicami: w zoo, parku, na placu zabaw.

Jednak nie wszędzie to święto obchodzi się 1 czerwca, różnią się także popularne zwyczaje. Zobacz gdzie dzieci dostają ciasteczka z wróżbą, a gdzie rodzice wywieszają przy drzwiach kolorowe karpie:
 • ONZ obchodzi „swój” Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989.
   
 •  We Francji zamiast Dnia Dziecka obchodzony jest Dzień Rodziny. Świętuje się go 6 stycznia. Rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której podawane jest m.in. ciasto z "wróżbami". 
   
 • We Włoszech to święto obchodzone jest iście po królewsku - dzieci dostają od rodziców papierowe korony, spełniane są także ich drobne zachcianki. Oprócz tego "królowie i królowe" obdarowywani są ciasteczkami z wróżbą.
   
 • W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.
   
 • W Chinach święto to ustanowiono najwcześniej na świecie, bo już w 1926 r. Inicjatorem ustanowienia dnia poświęconego najmłodszym była organizacja „The International Union for Protection of Childhood” (Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa).
   
 • W Argentynie święto dzieci obchodzi się w drugą niedzielę sierpnia.
   
 • W Australii w czwartą środę października a na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.
   
 • W Japonii do dziewczynek i chłopców podchodzi się indywidualnie. Każde z nich ma wiec osobny dzień Dziecka - chłopcy 5 maja, a dziewczynki 3 marca. 5 maja Japończycy wywieszają na drzwiach lub w ogrodzie kolorowe karpie, wycięte z papieru. czerwony karp symbolizuje mamę, czarny tatę a niebieski syna. Karp ma dla Japończyków symboliczne znaczenie - jest kojarzony z determinacją, siłą i walka z przeciwnościami losu. Z kolei 3 marca, japońskie dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
23/2013