czwartek, 3 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o Ukrainie.
Ukraina to państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. 

1/ Na Ukrainie dużo popularniejszą od chipsów przekąską są rozmaite suszone stworzenia morskie. Można spróbować anchois, krewetek, kalmarów, ośmiornicy i innych rozmaitych  rybek. Nawet w bardzo nowoczesnym kinie, w którym sprzedają popcorn, nie należy się dziwić, gdy poczuje się ostry zapach ryby.

2/ Leżąca na zachodniej Ukrainie wieś Wełyka Kopanja znana jest z pewnej osobliwości, a mianowicie  z bliźniąt. W czterotysięcznej miejscowości w pobliżu granic z Węgrami, Słowacją i Rumunią, mieszka 58 par bliźniąt. Według miejscowej legendy, przed wielu laty cierpiąca na niepłodność kobieta z miasta odległego o 150 km przyjeżdżała tu po wodę, aż w końcu zaszła w ciążę i urodziła bliźniaki.

3/ Jednym z najwyższych ludzi na świecie jest pewien ukraiński weterynarz – Leonid Stadnik, który ma 258 cm i nadal rośnie.

4/ Na Ukrainie prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń w kwestii nadawania imion dzieciom, stąd spotkać można osoby o takich imionach jak Kosmos, Serwer, Atlantyda, a nawet Madaga.

5/ W 2009 r. ukraiński nastolatek wynalazł ładowarkę, która czerpie energię z… rosnącego drzewa. Urządzenie może okazać się przydatne w czasie wycieczki za miasto, podczas której można naładować w ciągu 4 godzin telefon komórkowy lub podsłuchać muzyki za sprawą podłączonego do niej  odtwarzacza czy radia.

6/ W 2008 i 2013 roku ukraińska hrywna została wybrana najpiękniejszą walutą na świecie.

7/ Zamkniętą strefę wokół Czarnobyla zamieszkuje nielegalnie ponad 700 osób.

8/ Na Ukrainie w szkołach obowiązuje 12-stopniowa skala ocen.

9/ Stacja metra Arsenalnaya w Kijowie jest najgłębsza na świecie. Znajduje się 105 metrów pod ziemią.

10/ W tym kraju Chrześcijanie nie mogą grać w karty, gdyż uznawane jest to za hazard.

11/ Ukraiński hymn narodowy składa się tylko z sześciu linii (cztery w formie wiersza, a dwa w formie chóru). Pozostałe wersety uważane są za niepoprawne politycznie.

12/ Policja ma aż 90 % rozwiązanych spraw. Powodem tak dobrego wyniku jest fakt że praktycznie w ogóle nie zajmują się „błahymi” sprawami typu kradzież telefonu komórkowego.


Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina, ukraina.lovetotravel.pl/ciekawostki_o_ukrainie,
www.kyiv-ukraine.eu/ciekawostki-o-ukrainie/