wtorek, 8 kwietnia 2014

Zwyczaje Wielkanocne na świecie

Święta Wielkanocne są najważniejszymi świętami w całym roku liturgicznym, niemniej jednak - jak świat długi i szeroki - praktycznie w każdym zakątku globu obchodzone są inaczej. Przypatrzmy się zwyczajom i tradycjom wielkanocnym praktykowanym w wybranych krajach europejskich.
 • Grecja - Grecja jest państwem niezwykle religijnym, w którym każde święto jest obchodzone z należytym szacunkiem. Okres wielkanocny zaczyna się już w sobotę, poprzedzającą Niedziele Palmową, kiedy to po domach chodzą kolędnicy. Mieszkańcy w podzięce za śpiew nagradzają ich jajkami, słodyczami a także niewielkimi sumami pieniężnymi. Niedziela Palmowa przebiega podobnie jak w Polsce –  wierni uczestniczą w odprawianych mszach, niemniej jednak nie przynoszą do cerkwi palm, lecz otrzymują „zielone krzyże”, które zabierają na kolejny rok do domu. Jajka barwione są w poprzedzający Wielkanoc czwartek, a w Wielki Piątek obowiązuje, podobnie jak i u nas, ścisły post.
   
 • Szwecja - W Szwecji do ciekawszych zwyczajów należy smaganie brzozowymi gałązkami domowników, co ma upamiętniać biczowanie Chrystusa oraz przebieranie się młodych dziewcząt za wiedźmy i chodzenie od domu do domu celem zdobycia datków pieniężnych. Niedziela Wielkanocna spędzana jest w gronie rodzinnym.
   
 • Niemcy - Ciekawą tradycją w Niemczech jest poszukiwanie przez najmłodszych poukrywanych prezentów, które przynosi zajączek. Niemcy już w Wielki Czwartek farbują jajka, zwykle na kolor zielony, stąd pojawiające się czasem określenie "Zielony Czwartek". Podczas świąt obowiązuje tradycyjne śniadanie, podczas którego bliscy dzielą się jajkami.
   
 • Dania - W Danii z kolei zamiast zajączka wielkanocnego można spotkać żółciutkie kurczaczki, tego samego koloru kwiaty, jak również drewniane jajka. Dania jest krajem, w którym nie ma zwyczaju ozdabiania jajek – spożywa się ich bardzo mało. Z kolei popularne jest wręczanie drobnych prezentów. W dniu Wielkiej Nocy odbywa się uroczyste śniadanie. Nie ma tu zwyczaju wypiekania żadnych wyjątkowych, świątecznych ciast.
   
 • Francja - Święta Wielkanocne we Francji to czas radości i leniuchowania. Podobnie jak i w Niemczech tradycją jest chowanie przed dziećmi czekoladowych jajek, które ku ich uciesze mogą zostać spałaszowane natychmiast po znalezieniu. Na uwagę zasługuje niecodzienna tradycja, która głosi, że młode dziewczęta stanu wolnego w Niedziele Wielkanocną powinny przed wschodem słońca przynieść do domu wodę ze strumienia, która zapewni im zdrowie i urodę – woda ta jest pita, jak również służy do obmywania całego ciała.
   
 • Finlandia - Wielkanoc w Finlandii to przede wszystkim bogactwo różnorodnych potraw. Wierzenia i tradycje mieszkańców Finlandii są niczym niezwykła, magiczna opowieść. W Wielki Czwartek praktykowane było „wypuszczanie ducha Kiira”, który swoje niecne rządy sprawował w domostwach.  Do zwyczaju starych kobiet należało m. in.: przeciąganie wokół swoich zagród sani z przyczepionymi do nich m.in. grabiami, kosami a nawet podniszczonymi kaloszami, wypowiadając przy tym zaklęcia. Z kolei w Wielki Piątek, według wierzeń, czające się zło osiągało największą moc, a czarownice na miotłach grasowały od zmierzchu, aż do sobotniego ranka.
   
 • Hiszpania - W Hiszpanii tak jak i w Polsce, Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku. Jest ono celebrowane z właściwym Hiszpanom przepychem. Ludzie często wychodzą świętować na ulicę, przebierając się w różne stroje. Pierwszym wolnym od pracy i szkoły dniem jest Wielki Piątek, w który obowiązuje ścisły post. Z kolei w Niedzielę Wielkanocną tradycyjnie odprawiane są widowiska pasyjne, a tłumy mieszkańców miast i wsi wychodzą na ulicę podziwiać przedstawienia.
14/2014