wtorek, 17 czerwca 2014

Ciekawostki ze świata - Mutter, Mother czy Madre? - ciekawostki związane z Dniem Matki

Dzień Matki ma wieloletnią tradycję w różnych krajach, stąd też nie zawsze obchodzony jest tego samego dnia. Najczęściej mamy świętują w drugą niedzielę maja, ale już w Armenii 7 kwietnia, w Meksyku - 10 maja, W Boliwii - 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia.


Omówię dzisiaj trochę historię tego święta oraz przedstawię wam kilka ciekawostek:
 • W starożytnej Grecji urządzano festiwal ku czci matki greckich bogów, Rei, podczas gdy Rzymianie obchodzili Matronalia (poświęcone Junonie, patronce kobiet zamężnych). W starożytnym Egipcie co roku świętowano ku czci boskiej matki faraonów, bogini Izydzie. Wcześni chrześcijanie, w czwartą niedzielę Postu, czcili zaś Maryję, matkę Jezusa.
   
 • W 1914 roku prezydent Woodrow Wilson podpisał rezolucję, ustanawiającą drugą niedzielę maja Dniem Matki (Mother’s Day). Po raz pierwszy z ideą amerykańskiego, narodowego dnia matki wystąpiła poetka Julia Ward Howe w 1870 roku, jednak dopiero prawie 150 lat później, dzięki staraniom Anny Jarvis, Kongres Stanów Zjednoczonych proklamował Dzień Matki. Wcześniej, bo już w 1912 roku, zaczęto oficjalnie obchodzić to święto w Zachodniej Wirginii.
   
 • Pierwszym krajem, który obchodził Dzień Matki, była prawdopodobnie Anglia. Już w XVII wieku ustanowiono tam tzw. „Mothering Sunday”. Początki tego święta miały miejsce w przyjętym powszechnie zwyczaju zwalniania raz w roku dzieci ze służby, by mogły odwiedzić swoje domy rodzinne.
   
 • W licznych krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca.  Na Węgrzech Dzień Matki obchodzony jest zawsze w pierwszą niedzielę maja. W Mongolii to święto obchodzone jest aż dwa razy.
   
 • Ciekawie obchodzi się go np. we Włoszech. Dzieci pieką wtedy mamom (z pomocą rodziców) ciastka w kształcie serc. W Jugosławii popularny jest zwyczaj zwany "łóżkowym więzieniem". Dzieci nie wypuszczają swoich mam z łóżka, jeżeli nie dostaną od nich słodyczy. W zamian za to pomagają im w domowych obowiązkach, tak by mamy mogły wypoczywać.
   
 • Dzień Matki to święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki świętowano w roku 1923 w Krakowie.
21/2013