środa, 25 stycznia 2017

Ciekawostki o różnych krajach na świecie


W tym tygodniu przedstawię Wam kilka ciekawostek o Nowej Zelandii. Z czym kojarzy wam się Nowa Zelandia? Kraj odległy, z pięknymi krajobrazami, które mieliśmy okazję widzieć w filmowym "Władcy Pierścieni". A co poza tym? Oto garść informacji zarówno tych poważnych, jak i luźniejszych.

Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne od Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

1/128 km - to największa odległość, na jaką można się oddalić od morza w Nowej Zelandii.

2/ Kea, ptak występujący tylko w Nowej Zelandii, znany jest z tego, że uwielbia psuć wycieraczki i wydzierać gumę z okien w samochodach.

3/ Nowa Zelandia wraz z Danią są najmniej skorumpowanymi państwami na świecie.

4/ Działa tam najwięcej zespołów grających na dudach w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Nawet Szkoci wymiękają, chociaż należy zaznaczyć, że połowa mieszkańców wspomnianego Wellington ma szkockie korzenie.

5/ Nowa Zelandia ma trzy oficjalne języki: angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy.

6/ Więcej ludzi ginie tam w ciągu roku podczas grania w kręgle na trawie niż podczas nurkowania.


7/ W Nowej Zelandii występuje najwięcej gatunków pingwinów.

8/ W 1893 roku Nowa Zelandia stała się pierwszym krajem, w którym kobiety uzyskały prawo do głosowania.

9/ Powierzchnia tego kraju zbliżona jest do powierzchni Wielkiej Brytanii, ale mieszka tam tylko 4,5 mln ludzi (w porównaniu do 64 mln w UK).

10/ Gospodarka Nowej Zelandii zyskała dzięki temu filmowi ok. 200 mln dolarów. Rząd powołał tam nawet ministra ds. Władcy Pierścieni, aby jak najwięcej zarobić na tej marce.

11/ Przez port lotniczy Gisborne przebiega czynna linia kolejowa. Pociągi i samoloty muszą ustępować sobie pierwszeństwa.

12/ W Nowej Zelandii jest mniej ludzi niż automatów w Japonii.

13/ 94% więźniów w Nowej Zelandii to mężczyźni.

14/ Nowa Zelandia jest jednym z nielicznych krajów, które mają dwa hymny. God Defend New Zealand (Boże broń Nowej Zelandii) traktuje się na równi z hymnem królewskim God Save the Queen.

15/ Jest to jedyny kraj, w którym w jednym momencie wszystkie najwyższe funkcje w państwie sprawowały kobiety. Sytuacja taka miała miejsce w 2006 roku, kiedy kobiety obejmowały stanowiska gubernatora generalnego, premiera, spikera Izby Reprezentantów oraz prezesa Sądu Najwyższego. Do tego dochodzi oczywiście królowa.

Żródło: joemonster.org, pl.wikipedia.org