sobota, 1 września 2018

Świat i jego zakątki

Dziś przenosimy się do Francji i jej pięknych zakątków – Mont-Saint-Michel, Carcassonne i Annecy.

Mont-Saint-Michel (bret. Menez Mikael, „Wzgórze świętego Michała”) to miasteczko w Normandii. Usytuowane jest na skalistej wyspie w zatoce Mont-Saint-Michel. Zatoka znajduje się na kanale La Manche. To piękne opactwo w czasie przypływów łączy z Francją jedynie grobla długości 1800 metrów. Opactwo zalewane jest 53 razy w roku. Zbliżająca się fala jest ogłaszana przez bicie dzwonów na szczycie.

Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaelis in periculo mari (Wzgórze świętego Michała w niebezpiecznym morzu) lub Mont-Saint-Michel-au-péril-de-la-mer (po francusku). Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Wiele budowli wyspy zaklasyfikowano jako pomniki historii. W 1962 roku nadano także ten przywilej samemu miastu. Od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Carcassonne (prowan. Carcassona) to kolejne piękne miasto i gmina we Francji. Położone w regionie Oksytania. Przez gminę przepływa rzeka Aude. Miasto znajduje się w Langwedocji, dawnej prowincji, przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym. Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy. Największą atrakcją są fortyfikacje (Cité).

Carcassonne jest jednym z najpiękniejszych ufortyfikowanych miast Europy. Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie, brukowane uliczki przenoszą odwiedzających do czasów średniowiecza. Największe wrażenie robi otoczona murami część miasta o nazwie Cité, składająca się z trzykilometrowej fortyfikacji i 52 wież. Budowlę zrekonstruowano w XIX wieku, oddając jej wierny kształt.

Odbywają się tu koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje rycerskie oraz spektakle odgrywane w strojach z epoki. Kevin Costner, urzeczony atmosferą Carcassonne, nakręcił tu film „Robin Hood – książę złodziei”.

I czas na trzecią atrakcję – Annecy. To miejscowość i gmina położona we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Annecy usytuowane jest w równej odległości pomiędzy Genewą i Chambéry.
Starą część miasta przecinają liczne kanały i ulice z arkadami. Jedną z najpiękniejszych jest ulica świętej Klary (rue de Sainte-Claire) z romantycznymi łukami z XVII i XVIII wieku. Jest też Most zakochanych – Pont des Amours i Palais de l'Isle wybudowany w XIII wieku na środku kanału Thiou oraz barokowa katedra Saint-Pierre, które na pewno warto zobaczyć.
Annecy było kandydatem do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, jednak przegrało z Monachium i późniejszym triumfatorem, Pjongczangiem. Miasto jest również znane z organizacji od 1976 Międzynarodowego Festiwalu Animacji. I ciekawostka dla miłośników zakupów – w mieście powstał pierwszy hipermarket sieci Carrefour, otwarty w czerwcu 1960 roku.

Źródło: www.podroze.gazeta.pl, pl.wikipedia.org