wtorek, 24 lipca 2018

Świat i jego zakątki

O Francji w ostatnich tygodniach głośno – Francuzi cieszą się tytułem Mistrzów świata w piłce nożnej, 14 lipca obchodzili święto narodowe, a teraz, od 7 lipca, ma miejsce wyścig Tour de France. W BALAJCZA język francuski obecny jest każdego dnia, gdy tłumaczymy z francuskiego i na francuski. Dlatego dziś trochę ciekawostek o wyścigu. Dodatkowo wakacje w pełni, więc jeszcze krótki opis przepięknej okolicy, przez którą przejeżdża wyścig.

Swoją drogą ciekawe, kto będzie świętować tytuł lidera kwalifikacji generalnej?

Tour de France – znany też jako La Grande Boucle lub Le Tour to wieloetapowy, trzytygodniowy wyścig kolarski, organizowany na terenie Francji. Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (Union Cycliste Internationale).

Tour de France jest jednym z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich świata. Charakteryzuje się długą i wielką historią oraz skalą trudności, szczególnie odczuwalną podczas etapów technicznych w Alpach i Pirenejach.

Alpy to najwyższy górki łańcuch Europy, o długości 1200 km i szerokości od 150 do 250 km, ciągnący się od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Warto wiedzieć, że ten łańcuch górski położony jest w dwóch strefach klimatycznych, na pograniczu klimatu umiarkowanego oraz podzwrotnikowego i może właśnie dlatego żyje w nim wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt m.in. kozica północna, koziorożec alpejski czy świstak alpejski.

Pireneje, trzeci pod względem wysokości łańcuch górski, osiągający długość 450 km, rozciągający się pomiędzy Atlantykiem a Morzem Śródziemnym, też kryje w sobie tajemnice. Oto kilka z nich:

- pewnego razu w hotelu pojawiła się znana aktorka z małym gepardem, który dokonując wielu zniszczeń, zmusił swoją opiekunkę do wymeldowania się z hotelu. W związku z tym aktorka spędziła czas ze swoim pupilem na małej wysepce w pobliżu Cauteres, a pokój hotelowy zamieniła na luksusowy samochód, wyposażony w łóżko i umywalkę, rozpoczynając, zdaniem niektórych, trend zwany caravaningiem;

- mówi się, że to właśnie tu podczas chrztu Henryk IV zmienił wyzwanie, aby objąć tron;               

- na Pic du Midi na wysokości 2877 m n.p.m. powstało obserwatorium astronomiczne, w którym wykonano pierwsze zdjęcie księżyca dla NASA i potrzeb programu Apollo;                   

- w Pirenejskim Parku Narodowym znajduje się ponad 200 gatunków kwiatów, niespotykanych nigdzie indziej.                                             

A wracając do TdF, ale pozostając jeszcze w Pirenejach, od 1910 roku Col de Tourmalet jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przełęczy przy ustalaniu trasy Wielkiej Pętli. Pierwszym kolarzem na Col de Tourmalet był Octave Lapize, który wygrał cały wyścig, a jego rzeźbę można zobaczyć na trasie. Dodatkowo każdy może wypożyczyć specjalny licznik, który pokazuje czas przejazdu i przekonać się, czy etap jest naprawdę trudny.

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek o TdF:

- pierwszy wyścig Tour de France odbył się w 1903 roku;

- rowery, na których startowano w pierwszych TdF, ważyły nawet 20 kg;

- żółta koszulka, przyznawana liderowi wyścigu, pojawiła się w 1919 roku;

- przez dłuższy czas obowiązywała zasada, że kolarze nie mogą korzystać z pomocy innych osób w przypadku awarii roweru i muszą go sami naprawiać;

- od 1993 roku na TdF pojawia się charakterystyczny kibic w kostiumie diabła.

Źródło: pl.wikipedia.org