wtorek, 10 stycznia 2017

Ciekawostki o różnych zwyczajach na świecie

W tym tygodniu przedstawię Wam zwyczaje i tradycje, które wiążą się ze świętem Trzech Króli. 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli. To chrześcijańskie święto związane z postaciami trzech mędrców, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Jest jednym z najstarszych świąt ustanowionych przez kościół. Z tym dniem wiąże się wiele wyjątkowych zwyczajów i tradycji.
 
Trzech króli to nazwa potoczna
Objawienie Pańskie, czyli święto obchodzone 6 stycznia w tradycji polskiej, choć nie tylko, nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. To chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.

Czarnoskóry jeden z trzech króli
Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia, a także wspomnienie pokłonu Mędrców i Chrztu Pańskiego. Objawienie Pańskie ma swoją bogatą symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd późniejsze przedstawienie Mędrców jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara.
 
Symbolika święta
Treścią święta jest pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu umownie nazwanych imionami: Kacper, Melchior i Baltazar. Nie byli to członkowie narodu Izraela. Świadczy to o wielonarodowości i o mocy Boga do jednoczenia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie i miejsce zamieszkania. Do Betlejem prowadziła ich gwiazda.

Litery K+M+B są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub inicjałami umownych imion trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
 
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. Podobnie miało działac dotykanie złotem szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano w tym czasie kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, na których sprzedawano kadzidło i kredę.

Kacper, Melchior i Baltazar
Od XVIII wieku upowszechniał się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Święto Trzech Króli na świecie
Bardzo hucznie Trzech Króli jest obchodzone we Włoszech. Utarł się tam zwyczaj, że dzieci po przebudzeni otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które nie były grzeczne zamiast słodyczy dostaną ,,węgiel", czyli cukier pomalowany na czarno. W Czechach ludzie świętują ten dzień rytualną kąpielą w rzece Wełtawa. Natomiast we Francji pieczę się tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony, w środku którego znajduje się bób. Na całym świecie organizowane są parady i orszaki przechodzące ulicami miast. Wydarzeniu towarzyszą modlitwy, śpiewy, koncerty i historyczne inscenizacje.

Źródło: www.polskieradio.pl, pl.wikipedia.org