wtorek, 5 listopada 2013

Ciekawostki ze świata - o Budapeszcie

Każdy, kto miał przyjemność być w Budapeszcie wie, jak niezwykły czar roztacza się wokół węgierskiej stolicy. I nie piszę tego tylko dlatego, że sama pochodzę z Budapesztu :).Trudno opisać, co właściwie leży u podstaw jej popularności. Szukając ciekawostek o tym mieście, zebrałam 10 faktów, które warto znać a może jeszcze nie o nich wiedzieliście...
 1. Budapeszt jest gorącym miastem. Dosłownie, ponieważ Budapeszt ma więcej basenów termalnych, niż jakikolwiek inna stolica na świecie. Zaskakujące jest to, że 70.000.000 litrów wody termalnej wypływa na powierzchnię codziennie. Gorące źródła zrodziły dziesiątki kąpieli leczniczych a kultura kąpieli sięga do czasów rzymskich.
   
 2. W Budapeszcie znajduje się trzeci co do wielkości budynku parlament na świecie. Budynek Parlamentu o powierzchni 18.000 metrów kwadratowych (193.750 m² stóp), posiada 691 pokoi, 20 km (12,5 km) schodów i ma 96 metrów (315 stóp) wysokości. Dekoruje go 90 posągów na fasadzie i aż 40 kg z 23-karatowego złota, było wykorzystane do dekoracji wnętrza.  Budowa rozpoczęła się w 1885 roku i neogotycki pałac został ukończony w 1902 roku.
   
 3. Budapeszt ma najstarsze linie metra w Europie kontynentalnej. Po Londynie, Budapeszt ma najstarszy podziemny system kolejowy w Europie.  Linia została otwarta w 1896 w roku, kiedy Węgry obchodziły 1000-lecie, stąd nazwa Millennium Underground. Ta linia metra M1 jest nadal w użyciu i łączy centrum miasta z Placem Zwycięzców.
   
 4. Budapeszt jest siedzibą drugiej co do wielkości synagogi na świecie i największej synagogi w Europie.  Synagoga na ulicy Dohány może pomieścić 3000 wiernych, sam budynek ma 44 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 2000 metrów kwadratowych. Synagoga została zbudowana w latach 1854 i 1859 w stylu neo-mauretańskim.
   
 5. Budapeszt jest centrum kultury. Istnieje ponad 40 teatrów i ponad 100 muzeów i galerii w mieście.  Wiele koncerty, festiwale i wydarzenia odbywają cały rok, nie wspominając o występach w słynnej Opera House , która jest uważana za jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie.
   
 6. Budapest Zoo jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Został otwarty w 1865 i poza zwierzętami to zbiór godnych uwagi budynków Art Nouveau i budowli, jak Elephant House, Palmiarni oraz wejście główne.
   
 7. Najbardziej święte miejsce islamu na północy jest w Budapeszcie. Jest to miejsce pochówku tureckiego derwisza , nazywanego Gül Baba, który przyszedł na Węgry w okresie inwazji tureckiej w 16 wieku.  Został uhonorowany na świętego człowieka, a po jego śmierci w 1541 jego grób w Budzie stał się miejscem świętym i miejscem pielgrzymek.  Kaplica, wybudowana w latach 1543 i 1548, jest jednym z niewielu zachowanych budowli tureckich w Budapeszcie.
   
 8. Budapeszt jest siedzibą jednego z największych festiwali muzycznych na świecie. Około 400 tysięcy osób z całego świata gromadzi się na Sziget Festival co roku w sierpniu. Nazwa wydarzenia muzycznego, które trwa przez tydzień, pochodzi od nazwy Stoczni Island (Hajógyári Sziget), gdzie odbywa się festiwal.
   
 9. Budapeszt jest największym miastem na Węgrzech. 20% ludności mieszka na Węgrzech (1,7 milionów ludzi) w Budapeszcie.  Więc, co 5 osoba na Węgrzech jest "Budapester".
   
 10. Budapeszt nie zawsze była stolicą Węgier. Aż do 13 wieku Esztergom, miejsce urodzenia i koronacji św. Szczepana pierwszego króla Węgier, było stolicą Węgier.  Po najeździe mongolskim w 1241-1242 król Bela IV przeniósł siedzibę królewską do Budy, szukając ochrony.  Dzisiejsza Budapeszt powstał w 1873 poprzez połączenie trzech miast: Buda, Pest i Óbuda (Stara Buda).   
48/2012