wtorek, 18 marca 2014

Ciekawostki ze świata - najzimniejsze miejsca na świecie...

Chociaż zima trzyma się za naszymi oknami, na szczęście w Polsce zima z roku na rok staje się coraz mniej sroga. Temperatury rzadziej schodzą poniżej – 20 stopni C. Co prawda gruby sweter i kurtka są obowiązkowym elementem stroju, ale istnieje bardzo racjonalne pocieszenie – na Ziemi jest kilka miejsc, gdzie jest jeszcze zimniej! A jeżeli zima to Wasza ulubiona pora roku to może zainspirujemy Was do zaplanowania wycieczki w mroźne zakątki świata.
 1. Rosyjska Stacja Badawcza Wostok na Antarktydzie - Miejsce, w którym zanotowano najmniejszą minusową temperaturę. W 1983 r. termometry wskazały tu aż – 89,6 °C! Śmieszny może się wydać fakt, że takie anomalia miały miejsce w lipcu, kiedy to w Polsce wszyscy cieszymy się upalnym Słońcem. Wydarzenie zostało uznane za jeden z Rekordów Guinnessa. Stacja ulokowana jest na wysokości 3488 m n.p.m. w punkcie niedostępności. Z bardziej aktualnych pomiarów wynika, że w 2008 r. temperatura sięgnęła w niej do -82 °C. Czy jest ktoś odważny na wyprawę do Krainy Mrozu
   
 2. Tomtor na Syberii - W 2004 r. ta mała wieś pobiła inną rosyjską miejscowość, a dokładnie Ojmiakon, do której przez prawie 80 lat należał rekord najniższej temperatury w regionie zamieszkałym przez ludzi (- 71,2 °C). Tomtor znajduje się w okolicach Jurkucka i jest najzimniejszym miejscem na ziemi. Termometry wskazały tu – 72,2 °C. Z racji syberyjskich warunków, tutejsza ludność trudni się m.in. rzeźbieniem w lodzie oraz handlem futrami. W pobliżu znajdują się gorące źródła wody i to właśnie od nich zaczerpnięto nazwę miejscowości, którą zamieszkuje ok. 500 osób.
   
 3. Wierchojańsk w Azji - Jednym z czołowych miejsc na liście najzimniejszych zakątków świata jest rosyjska miejscowość Wierchojańsk. W 1892 r. odnotowano tu aż – 67,8 °C. Obecnie średnia roczna temperatura wynosi ok. – 17 °C.
   
 4. Fairbanks na Alasce oraz Snad w Kanadzie - Powszechnie wiadomo, że Alaska jest jednym z najzimniejszy stanów Ameryki. Temperatury spadające do – 62 °C to raczej dość normalne zjawisko w tych regionach. Również na 5 miejscu uplasowała się kanadyjska miejscowość Snad. W 1947 r. zanotowano na jej terenie równie niską temperaturę, co w Fairbanks.
   
 5. Ekwador w Ameryce Południowej - Rzadko wspomina się o wygasłym wulkanie Cayambe w Andach w okolicy Quito. Jego szczyt sięga aż 5789 m, czyli znacznie wyżej niż granica wiecznego śniegu. To zdecydowanie najwyższy i najzimniejszy punkt na równiku. Warto wspomnieć, że o wspinaczce na wierzchołek wulkanu marzy niejeden miłośnik ekstremalnych sportów. U podnóża góry znajduje się miasteczko o takiej samej nazwie. Przyciąga ono turystów pysznymi regionalnymi ciasteczkami Cayambe.
11/2013