wtorek, 2 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o Turcji. Turcja to kraj pełen niespodzianek. Wspaniałe zabytki, bogata historia  oraz niezwykła kultura. Poniżej przedstawiam garstkę ciekawostek o Turcji.

W Turcji leży jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach. Było ono w dodatku stolicą trzech imperiów- rzymskiego, bizantyjskiego oraz ottomańskiego, i choć obecnie stolicą Turcji już nie jest, to nadal walczy (z Moskwą) o tytuł największej europejskiej metropolii - oficjalnie ma około 14 milionów mieszkańców, ale nieoficjalnie szacuje się, że może to być nawet 20 milionów! Chodzi oczywiście o Stambuł (tur. Istanbul), który rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, leżąc tym samym częściowo w Europie, a częściowo w Azji.

Choć Turcja konstytucyjnie jest państwem świeckim, to jednak zdecydowana większość jej mieszkańców (ponad 98%) to muzułmanie.

Turcja leży w obszarze aktywnym sejsmicznie, czyli narażonym na trzęsienia ziemi. Dotyczy to Stambułu, ale także południowo-wschodniej części kraju w okolicach granicy z Armenią i Iranem, gdzie zachodzą na siebie cztery płyty tektoniczne.

Turcja leży w innej strefie czasowej niż Polska. Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę i dzieje się tak przez cały rok, ponieważ tutaj podobnie jak u nas obowiązuje przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i odwrotnie.

Góra Ararat, na której podobno po potopie osiadła biblijna Arka Noego, znajduje się na terytorium dzisiejszej Turcji. Góra ma wysokość 5137 m. n.p.m. i leży po stronie tureckiej około 30 km od granicy z Armenią, co zresztą powoduje nieustający konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami.

Z Turcji pochodzi niesamowita rasa kotów o nazwie Van. Na czym polega ich nadzwyczajność? Otóż potrafią oraz uwielbiają pływać!

Wielożeństwo w Turcji jest zakazane.

Turecki dzień dziecka obchodzony jest 23 kwiet­nia.

Wysoce niekulturalne jest trzymanie się za ręce lub okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych.

Najpopularniejszym tureckim napojem jest herbata.

W większości hoteli, restauracji i instytucji publicznych, na suficie namalowana jest czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki.

Jednym z symboli Turcji jest tulipan, który do Europy trafił właśnie z tego kraju.

Ponad 1/3 Turków ma nadwagę.

Źródło: innaturcja.blogspot.com; www.wirtualnaturcja.pl