wtorek, 11 marca 2014

Ciekawostki narciarskie w Polsce...

Ile jest kolejek linowych w Polsce? Która trasa w naszych górach jest najdłuższa, a która najbardziej stroma? Gdzie można pojeździć na nartach najbliżej morza i dlaczego da się polubić "Małego Wacka"? Oto kilka faktów, których nie wiedzieliście (ja też nie wiedziałam :)) o nartach w Polsce!

 • Najstarsza kolejka linowa w Polsce powstała w 1936 r. - to oczywiście słynna kolejka na Kasprowy. Budowa kolei trwała 227 dni, co stanowiło ówczesny rekord świata. Obydwa odcinki kolei miały łącznie 4290 m długości, a mieszczące po 33 pasażerów wagony mogły przewozić w każdym kierunku do 180 os/godz.
   
 • Kasprowy Wierch, "święta góra polskiego narciarstwa" dzierży kilka rekordów. Po pierwsze jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Polsce, jednocześnie jedynym o charakterze alpejskim. Tutaj narciarze mogą znaleźć największą różnicę poziomów pomiędzy górną, a dolną stacją. Tutaj także można dokonać najdłuższego zjazdu - od szczytu Kasprowego po Kuźnice długość tego zjazdu wynosi ponad 7 km.
   
 • Najstarszą kolejką krzesełkową w Polsce jest wyciąg na Kopę w Karpaczu z 1959 r. Co prawda rok wcześniej zaczęto budować kolejkę na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, ale była ona potem modernizowana, podczas, gdy jednoosobowe krzesełko w Karkonoszach działa do dziś praktycznie bez większych modernizacji.
   
 • Nanowsza, i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych kolejek krzesełkowych w Polsce znajduje się w Białce Tatrzańskiej. 6-cio osobowa, wyprzęgana, krzesełkowa kolej linowa firmy Leitner została otwarta w sezonie 2011/12. Wyposażona jest jako jedna z pierwszych na świecie w niebieskie osłony przeciwwietrzne (kolor ten nie był dotychczas stosowany), system ogrzewanych, miękkich, tapicerowanych siedzeń oraz podziemny garaż krzeseł.
   
 • Największym ośrodkiem narciarskim w Polsce pod względem ilości tras zjazdowych jest Czyrna-Solisko w Szczyrku. Skupia on 13 wyciągów o łącznej długości 7800 m. 13 tras narciarskich o łącznej długości 25 km jest dostosowanych do różnych poziomów umiejętności narciarzy. 
   
 • A gdzie znajduje się w takim razie najstromsza trasa w Polsce? Dokładnych pomiarów nie ma, ale najprawdopodobniej jest nią trasa slalomowa na Nosalu. Wśród narciarzy zdania są jednak podzielone i do tytułu najtrudniejszej trasy w Polsce pretenduje także Trasa FIS na Szrenicy, w czołówce trudnych polskich zjazdów narciarze wskazują również nartostrady wiodące przez Hale Gąsienicową i Goryczkową oraz stok na Skrzycznem w Szczyrku.
   
 • W Sopocie, niedaleko Opery Leśnej znajduje się najbardziej na północ, a jednocześnie najniżej położony stok narciarski w Polsce - Łysa Góra. Górna stacja wyciągu wznosi się na wysokości 100 m n.p.m. a dolna na wysokości 70 m n.p.m.
   
 • Z kolei w Warszawie znajduje się inny ciekawy teren narciarski - Górka Szczęśliwicka. Stok zjazdowy o powierzchni ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych, który został pokryty nowoczesnymi matami z Dentexu. Dzięki temu można na nim uprawiać narciarstwo i snowboard w ciągu całego roku. Jest to jeden z największych tego typu ośrodków na Starym Kontynencie.
   
 • Zupełnie niecodziennym miejscem do szusowania na nartach jest Góra Kamieńsk. Została usypana przez zwałowarki z wierzchniej warstwy ziemi przykrywającej pokłady węgla i jest najwyższym wzniesieniem w Polsce środkowej. Główna trasa ma długość 760 metrów i jej szerokość waha się od 30 do 150m a różnica wzniesień to 123m.
   
 • Na Jaworzynie Krynickiej znajduje się chyba najśmieszniej nazwany wyciąg w Polsce - "Mały Wacek". Jest to wyciąg szkoleniowy dla dzieciaków. Nie wiemy kto wymyślił tę nazwę, ale jej wieloznaczność zawsze dodaje nam dobrego humoru!
10/2014