środa, 7 maja 2014

Ciekawostki ze świata - Dziwne środki transportu na świecie

Małymi kroczkami zbliżają się wakacje. Dlatego właśnie na ten tydzień wybrałam temat związany z wakacjami, szczególnie jeżeli wybieracie się do egzotycznych krajów :) Wiadomo, że nie każdy może dojechać do pracy dobrym samochodem mknąc po pustej drodze bez korków. Kiedy taka opcja nie wchodzi w grę, trzeba znaleźć inne rozwiązania. Poniżej przedstawiam wam jak problem dostania się z punktu A do punktu B jak najszybciej i jak najlepiej rozwiązano w niektórych miejscach, w zależności od warunków i tego, co było „pod ręką”.
  • Habal Habal na Filipinach - Habal habal, zwany też Skylab-em, to motocykl, zmodyfikowany w taki sposób, aby zmieściło się na nim więcej osób niż dwie. Prostsza wersja, z przedłużonym siedzeniem i kierowcą przesuniętym nieco do przodu mieści 4-5 osób. Bardziej rozbudowane wersje, z „siedzeniami” po bokach, mieszczą do 13 osób z bagażami. Bagaż może stanowić wszystko, od walizek przez warzywa po żywe kurczaki. Pojazd jest idealny na azjatyckie warunki: ludzie są mali, nie ważą dużo, i są przyzwyczajeni do przeludnienia.

 
  • Transport w Himalajach - Co może być wspanialszego niż jazda na wielkiej, potulnej, włochatej krowie wśród pokrytych śniegiem zboczy Himalajów? Jak weźmie na grzbiet Ciebie, cały Twój dobytek, i nie dość, że przejdzie przez góry, to jeszcze przeprowadzi Cię przez rzeki!

 
  • Słoń w Tajlandii - Słoń jest silny a z jego grzbietu rozciąga się świetny widok na całą okolicę. Przebije się przez każde zarośla, a dzikie zwierzęta będą się trzymać z daleka. Idealny środek transportu na tajskie dżungle.

 
  • Bambusowy pociąg w Kambodży - Ze względu na fatalny stan torów oraz trakcji w Kambodży w 2009 roku wstrzymano komunikację kolejową. Zaradni ludzi poradzili sobie na swój własny sposób, budując bambusowe platformy z dwoma rzędami kółek i małym elektrycznym silniczkiem. Taka konstrukcja może rozwinąć na torach prędkość do 40 km/h! Wehikuł, zwany nori, stał się przy okazji sporą atrakcją turystyczną.

 
  • Camello, kubański „wielbłądzi autobus” - Oryginalny efekt kubańskiej myśli technicznej – hybryda ciężarówki z autobusem w kształcie wielbłąda. Pełni oczywiście funkcję autobusu i ponoć może przewieźć nawet 300 osób. Na miejsce siedzące oczywiście nie ma co liczyć, no ale grunt to dojechać do celu:)

 
  • Hippo bus w Toronto - Pierwszy świat też ma się czym pochwalić. Oto „hippo bus” – pływający autobus – nie dość, że jeździ po drogach, to jeszcze można w nim przepłynąć przez rzekę!
 

17/2013