środa, 25 kwietnia 2018

Świat i jego zakątki

W tym tygodniu przedstawię Wam tradycje i obyczaje z różnych zakątków świata. Używanie pałeczek do spożywania posiłków w Chinach lub bekanie po posiłku w celu potwierdzenia kunsztu kulinarnego przygotowującego posiłek w krajach arabskich to nie jedyne zachowania, które różnią nas od siebie.


1. Hiszpanie znani są ze swojego głośnego zachowania i ognistego temperamentu. Nie zdziwmy się więc, kiedy podczas zapoznawania się Hiszpanka od razu pocałuje nas w oba policzki! To hiszpański sposób na powiedzenie „Cześć, miło mi!".

2. W Niemczech z pewnością spotkamy się ze zwyczajem stukania w stół zamiast klaskania. Klaskanie w ręce zarezerwowane jest na okazję owacji po koncertach lub przedstawieniach teatralnych, natomiast każdy inny powód do radości czy uznania okazuje się poprzez uderzanie w stół dłońmi lub, jak przystało na krainę piwem płynącą,... kuflami.

3. Jeśli już jesteśmy w temacie złocistego trunku, to pamiętajmy, żeby w Niemczech i Austrii podczas wznoszenia toastu i stukania się z innymi biesiadnikami kuflem/kieliszkiem należy patrzeć sobie w oczy. To bardzo ważna zasada, której powinniśmy przestrzegać! W przeciwnym wypadku okażemy brak szacunku dla osób, z którymi pijemy i, co gorsza, ześlemy na siebie klątwę 7 lat nieszczęścia... w życiu intymnym.
4. Jeżeli lubimy sery, musimy jechać do Francji! Pamiętajmy jednak, że we Francji podczas posiłku sery podaje się... „na deser”, a dokładnie po daniu głównym przed deserem.

5. Pozostając we Francji, jeśli w trakcie picia chcemy zmienić wino czerwone na białe, nigdy nie nalewajmy go do tego samego kieliszka! Zmieńmy kieliszek na czysty lub umyjmy, inaczej staniemy się pośmiewiskiem wieczoru!

6. Włosi lubują się w przesądach. W związku z tym widok zakonnicy lub karetki pogotowia jest dla nich wróżbą śmierci. Dlatego jeśli jedziemy na wakacje do Włoch i natkniemy się na ulicy na zakonnice lub ambulans, szybko przeżegnajmy się... tak na wszelki wypadek.

7. W Indiach, ale też w wielu krajach arabskich, częstym widokiem na ulicach są spacerujący mężczyźni, trzymający się za ręce. Nie oznacza to jednak, że w krajach tych występuje duży procent par homoseksualnych. Tak wyrażana jest po prostu męska przyjaźń.

8. W niektórych krajach azjatyckich, jak np. Chiny czy Korea, głośne siorbanie zupy lub innych płynnych potraw jest wyrazem aprobaty i pochwały dla pani domu czy kucharza, który przygotował posiłek.

9. W Japonii w bardzo złym tonie jest głośne wydmuchiwanie nosa. Nie powinno się tego robić publicznie, a wyłącznie w ustronnym miejscu.

10. Jeśli szukamy pracy w Irlandii, Anglii lub USA, pamiętajmy, żeby nie umieszczać zbyt wielu danych personalnych w swoim CV. Ujawnienie daty urodzenia, płci, stanu cywilnego, a czasem nawet dołączenie zdjęcia nie powinno być wymagane od pracodawcy.

Źródło: www.sprachcaffe.com, pl.wikipedia.org