wtorek, 8 lipca 2014

Ciekawostki ze świata - 5 najmniejszych państw świata

Rosja – największe państwo świata pod względem powierzchni. Kanada – miejsce drugie w tym rankingu, dalej Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia… Każdy słyszał o tych krajach, każdy ma jakiekolwiek pojęcie gdzie się znajdują i co można tam zobaczyć. Podróżujemy w różne rejony świata i wydaje nam się, że orientujemy się jakie kraje istnieją na świecie. Jednak uznanych państw jest ponad 190. Co z państwami mniejszymi?

W tym tygodniu prezentujemy listę 5 najmniejszych państw świata:

Watykan - Najmniejsze państwo świata, o powierzchni zaledwie 0,44 km². Państwo Watykańskie jest enklawą w Rzymie i siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego – rezyduje tam papież. Całkowita liczba ludności to około 800 mieszkańców, są to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Terytorium Watykanu jest z trzech stron otoczone murami, wewnątrz których znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, a także gmachy muzeów, budynków administracyjnych i innych.
  
Monako - Księstwo Monako to państwo-miasto położone w Europie Południowej, w obrębie Riwiery francuskiej. Na tronie zasiada książę Albert II. W Monako niemalże nie istnieje naturalna roślinność, ponieważ całe państwo pokryte jest infrastrukturą miejską. Jedynymi zwierzętami żyjącymi dziko na tym terenie są ptaki. Słynna jest jedna z dzielnic Monako – Monte Carlo, historyczna „stolica hazardu”. Znajdują się tam m. in. kasyna i plaże, a także trasa rajdu samochodowego, gdzie rozgrywany jest wyścig Formuły 1 – Grand Prix Monako.
  
Nauru - Republika Nauru to wyspiarskie państwo, również położone na Oceanie Spokojnym, około 40 km od równika. Na chwilę obecną jest najmniejszą republiką świata – nie tylko pod względem powierzchni (21,3 km²), ale też liczby mieszkańców. Niepodległość od Australii Nauru uzyskało w 1968 roku. Rozkwit ekonomiczny w XX wieku, związany z wydobyciem fosforytów, państwo przypłaciło skażeniem środowiska, które dziś ogranicza turystykę. Kultura Nauru to przede wszystkim tradycje rdzennych mieszkańców wyspy.
 

Tuvalu
- Państwo położone na Oceanie Spokojnym, na północ od Fidżi. Tworzy archipelag zwany Wyspami Lagunowymi. Tak jak w przypadku Saint Kitts i Nevis, głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany na wyspach przez generalnego gubernatora. Powierzchnia Tuvalu wynosi 26 km² i jest zamieszkiwana przez około 12 000 osób. Łączna długość utwardzonych dróg w Tuvalu to zaledwie 8 kilometrów. Stolicę – Vaiaku – zamieszkuje około 500 mieszkańców. Atrakcją miasta jest 18 kilometrowa laguna.
 
San Marino - 61,6 km² – dokładnie tyle wynosi całkowita powierzchnia San Marino. Dla porównania powierzchnia Krakowa to 326,8 km², więc 5 razy więcej. Państwo to uważane jest za najstarszą republikę świata, utworzoną w roku 301. San Marino jest enklawą Włoch i jest od tego państwa silnie uzależnione, mimo swojej niepodległości. Charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim i leży na terenie górzystym, jednak najwyższy szczyt (Monte Titano) ma wysokość zaledwie 749 m n. p. m. W stolicy państwa (San Marino) podziwiać można średniowieczną zabudowę: place, domy i fortyfikacje.24/2013