wtorek, 25 lutego 2014

Ciekawostki geograficzne - 5 najbardziej krętych dróg świata

Podczas podróży w różne miejsca naszego globu trafiamy na drogi, których nie zapomina się do końca życia. W większości przypadków nie są to jednak szerokie, równe i proste jak strzała autostrady, które otacza często mur ekranów tłumiących hałas. Znacznie częściej wspominamy drogi niższej kategorii ale pozwalające na znacznie lepsze poznawanie danego regionu czy państwa. Najbardziej zapadają w pamięć te, które zachwycają wspaniałymi widokami. Wiąże się to często z dużymi wysokościami i licznymi zakrętami, które błyskawicznie podnoszą poziom adrenaliny zarówno u kierowców jak i pasażerów.
 1. Droga Trolli – Trollstigen (Norwegia) - To jedna z najbardziej znanych dróg na świecie. Wiedzie z miejscowości Andalsnes do Valldal i dalej w kierunku chętnie odwiedzanego przez turystów Geiranger. Jest częścią norweskiej drogi krajowej numer 63. Otwarta jest zazwyczaj od połowy maja do października a jej ostre zakręty oraz nachylenie wynoszące 9% nie pozwalają na poruszanie się po niej pojazdów dłuższych niż 12,4 metra. W najniższym punkcie drogi znajduje się kamienny most przerzucony przez strumień płynący od wodospadu Stigfossen, jednej z największych atrakcji całej trasy.   
   
 2. Droga na przełęcz Col de Turini (Francja) - Miłośnicy sportów motorowych na pewno doskonale znają obrazki z Rajdu Monte Carlo rozgrywanego na serpentynach wznoszących się widowiskowo nad morskim wybrzeżem. W dole otwierają się widoki na Niceę i Monte Carlo a w górze asfaltowe zakręty są polem walki najlepszych kierowców rajdowych świata. Trasa o długości przeszło 15 kilometrów ma średnie nachylenie przekraczające 7%. Trudno uwierzyć ale aż trzykrotnie pokonywali ją uczestnicy Tour de France (1948, 1950 i 1975).
   
 3. Big Gate Road – Avenue to Heaven (China) - Leżąca w chińskiej prowincji Hunan i prowadząca przez góry Tian Men Shan Big Gate Road, nazywana także Aleją do Nieba to jedna z najbardziej krętych dróg na świecie. Na około 10 kilometrach jest tu aż 99 zakrętów a jadąc nią pokonuje się różnice wysokości wynoszącą bliski 1100 metrów. Wybudowanie tej niezwykłej trasy zajęło Chińczykom 8 lat. Ukończona w 2008 roku droga ma znaczenie symboliczne. Ilość zakrętów związana jest z chińskimi wierzeniami o 9 częściach nieba. Obok drogi znajduje się tak zwana Drabina do nieba, licząca 999 stopni ścieżka wyprowadzająca do najwyższego punktu trasy.
   
 4. Droga na Przełęcz Świętego Gottarda (Szwajcaria) - Przełęcz Świętego Gotarda to jedno z najbardziej znanych miejsc w Szwajcarii. Od średniowiecza zaliczana jest do głównych szlaków komunikacyjnych w Europie. Jej ranga wzrosła jeszcze bardziej, gdy w 1882 roku otwarto linię kolejową, której głównym elementem był wydrążony pod przełęczą 15 kilometrowy tunel. Sto lat później trasa doczekała się także tunelu samochodowego, który dziś jest jedną z najważniejszych tras komunikacyjnych w Szwajcarii. Podjazdy na Przełęcz są bardzo strome i kręte.   
   
 5. Droga przez Przełęcz Wyzwolicieli (Paso de Los Libertadores) (Chile/Argentyna) - Patrząc z góry na drogę prowadzącą na Przełęcz Wyzwolicieli (Paso de Los Libertadores) będącą najważniejszym przejściem granicznym między Chile i Argentyną ma się wrażenie jakby oglądało się wielkiego węża, który w splotach rozłożył się na stromych górskich zboczach. Miejscowym widok ten kojarzył się raczej ze zwiniętą muszlą ślimaka i stąd nieoficjalna nazwa tego miejsca Los Caracoles. Trasa otwarta jest przez cały rok ale szczególnie zima wymaga od kierowców niezwykłych umiejętności i opanowania. 
08/2013