środa, 8 marca 2017

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię Wam kilka ciekawostek o Chinach.
1/ Chińscy żołnierze ćwiczą musztrę z igłami wbitymi w kołnierzyki mundurów. Dzięki temu wyrabiają sobie nawyk trzymania głowy idealnie prosto.

2/ Żandarmeria z kolei stosuje linę przywiązaną do słupka, by uczyć żołnierzy podnoszenia rąk na ściśle określoną wysokość.

3/ 100 mln Chińczyków żyje za jednego dolara dziennie.

4/ Ketchup pojawił się w Chinach jako sos do marynowania ryby i nosił nazwę „ke-tsiap”.

5/ Chińczycy nie zabierają ze sobą jedzenia kupionego w okienku McDrive, tylko wchodzą z nim do restauracji i tam spożywają.

6/ Chiny nie są państwem religijnym. Ponad połowa mieszkańców to ateiści, ale są też chrześcijanie w liczbie około 54 milionów (na ponad 1 miliard 360 milionów mieszkańców).

7/ Szacuje się, że chiński wymiar sprawiedliwości rocznie skazuje na karę śmierci kilka razy więcej oskarżonych niż pozostałe kraje razem wzięte.

8/ W mieście Dunin za przysmak uznaje się jajka gotowane w moczu chłopców-prawiczków.
9/ Google we współpracy z największymi wytwórniami fonograficznymi na świecie umożliwił Chińczykom bezpłatne ściąganie muzyki.

10/ Chińska policja dość często używa gęsi zamiast psów. Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne.

11/ Każdego roku w Chinach rejestruje się około miliona aborcji. Wszystko przez politykę jednego dziecka. Najczęściej ofiarą aborcji padają dziewczynki.

12/ 30 milionów Chińczyków mieszka w domach-jaskiniach.

13/ W Chinach powietrze jest tak zanieczyszczone, że przez Ocean Spokojny zanieczyszczenia docierają nawet do San Francisco.

14/ Niektórzy chińscy producenci żywności zostali przyłapani na robieniu tofu ze ścieków i marynowaniu mięsa w kozim moczu.

15/ Chinki są gotowe zapłacić 700 dolarów za operację rekonstrukcji błony dziewiczej.

16/ Oddychanie pekińskim powietrzem można porównać do wypalenia 21 papierosów w ciągu dnia.
17/ W 1973 roku Chiny były gotowe wysłać 10 milionów Chinek do USA, by dzięki temu rozwiązać problem kryzysu demograficznego.
18/ W 2000 roku w Chinach zabroniono kupowania i posiadania zagranicznych konsol do gier. Zakaz uchylono w 2014 roku.

19/ Co roku w Chinach zjada się 4 miliony kotów.

20/ W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego. Korek miał 90 km długości i trwał aż 12 dni.
Żródło: joemonster.org; pl.wikipedia.org