piątek, 30 grudnia 2016

Nowy Rok w 7 ciekawostkach

W tym tygodniu przedstawię Wam kilka ciekawostek na temat Nowego Roku. Nazwa Sylwester na dzień przed obchodami Nowego Roku bierze się od imienin Sylwestra oraz wspomnienia w Kościele katolickim papieża Sylwestra I, który swój pontyfikat pełnił w IV wieku naszej ery i zmarł właśnie 31 grudnia. Jakie ciekawostki kryje za sobą noc z 31 grudnia na 1 stycznia?

1/ Tradycję świętowania Nowego Roku można było dostrzec już w Babilonii około 4000 lat temu. Babilończycy też mieli być pierwszymi, którzy robili sobie noworoczne postanowienia.

2/ W starożytnym Rzymie przez długi czas Nowy Rok świętowano 1 marca. Współczesny zwyczaj celebrowania nadejścia następnego roku 1 stycznia wziął się z powszechnego przyjęcia kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku.

3/ W 2015 Chińczycy świętują Nowy Rok w czwartek 19 lutego. Termin chińskiego Nowego Roku jest płynny, gdyż Kraj Środka wykorzystuje kalendarz księżycowy. Natomiast Żydzi w 2015 obchody Nowego Roku, czyli Rosh Hashanah, mają dopiero od 13 do 15 września.

4/ Hiszpanie mają zwyczaj jedzenia 12 winogron w okolicach północy z 31 grudnia na 1 stycznia. Każde winogrono symbolizuje szczęśliwy miesiąc w kolejnym roku.

5/ We Włoszech panowie zakładają na Nowy Rok czerwoną bieliznę, aby w ten sposób zapewnić sobie pomyślność na najbliższe 12 miesięcy.

6/ W Nowy Rok kradzionych jest najwięcej samochodów spośród wszystkich świątecznych dni w Stanach Zjednoczonych.

7/ Najsłynniejszą noworoczną tradycją w USA jest opuszczanie kuli, która odlicza ostatnie sekundy starego roku na Times Square w Nowym Jorku. Na placu gromadzą się tysiące osób, a miliony oglądają to wydarzenie w telewizji. Tradycja opuszczania kuli zaczęła się w 1907 roku, a pierwsza kula była złożona ze stali i drewna. Współczesny rekwizyt składa się z kryształków podświetlanych ledowym światłem.

Źródło: polimaty.pl; pl.wikipedia.org