wtorek, 30 maja 2017

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu, w związku z tym, że dosyć często wykonujemy tłumaczenia w języku ukraińskim, chciałabym przedstawić Wam kilka ciekawostek na temat Ukrainy.
 
1/ Ile języków urzę­do­wych obo­wią­zu­je na Ukra­inie?
1. Mimo że na Ukrainie żyje bardzo duży odsetek ludności ro­syj­sko­ję­zycz­ne­j, to jedynym językiem urzę­do­wym w tym kraju jest ukra­iń­ski.

2/ Kto założył Kijów?
Wi­kin­go­wie. Kijów został założony już na początku V wieku jako placówka handlowa na szlaku rzecznym łączącym Kon­stan­ty­no­pol ze Skan­dy­na­wią. Około X w. miasto znane było jako Ka­nu­gard.

/ Kto, wedle po­pu­lar­nej i dość praw­do­po­dob­nej legendy, wysłał list do sułtana osmań­skie­go, kończąc go "pocałuj nas w d..ę"?
Kozacy tworzyli de­mo­kra­tycz­ne spo­łecz­no­ści i list pisali wspólnie - scenę tę przed­sta­wia słynny obraz Ilji Riepina. Wg legendy Kozacy spa­ro­dio­wa­li tytuły sułtana, ad­re­su­jąc list do "ba­bi­loń­skie­go po­my­wa­cza, ma­ce­doń­skie­go ko­ło­dzie­ja, po­dol­skie­go zło­dzie­ja, mordercy Kamieńca i głupca ziemi i piekła". Do dziś za­cho­wa­ła się jedynie kopia listu, au­ten­tycz­ność całego zda­rze­nia jest zagadką.

4/ Naj­więk­szym państwem (ob­sza­ro­wo) na kontynencie eu­ro­pej­skim jest Rosja. Które jest drugie?
Ukraina ma 603 tys km², trzecia Francja 547 tys. km². Wszyst­kich grubo przebija Rosja, której aż 4,4 mln. km² leży w Europie.

5/ Goci to lud wy­wo­dzą­cy się z po­łu­dnio­wej Skan­dy­na­wii. Na początku naszej ery opuścili swoją kolebkę i zajęli puste tereny którego dzi­siej­sze­go państw?
Polski i Ukrainy. Goci to plemię wschod­nio­ger­mań­skie. W III wieku, gdy Sło­wia­nie znaj­do­wa­li się jeszcze na terenach na wschód od dzi­siej­szej Polski, ich kultura wie­le­bar­ska do­mi­no­wa­ła na obszarze wzdłuż dolnej Wisły. Dotarli do Morza Czar­ne­go, a ich po­tom­ko­wie za­miesz­ki­wa­li Krym aż do późnego śre­dnio­wie­cza.

6/ Który kraj eu­ro­pej­ski posiada naj­bar­dziej żyzne ziemie?
Ukraina. Czar­no­ziem to bardzo żyzna gleba o dużej za­war­to­ści próch­ni­cy. Wy­stę­pu­je w kilku miej­scach na Ziemi, jednak naj­ob­fi­ciej na Ukrainie - gdzie warstwa czar­no­zie­mu jest też naj­głęb­sza. Dzięki temu Ukraina posiada jedne z naj­lep­szych warunków do pro­duk­cji rolnej na świecie.

7/ Która część Europy ucier­pia­ła w wyniku naj­więk­szej klęski głodu w XX wieku?
Ukraina. Ho­ło­do­mor to klęska głodu, jaka dotknęła Ukra­iń­ską Re­pu­bli­kę Ra­dziec­ką w latach 1932-1933. Wywołały ją głównie złe praktyki go­spo­dar­cze. Wielu uważa, że były one wpro­wa­dzo­ne przez Stalina celowo, by osłabić lud ukra­iń­ski i znisz­czyć jego dążenia nie­pod­le­gło­ścio­we. Szacuje się, że pomiędzy 2 a 5 milionów Ukra­iń­ców zmarło z głodu - w kraju, który ma jedne z naj­lep­szych gleb rol­ni­czych na świecie.

8/ W którym z eu­ro­pej­skich krajów miała miejsce po­ma­rań­czo­wa re­wo­lu­cja?
Na Ukra­inie. W 2004 roku Wiktor Ja­nu­ko­wycz został ogło­szo­ny zwy­cięz­cą wyborów pre­zy­denc­kich. Wynik ten był za­sko­cze­nie­m, gdyż wcze­śniej­sze sondaże wska­zy­wa­ły na wygraną kan­dy­da­ta opo­zy­cji, Wiktora Jusz­czen­ki. Tłumy wyszły na ulice Kijowa de­mon­stro­wać swoje nie­za­do­wo­le­nie z sy­tu­acji, osta­tecz­nie do­pro­wa­dza­jąc do anu­lo­wa­nia wyniku przez Sąd Naj­wyż­szy. W po­wtó­rzo­nych wyborach zde­cy­do­wa­nie wygrał Jusz­czen­ko.

9/ Co to za in­stru­men­ty?
Kobzy. Kobza była ulu­bio­nym in­stru­men­tem ukra­iń­skich Kozaków, a kob­zia­rze otoczeni byli po­wszech­nym sza­cun­kiem.

10/ Jak nazywa się naj­wyż­szy szczyt Ukrainy?
Howerla (2061 m n.p.m.) to naj­wyż­szy szczyt Beskidów znaj­du­ją­cy się w Be­ski­dach Wschod­ni­ch, w pół­noc­no­-za­chod­niej części pasma Czar­no­ho­ry, na te­ry­to­rium obecnej Ukrainy.

Źródło: globalquiz.org; pl.wikipedia.org