wtorek, 22 kwietnia 2014

Ciekawostki ze świata - wyjątkowe ciekawostki geograficzne :)

5 niesamowitych przejść na autostradach dla zwierząt
Rozwój sieci dróg i autostrad cieszy chyba wszystkich. Coraz łatwiej i szybciej można dostać się na drugi koniec kraju, a nawet kontynentu. Jednak nie wszyscy na tym korzystają. Rozrastające się drogi przecinają pola i lasy, w których żyją zwierzęta. Odcinają je od części ich naturalnego środowiska i tym samym narażają na niebezpieczeństwo. Zresztą – próba przejścia przez taką drogę może źle skończyć się nie tylko dla zwierzaka, ale też dla jadących nią ludzi. Dlatego od wielu lat powstają dla zwierząt specjalne przejścia nad drogami, które umożliwiają im bezpieczne dotarcie do swojego celu – zielone mosty, ekowiadukty.

Poniżej podaję kilka przykładów takich rozwiązań, jakie możemy znaleźć na świecie:
  • Kanada - W samym parku narodowym Banff w Kanadzie obecnie znajduje się ponad 40 konstrukcji umożliwiających zwierzętom bezpieczne przekraczanie ruchliwej drogi Trans-Canada Highway (w tym kilka mostów i liczne tunele prowadzące pod drogą). Od czasu rozpoczęcia obserwacji w 1996 roku, 11 gatunków dużych ssaków – niedźwiedzie, łosie, pumy – korzystały z tych przejść ponad 200 tys. razy.
Zielony most na autostradzie miedzy Banff a Lake Louise w prowincji Alberta
  • Holandia - Holandia była jednym z pierwszych krajów, które zaczęły budować mosty dla zwierząt. Obecnie poszczycić może się liczbą ponad 600 takich przejść (zielonych mostów i tuneli), które chronią populacje dzików, jeleni, saren i zagrożonych w Europie borsuków.
Most dla zwierząt nad drogą N227 w Holandii
  • Niemcy - Na dzień dzisiejszy w Niemczech funkcjonuje 36 ekowiaduktów, przerzuconych nad autostradami i drogami szybkiego ruchu. Wiele następnych jest w budowie lub w planach. 
Zielony most nad autostradą B464 w pobliżu Böblingen
  • Australia - Jeden z najbardziej oryginalnych mostów dla zwierząt powstał w Australii, na Wyspie Bożego Narodzenia. Jest on niewielki i przeznaczony specjalnie dla… krabów!
  • Polska - Także w Polsce powstają takie zielone mosty. Jeden z nich położony jest nad autostradą A4, na odcinku od przejścia granicznego koło Zgorzelca do węzła Krzyżowa.
Most nad polską autostradą A4 na odcinku od polsko-niemieckiego przejścia granicznego koło Zgorzelca do węzła Krzyżowa

15/2014