poniedziałek, 10 września 2018

Język węgierski

Począwszy od XIX wieku pochodzenie języka węgierskiego podlegało dyskusji. Początkowo dyskutowano, czy język węgierski jest bliżej spokrewniony z językiem fińskim, czy z językiem tureckim.

fanletterPodejmowano też próby łączenia języka węgierskiego z językiem etruskim, sumeryjskim, ormiańskim. Od XIX w. zaczęto wysuwać teorie, że język węgierski może być spokrewniony z językiem japońskim na poziomie ugrofińskiej grupy językowej. Miały na to wskazywać podobieństwa niektórych wyrazów.

Współcześnie jednak uznaje się, że język węgierski (węg. magyar nyelv) to język należący do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
fanletterJak powiedzieć po węgiersku dzień dobry i dziękuję?

dzień dobry – jó napot
dziękuję – köszönöm
I jeszcze kilka innych zwrotów poniżej:
do widzenia – viszontlátásra
miłego dnia – szép napot
Jak się masz? –  hogy vagy?
Jak się czujesz? – mit érzed magad?
dobrze – jól
źle – rosszul
tak – igen
nie – nem

Mówiąc o języku węgierskim, warto wspomnieć też o kilku ciekawostkach dotyczących Węgier.
Długopis to wynalazek węgierskiego artysty, László Bíró, a kostka Rubika to pomysł Ernő Rubika.

fanletterJezioro Balaton – oznaczające błotniste jezioro – przez Węgrów nazywane jest morzem, choć w rzeczywistości jest największym jeziorem znajdującym się na terytorium Węgier i w części środkowej Europy.

Na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki. Najostrzejsza z nich jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chili.
100 000 000 000 000 000 000 – ile to jest?! Ciekawe, że banknotem z tyloma zerami płacono w 1926 roku, a dawna węgierska waluta nosiła nazwę Pengő.

Ponadto Węgry to jedyny kraj, który rozpisał referendum odnośnie wstąpienia do struktur NATO. Referendum przeprowadzono w 1999 roku.

fanletterPijąc z Węgrem alkohol, należy pamiętać, aby nie stukać się kieliszkami, kuflami, butelkami. Zgodnie z legendą w 1848 roku dokonano w Austrii egzekucji 13 żołnierzy węgierskich, w trakcie której Austriaccy wznosili toast po każdej dokonanej egzekucji. W związku z tym wydarzeniem Węgrzy odmawiają wznoszenia toastów w przytoczony sposób, aby uczcić pamięć generałów.

Źródło: www.rzucijedz.pl, pl.wikipedia.org