środa, 4 maja 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

Nawiązując do aktualnej sytuacji uchodźców z Syrii w Europie, chciałabym w tym tygodniu przedstawić wam kilka ciekawostek o Syrii. Oczywiście będę pisać o Syrii, jakim była krajem przed wojną domową, która rozpoczęła się w 2011 r. Syria to kraj, którego bogata historia jest wspaniałym dziedzictwem dla całej ludzkości. Poznajmy razem historię kraju, który był starożytnym imperium.

Syria to kraj, którego historia jest wspaniałym dziedzictwem dla całej ludzkości.

1. Oficjalna nazwa Syrii to Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja).

2. Graniczy z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km). Długość wybrzeża wynosi 193 km. Najwyższym punktem jest Hermon (2814 m n.p.m.). Konstytucja pochodzi z 13 marca 1973 roku.

3. Językiem urzędowym w Syrii jest arabski. Poza nim bardzo popularne są tam takie języki jak: kurdyjski, ormiański, aramejski, czerkieski oraz francuski.

4. Większość osób w Syrii to sunniccy muzułmanie. Są tam również duże skupiska szyitów, alawitów i innych muzułmańskich ugrupowań. Mniejszość stanowią natomiast chrześcijanie.

5. Główne grupy etniczne w Syrii to Arabowie, Kurdowie, Ormianie, Asyryjczycy i Palestyńczycy.

6. Waluta w Syrii to funt syryjski.

7. Stolicą Syrii jest Damaszek. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie.

8. Syria uzyskała niepodległość od Francji. Miało to miejsce w 17 kwietnia 1946 roku.

9. W przeszłości Damaszek był główną siedzibą Imperium Mameluków.

10. Starożytne miasto Ebla to jedno z najważniejszych miast w starożytnej Syrii. Jest ono ulokowane około 70 km na południowy zachód od Aleppo. Według archeologów zostało założone w pierwszej połowie III tysiąclecia p.n.e. Ostatnie stanowisko archeologiczne nazywało się Tall Mardich.

11. W starożytnym mieście Ugarit odnaleziono pismo alfabetyczne, które  wykorzystywało 30 znaków. Obecni naukowcy są zgodni, że tamtejsze pismo alfabetyczne pismo nie było zapożyczone z dotychczasowych odmian pisma sylabicznego, a oryginalnym wynalazkiem stworzonym przez mieszkańców Ugarit. To prawdopodobnie najstarsze pismo na świecie.

12. Ciekawostką jest fakt, że w Syrii korzysta się jeszcze z dróg, które zostało stworzone ponad cztery tysiące lat temu. Przykładowo trasa pomiędzy Aleppo (Syria) i Ninevah (Irak).

13. Palmyra jest jednym z najważniejszych kompleksów wykopalisk we współczesnym świecie ( szacuje się, że obecny poziom wykopalisk zajmuje ok. 50 ha). Archeologom udało się już odnaleźć starożytne ruiny budowli, które łączyły hellenistyczną tradycję z aramejską. Udało się przykładowo odnaleźć również pozostałości po tzw. Obozu Dioklecjana.
Niestety w maju 2015 roku Palmyra została zajęta przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy rozpoczęli stopniowe niszczenie stanowisk archeologicznych i starożytnych zabytków

14. Lattakia port w Syrii istnieje już od 400 roku p.n.e.

15. Obecna Syria zajmuje część obszaru, który kiedyś nazywany był żyznym półksiężyca.

16. To właśnie w drodze do Damaszku św. Paweł otrzymał wizję po której przeszedł z judaizmu na chrześcijaństwo.

17. Syria pozostawała pod rządami Turków od 1516 roku aż do I wojny światowej.

18. Najdłuższa rzeka w Syrii to Eufrat.

19. Najwyższy szczyt to z kolei Hermon. Jego wysokość to 2 814 m n.p.m.

20. Od roku 1963 w Syrii rządzi Partia Baas, w latach 1970-200 głową państwa była Hafiz al-Asada a od 2000 jego syn Baszszar Hafiz al-Asad. Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 między siłami wiernymi prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi, zbrojną opozycją a ISIS-em.

Źródła: pl.wikipedia.org; www.infoplease.com; www.bbc.com/news