czwartek, 20 lutego 2014

7 niesamowitych zatopionych budynków

Budynki o różnym zastosowaniu, wyrastające z jezior i rzek, zanurzone w litrach wody – miejsca, w których niegdyś żyli i pracowali ludzie, dziś są domem dla ryb i chwastów. Budynki te zostały zalane i zatopione przez samych ludzi, w ich dążeniu do ingerowania w ścieżki natury zaporami i zbiornikami. Kościoły, klasztory, pałace i twierdze – częściowo zanurzone w wodzie konstrukcje, są popularne pośród fotografów i turystów. Zapraszamy do obejrzenia siedmiu wyjątkowych zatopionych budowli.
 1. Kościół świętego Mikołaja, Macedonia - Kościół św. Mikołaja w miejscowości Mavrovo, w Macedonii, zbudowany został w 1850 roku. Budowla trwała nienaruszona przez 153 lata, aż zadecydowano, że wiosce potrzebne jest sztuczne jezioro. W pewnym momencie był nawet całkiem zanurzony, lecz wzrasta ponownie, zwłaszcza latem podczas suszy.
   
 2. Kościół Altgraun w jeziorze Reschen, Włochy - Plany stworzenia przez ludzi jeziora w tym miejscu sięgają roku 1920. Stworzyła je firma Montecatini, która chciała zbudować zbiornik na potrzeby elektrowni. Okazało się, że nie łatwo je zrealizować, bo napotkały silny opór ze strony wszystkich zainteresowanych miast. Po latach opóźnień i zmagań z urzędnikami, wioski Graun i Reschen zostały zatopione w 1950 roku. Łącznie woda pochłonęła 163 domy, w tym słynny kościół, którego wieża zegarowa wciąż wznosi się około 6 metrów ponad taflę wody i stała się atrakcją turystyczną.
   
 3. Dzwonnica soboru św. Mikołaja w Kalazinie, Rosja - Późnoklasycystyczna dzwonnica, którą wzniesiono pod koniec XVIII wieku w Kalazinie w Rosji. Dzwonnica jest jedyną budowlą ze starej miejskiej zabudowy, która zachowała się po utworzeniu Zbiornika Uglickiego, zalewającego większość terenu. Jeszcze stosunkowo niedawno obiekt znajdował się bezpośrednio w wodzie, niezabezpieczony. Po upadku ZSRR wokół dzwonnicy usypano wysepkę chroniącą ją przed falami.
   
 4. Pałac Jal Mahal, Indie - Jal Mahal (czyli: “Wodny Pałac”) to pałac położony pośrodku jeziora Man Sagar w mieście Jaipur, stolicy Radżastanu w Indiach. Powstał w 1799 roku dla rodziny królewskiej. Jal Mahal to niezwykle romantyczne miejsce, którego skomplikowana architektura odbija się w spokojnych wodach jeziora Man Sagar. Ekosystem jeziora jest domem wielu ptaków wędrownych i lokalnych. Niedawno Jal Mahal został odrestaurowany, obecnie jest otwarty dla turystów. Pierwsze 4 piętra znajdują się pod wodą, jedynie najwyższe położone jest ponad jej powierzchnią.
   
 5. Kościół w Mediano, Hiszpania - Kościół w Mediano, położony w Hiszpanii w prowincji Huesca, zatopiony został w XVI wieku. Zalana została cała wieś, na skutek budowy zbiornika o tej samej nazwie, w 1960 roku. Ostatni mieszkańcy opuścili ten teren gdy woda zaczynała już dostawać się do ich domów.
   
 6. Twierdza Tricule, Rumunia - Twierdza Tricule zbudowana została w XV wieku, by powstrzymać ekspansję otomańską na zachód. Jej ruiny znajdują się w pobliżu miejscowości Svinita, przy granicy rumuńsko-serbskiej. Na lewym brzegu Dunaju, 5km od Svinity, wznosiły się trzy majestatyczne wieże. Dziś są zalane a południowa wieża jest całkowicie zatopiona. Dwie pozostałe mają 10 i 11 metrów wysokości, wszystkie wybudowano z kamienia i mają we wnętrzach po trzy poziomy.
   
 7. Kościół Narodzenia, Rosja - Kościół Narodzenia został zbudowany pod koniec XVIII wieku (około roku 1790) we wsi Krokhino. Położony jest przy brzegu Jeziora Białego, u źródeł Szeksny. Kościół został zatopiony, gdy Sowieci rozpoczęli budowę elektrowni wodnej. W wyniku zatonięcia południowa ściana kościoła jest bardziej zniszczona niż północna, jednak generalnie kościół jest w połowie zrujnowany. Budowla stała się sławna dzięki rejsom turystycznym po Szeksnie. W 2009 roku zorganizowano projekt ratowania kościoła.
06/2013