wtorek, 16 kwietnia 2013

Sporty narodowe i inne ciekawe sporty

Jakie sporty uprawiają poszczególne nacje? - Różne sporty są popularne w różnych krajach. Najczęściej najpopularniejszy sport w danym kraju został w nim wymyślony, chociaż nie jest to reguła. Trudno stwierdzić, jaki sport jest najpopularniejszy w Polsce, raczej piłka nożna, choć z pewnością nie została ona wymyślona między Bugiem a Odrą.

Piłka nożna jest sportem narodowym w wielu krajach, zwłaszcza zachodnioeuropejskich - w Niemczech, Francji, Hiszpanii (która posiada najsilniejszą ligę w Europie), Anglii (której mieszkańcy niesłusznie przypisują sobie wynalezienie tej dyscypliny sportowej) czy Włoszech. W krajach alpejskich bardzo ważne miejsce w sportowym życiu kraju odgrywają najrozmaitsze sporty zimowe, najczęściej narciarstwo pod różnymi postaciami.

Jeśli wychylimy się poza Europę, piłka nożna staje się mniej popularna. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszymi sportami są baseball i football amerykański - finały obu tych lig co roku ogląda kilkadziesiąt milionów Amerykanów. W Kanadzie rządzi hokej, w Indiach i innych krajach będących byłymi koloniami brytyjskimi - krykiet, w Japonii najpopularniejsze jest sumo i, wbrew intuicji nie karate, ale baseball, który został tak zaszczepiony w wyniku amerykańskiej okupacji po drugiej wojnie światowej.

Ciekawe i oryginalne sporty na świecie:
  • Curling - osoby, które pierwszy raz natkną się na tą dyscyplinę w telewizji, mogą się bardzo zdziwić. Nieczęsto bowiem mamy okazję patrzeć na zawodników trzymających szczotki i czajniki. Oczywiście jak każda nowa dyscyplina, tylko pozornie jest prosta. Czajnikami potocznie nazywamy ciężkie, granitowe kamienie. Zadaniem zawodników (drużyna składa się z czterech) jest umieszczenie czajników swojej drużyny najbliżej środka.
  • Bule - gra w bule (w kule) lub bardziej profesjonalnie - Pétanque staje się coraz bardziej popularna nie tylko w rodzimej Francji, lecz także na całym świecie, w tym w Polsce. Zasady gry są bardzo proste. Pole do gry to stosunkowo nieduża utwardzona powierzchnia (najczęściej piaskowa). Stoimy na wyznaczonym miejscu i rzucamy przed siebie stalowymi kulami (bulami).
  • Armwrestling - młodzi chłopcy bardzo lubią imponować, zarówno kolegom jak i koleżankom. Poczucie siły ma tutaj duże znaczenie – chcą pokazać, że nie można z nimi zadzierać. Stąd, bardzo popularne jest siłowanie się na ręce.
  • Bojery - Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że sport zimą to głównie narty i łyżwy. Jak się okazuje, nie jest wiele innych, ciekawych dyscyplin, które zdobywają coraz więcej popularności. Jedną z nich są bojery . Bojery to najczęściej jednoosobowe konstrukcje podobne nieco do małych żaglówek, nie unoszą się jednak na falach, lecz ślizgają się po lodzie wykorzystując specjalne płozy.
  • Lacrosse - Ta obco brzmiąca nazwa, w języku francuskim oznacza „zakrzywiony kij”. Niewiele nam to powie o samej grze więc warto przybliżyć sobie jej zasady, zwłaszcza, że lacrosse zyskuje sporą popularność na całym świecie. Jest to gra zespołowa zasadami przypominająca hokej. Zadaniem zawodników jest umieszczenie małej piłki w bramce zawodnika.
  • Skeleton - gdy tylko spadnie pierwszy śnieg wszystkie dzieci ruszają na dwór by lepić bałwana i pozjeżdżać na sankach. Te ostatnie stały się na tyle popularne by zagościć w sporcie jako profesjonalna dyscyplina olimpijska. Skeleton to nazwa zarówno dyscypliny jak i specjalnych jednoosobowych sanek sportowych.
25/2012