wtorek, 22 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam 10 interesujących faktów o Hawajach. Niektóre fakty mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły.  
 
1/ Na Hawajach rocznie przybywa około 42 akrów powierzchni.
Wielka Wyspa (Big Island) rośnie o ponad 42 akry każdego roku z powodu wulkanu Kilauea. Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku i trwa do teraz.

2/ Inspiracja hollywoodzkich reżyserów.
Przez lata wiele popularnych filmów nakręcono na Hawajach, między innymi Jurassic Park & Jurassic World, 50 First Dates, Godzilla, Tropic Thunder and You, Me and Dupree. Wiele z nich nagrywano na Kualoa Ranch.

3/ Zakazane węże.
Jedyne węże, które są prawnie dozwolone, aby być na Hawajach można oglądać w ogrodach zoologicznych. Wyjątkiem jest gatunek węża zwanego "ślepym", który całkowicie jest nieszkodliwy i ma wielkość dżdżownicy.

4/ 12 liter alfabetu.
Hawajski alfabet zawiera zaledwie 12 liter - 5 samogłosek (A, E, I, O, U) i 7 spółgłosek (H, K, L, M, N, P, W), a także symbol o nazwie Okina ('). W języku hawajskim istnieją tylko 162 sylaby, dlatego jest to najskromniejszy zbiór spośród wszystkich języków świata.

5/ Własna strefa czasowa.
Zwana Hawaiian Standard Time. Nie obowiązuje w niej również zmiana czasu na letni lub zimowy, dlatego nie musisz przejmować się, jeśli spóźnisz się na spotkanie. Na Hawajach pośpiech nie jest wskazany :)


6/ Modne koszule hawajskie.
Pierwsze koszule hawajskie powstawały w latach 20. i 30. XX wieku. Początkowo były koloru białego i stanowiły podarunek misjonarzy dla ubogiej ludności, jednakże z czasem mieszkańcy zaczęli je malować, by stały się bardziej atrakcyjne. Były symbolem surferów, jednak moda na nie zapanowała już na całym świecie.

7/ Zakazane billboardy.
Hawaje to jeden z czterech stanów w USA, w którym całkowicie zakazano stosowania billboardów jako formy reklamy.

8/ Humuhumunukunukuāpuaa najdłuższym hawajskim słowem.
A jednocześnie gatunkiem ryby, znanej również pod nazwą Reef triggerfish.

9/ Wielkie plantacje na Big Island.
Na Big Island rośnie jedna z najlepszych kaw świata (Kona Coffee), a także wanilia i kakao. Innym ciekawym faktem jest to, że potrzeba aż pięciu lat, by wanilia była gotowa do sprzedaży.

10/ Tradycja noszenia kwiatu Lei.
Kwiat Lei jest często wykorzystywany w nabożeństwach i istnieją pewne zasady jego stosowania. Niegrzecznie jest go odmówić lub zdjąć przy osobie, która go podarowała. Kwiatu Lei nie wolno również wyrzucać, ponieważ zgodnie z tradycją powinien wrócić do kraju z którego pochodzi. To wieloletnia tradycja na Hawajach, a jej zasady są wciąż brane bardzo poważnie przez tubylców.

Źródło: pl.wikipedia.org; betgo.pl