środa, 13 listopada 2013

Ciekawostki ze świata - o Savoir-vivre w innych krajach

Czy we wszystkich krajach popularny jest uścisk dłoni? Czy zawsze należy przestrzegać punktualności? W jakim kraju kwiaty wręcza się w papierze? Oto kilka ciekawostek na temat dobrych manier w innych krajach.
 
 • Dania - Podczas poznawania się uścisk ręki jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o wręczanie kwiatów, to lepiej nie dawać chryzantem. Podobnie jak w Polsce są to kwiaty cmentarne. Jako podarek bardzo mile widziane są spirytualia. W życiu prywatnym toleruje się tzw. kwadrans akademicki czyli 15 minut spóźnienia, z wyjątkiem zaproszenia na przyjęcie przy stole.
   
 • Finlandia - Uścisk dłoni obowiązuje tylko przy pierwszym spotkaniu albo po dłuższej nieobecności. Nigdy w życiu codziennym. Przy powitaniu używa się zwykle zwrotu „dzień dobry”, jednak bez podawania nazwiska. Kwiaty jako podarunek są bardzo popularne, nie daje się białych lilii, gdyż są to kwiaty cmentarne. Finowie są bardzo wrażliwi na niszczenie natury, dlatego biwakowanie i wędkowanie wymaga pozwolenia, a w budynkach publicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów. Ściśle przestrzega się punktualności, a spóźnienie tolerowane jest tylko do 10 minut.
   
 • Francja - Uścisk ręki jest bardzo popularny, a pocałunek w oba policzki bardziej powszechny niż w Niemczech. Jeśli nie zna się nazwiska osoby, do której się zwraca, mówi się: mademoiselle, madame lub monsieur. Wręcza się również kwiaty i prezenty, jednak kwiaty wysyła się zwykle wcześniej. Dopuszczalny jest także kwadrans akademicki. Osoby wskazujące miejsce w kinie lub teatrze dostają napiwek.
   
 • Grecja - Uścisk dłoni stosuje się bardzo rzadko, uważa się go bardziej za wyraz przyjaźni. Jako podarki wręcza się kwiaty, ciastka i trunki. Toleruje się spóźnienie do 15 minut, z wyjątkiem zaproszenia na przyjęcie przy stole. Napiwki są bardzo oczekiwane.
   
 • Wielka Brytania - Brytyjczycy bardzo rzadko padają sobie w ramiona, a uścisk dłoni stosowany jest raczej przy poznawaniu się lub pożegnaniu na dłuższy czas. Używa się właściwego tytułu w stosunku do osób pochodzenia szlacheckiego. Z ciekawostek – kwiaty wręcza się w papierze, a po przyjęciu należy natychmiast podziękować gospodarzom listem. Bardzo ważna jest punktualność.
   
 • Włochy - We Włoszech w zwyczaju jest uścisk dłoni oraz obejmowanie się (o wiele częstsze niż w innych krajach). Uczucia wyraża się bardzo spontanicznie i wyraźnie. Do osób, które ukończyły szkołę wyższą należy zwracać się dottore lub professore. Mężczyznom nie wręcza się kwiatów.
   
 • Norwegia - Podobnie jak w Finlandii uścisk dłoni nie obowiązuje w życiu codziennym, lecz przy pierwszym spotkaniu lub dłuższej nieobecności. Powszechnie mówi się do wszystkich po imieniu. Należy ściśle przestrzegać punktualności, gdyż uważa się to wyraz grzeczności, a prywatnie dopuszcza się 10 minutowe spóźnienie. Napiwek jest nieobowiązujący, a zapłata za taksówkę powinna być zaokrąglona do 5 koron.
   
 • Szwecja - Uścisk dłoni nie jest zwyczajem powszechnym. Jeśli chodzi o kwiaty, nie przynosi się białych bukietów (przesąd). Podobnie jak w Norwegii bardzo ważna jest punktualność. Po jedzeniu dziękuje się gospodarzom tradycyjnym „Tack for maten” (dziękuję bardzo za posiłek).
   
 • Hiszpania - Powszechny jest uścisk dłoni oraz branie się w ramiona osób znajomych. Zaprzyjaźnieni mężczyźni pozdrawiają się często klepaniem po plecach. Jeśli chodzi o zwracanie się do innych, w zwyczaju jest mówić: señora, señorita, señor. Jako podarki przynosi się kwiaty, wino lub praliny. Czerwone róże nie symbolizują głębokiej miłości, można je więc wręczyć gospodyni. Na przyjęcie wypada spóźnić się 15 minut, a jeszcze lepiej pół godziny. Jeżeli podano 2 terminy, należy wybrać późniejszy. Wyjątek stanowią walki byków – zawsze rozpoczynają się punktualnie.
   
 • Turcja - Powitanie poprzez uścisk dłoni jest powszechne. Do innych zwraca się podając najpierw imię, a następnie bajan (pani), hanim (dama), baj (pan). Kobiety nie mogą ubierać się zbyt swobodnie, a przed meczetem należy zawsze zdjąć buty (często także w mieszkaniach). W zwyczaju jest wręczanie kwiatów, a także drobnych upominków dla domu. Nie wypada zachwycać się przedmiotami i biżuterią gospodarzy, gdyż zobowiązuje to posiadacza do podarowania ich podziwiającemu. Szeroko rozpowszechnione jest dawanie napiwków. Warto wiedzieć, że nieprzyjęcie zaproszenia jest obraźliwe. Oczekuje się także zaproszenia wzajemnego.
50/2012