piątek, 30 grudnia 2016

Nowy Rok w 7 ciekawostkach

W tym tygodniu przedstawię Wam kilka ciekawostek na temat Nowego Roku. Nazwa Sylwester na dzień przed obchodami Nowego Roku bierze się od imienin Sylwestra oraz wspomnienia w Kościele katolickim papieża Sylwestra I, który swój pontyfikat pełnił w IV wieku naszej ery i zmarł właśnie 31 grudnia. Jakie ciekawostki kryje za sobą noc z 31 grudnia na 1 stycznia?

1/ Tradycję świętowania Nowego Roku można było dostrzec już w Babilonii około 4000 lat temu. Babilończycy też mieli być pierwszymi, którzy robili sobie noworoczne postanowienia.

2/ W starożytnym Rzymie przez długi czas Nowy Rok świętowano 1 marca. Współczesny zwyczaj celebrowania nadejścia następnego roku 1 stycznia wziął się z powszechnego przyjęcia kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku.

3/ W 2015 Chińczycy świętują Nowy Rok w czwartek 19 lutego. Termin chińskiego Nowego Roku jest płynny, gdyż Kraj Środka wykorzystuje kalendarz księżycowy. Natomiast Żydzi w 2015 obchody Nowego Roku, czyli Rosh Hashanah, mają dopiero od 13 do 15 września.

4/ Hiszpanie mają zwyczaj jedzenia 12 winogron w okolicach północy z 31 grudnia na 1 stycznia. Każde winogrono symbolizuje szczęśliwy miesiąc w kolejnym roku.

5/ We Włoszech panowie zakładają na Nowy Rok czerwoną bieliznę, aby w ten sposób zapewnić sobie pomyślność na najbliższe 12 miesięcy.

6/ W Nowy Rok kradzionych jest najwięcej samochodów spośród wszystkich świątecznych dni w Stanach Zjednoczonych.

7/ Najsłynniejszą noworoczną tradycją w USA jest opuszczanie kuli, która odlicza ostatnie sekundy starego roku na Times Square w Nowym Jorku. Na placu gromadzą się tysiące osób, a miliony oglądają to wydarzenie w telewizji. Tradycja opuszczania kuli zaczęła się w 1907 roku, a pierwsza kula była złożona ze stali i drewna. Współczesny rekwizyt składa się z kryształków podświetlanych ledowym światłem.

Źródło: polimaty.pl; pl.wikipedia.org

czwartek, 22 grudnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata



Pobierz obrazki

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata
W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek na temat Boże Narodzenie. Boże Narodzenie jest najważniejszym, ale i najpiękniejszym świętem w chrześcijańskim kalendarzu. Na rodzimym gruncie obchodzimy je bardziej uroczyście, poświęcając bożonarodzeniowemu okresowi więcej uwagi i emocji, niż w innych krajach. Czy jednak o tych świętach wiemy wszystko?

1/ Kolacja wigilijna jest odbiciem wierzeń słowiańskich, zaadoptowanych przez Kościół, w okresie średniowiecza. Pierwotnie kolacja była ucztą ofiarną składaną w darze mieszkańcom zaświatów, czyli duchom.

2/ Kolędę "Cicha noc" przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów.

3/ Pierwowzorem dzisiejszego Świętego Mikołaja był biskup Miry (dzisiejszej Turcji), który rozdał swój majątek ubogim. Znany jest także z legendy o trzech młodych damach, które znalazły mężów, dzięki posagowi dostarczonemu dyskretnie przez Mikołaja.

4/ Pierwszą szopkę stworzył święty Franciszek z Asyżu, w 1224 roku. Miała ona wymiar czysto edukacyjny; przy jej pomocy, Franciszek wyjaśniał wiernym sedno Bożego Narodzenia.

5/ Zwyczaj całowania pod jemiołą pojawił się dopiero w XIX wieku. Dużo wcześniej, bo w czasach celtyckich, jemiole przypisywano magiczne właściwości: potrafiła leczyć, chronić, a nawet zwiększać płodność.

6/ Według starej tradycji, zwierzęta przemawiają w Wigilię ludzkim głosem. To dlatego dzielono się opłatkiem także z nimi..

7/ Wigilia to dla Czechów czas odwiedzania cmentarzy. Tego dnia ozdabiają oni groby bliskich kwiatami, gwiazdami betlejemskimi, ale także koszyczkami ze specjalnymi, bożonarodzeniowymi ciasteczkami.

8/ Choinka starsza niż Jezus? Tak. To ludy germańskie jako pierwsze zaczęły przystrajać zielone drzewka.

9/ W Grecji Boże Narodzenie trwa 12 dni! W tym czasie Grecy spotykają się ze znajomymi i rodziną w pubach, restauracjach, a przy tym zasypują mnóstwem prezentów!

10/ Boże Narodzenie w Indiach to czas kupowania nowych ubrań, strojenia domów, ulic i wszystkiego, co tylko da się mniej lub bardziej finezyjnie udekorować, we wszystkie kolory tęczy.

Źródło: http://styl.fm; pl.wikipedia.org

wtorek, 13 grudnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka zaskakujących faktów na temat Liechtensteinu. Niektóre z nich mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły.


Liechtenstein – niepozorne państewko leżące gdzieś w Europie. „Gdzieś”, bo czasem ktoś o nim słyszy, ale mało komu udaje się w nim zatrzymać. Człowiek nie zdąży tam wjechać, a zaraz żegnają go przekreślone tablice informacyjne. Jednak mimo niewielkich rozmiarów Liechtenstein nie dość, że ma się czym pochwalić, to jeszcze potrafi rozbawić.
Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu to małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym. Należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen.
1/ Światowy lider w eksporcie sztucznych szczęk
Liechtenstein jest największym na świecie eksporterem sztucznych szczęk. Nie to, żeby ludzie tam dawali sobie mocno po mordzie. Zgodnie z danymi z 2010 roku lokalny potentat w tej dziedzinie, firma Ivoclar Vivadent, wypuszcza rocznie 60 milionów zapasowych zestawów zębów w 10 000 kształtach i odcieniach, co stanowi 40% wszystkich sztucznych szczęk sprzedawanych w Europie i 20% na świecie. Na produktach Ivoclar Vivadent pracuje 1,3 mln dentystów w 120 krajach świata.
2/ Podatki
Nie tylko liter w nazwie Liechtensteinu jest więcej niż kilometrów w jego powierzchni. Zarejestrowanych firm jest tam ponad 2 razy więcej niż mieszkańców. Nie ma się czemu dziwić, skoro podatki w tym kraju są jednymi z najniższych na świecie. Jednak w wyniku reform bankowych spowodowanych kryzysem z 2008 roku, nie jest już tak łatwo o zachowanie dyskrecji. Unia Europejska i rząd federalny USA wymusiły na Liechtensteinie wprowadzenie zasad o większej transparentności banków, by przeciwdziałać robieniu niejasnych interesów. Od tego czasu Liechtenstein próbuje zmienić łatkę raju podatkowego na bezpieczny raj. Obywatel USA nie może założyć w Liechtensteinie konta bankowego, a mafiozi nie chowają już w tamtejszych skrytkach zębów rekina, skarbu Montezumy, włosów Michaela Jacksona czy co tam jeszcze mafiozi lubią chować w skrytkach bankowych.
3/ Cała władza w rękach monarchii
W marcu 2003 roku mieszkańcy Liechtensteinu opowiedzieli się w referendum za przekazaniem całej władzy w ręce księcia, który od tego momentu może powoływać i odwoływać rząd samodzielnie. Mimo obaw o to, że Europa dorobi się własnej Korei Północnej w samym swoim środku, Liechtenstein stał się jedynym europejskim krajem, w którym panuje monarchia absolutna.
4/ Party u księcia
Nie ma chyba jednak czego się bać (na razie), bo książę Liechtensteinu sprawia wrażenie wyluzowanego gościa. Każdy obcokrajowiec przebywający na terenie Liechtensteinu może odwiedzić winiarnie księcia, by posmakować tego, co mają do zaoferowania. Ale książę dba nie tylko o wizerunek na świecie – jego poddani mogą wpadać co roku na imprezę urodzinową, na którą wszyscy są zaproszeni. Tam można napić się piwa w towarzystwie rodziny książęcej i ucinać sobie przyjemne pogawędki z najwyżej postawionymi ludźmi w państwie. „Generale, czy nie uważa pan, że tyłeczek mości hrabiny prezentuje się nadzwyczaj wybornie?”
5/ Kraj do wynajęcia
Co można zrobić, gdy ma się w kieszeni 70 tysięcy dolarów? Kupić 700 kilo pasztetu sztrasburskiego. Przecież to oczywiste. A na co możemy wydać 70 tysięcy dolarów, gdy już mamy pasztet sztrasburski? Możemy wynająć Liechtenstein na jedną dobę. W ramach wynajmu otrzymamy spersonalizowane znaki uliczne, tymczasową walutę, którą będziemy mogli posługiwać się na terenie kraju oraz miejsce noclegowe na 150 osób. 150 mieszkańców Liechtensteinu będzie musiało co prawda udać się na tymczasową banicję, ale czego to nie robi się dla klienta. Z chwilą przyjazdu do kraju tymczasowi najemcy otrzymają symboliczne klucze. Za dodatkową opłatą może zostać zorganizowany pokaz sztucznych ogni oraz przejażdżka zaprzęgiem konnym po stolicy kraju, Vaduz. A wszystko przez to, że w 2010 roku Snoop Dogg próbował wynająć cały Liechtenstein do nakręcenia teledysku. Wówczas władze stanowczo odmówiły, ale po głębszym namyśle stwierdzono, że może jednak warto dać szansę nowym możliwościom marketingowym.
6/ Kraj w górach
Liechtenstein jest wyjątkowy również ze względu na swoją geografię. To jedyny kraj leżący całkowicie na terytorium Alp.
A oprócz tego jest jednym z dwóch krajów na świecie, które są podwójnie śródlądowe, czyli otoczone krajami, które także nie mają dostępu do morza. Drugim jest Uzbekistan. Jakby tego było mało, to jest jedynym niemieckojęzycznym krajem, który nie graniczy z Niemcami. Zaś całą zachodnią granicę Liechtensteinu wyznacza rzeka.
7/ Przestępczość
Ze swoim systemem podatkowym, górskimi widokami i księciem mieszkającym w zamku, Liechtenstein przypomina bardziej kraj wyjęty z baśni niż realne państwo. Dodajmy do tego jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości i zaraz człowiek wkłada buty, siodła konia i szykuje się do drogi na Liechtenstein. W latach 2000-2002 liczba morderstw w Liechtensteinie spadła z zawrotnej liczby jednego do zera. W 2014 roku w więzieniach w Liechtensteinie, zgodnie z wyliczeniami Eurostatu, przesiedziało łącznie 19 osób.
8/ Armia
Spójrzmy prawdzie w oczy – jaki opór ewentualnemu najeźdźcy może stawić kraj o powierzchni dużego miasta? Jest taka bajka, chyba o myszy i słoniu, która mówi, że mały może pokonać dużego. Ale limit elementów fantastycznych w tym tekście został już wyczerpany. Liechtenstein zostałby zmieciony szybciej niż trwa wymawianie zdania „Skandaliczna orgia z udziałem bankierów i zębów rekina na zamku króla czy tam księcia Liechtensteinu”. Dość logiczną wydaje się więc decyzja, którą powzięły władze Liechtensteinu w drugiej połowie XIX w. o zniesieniu armii. Zresztą na co komu armia, która zaprzyjaźnia się z wrogiem – tak jak to miało miejsce podczas ostatniej militarnej interwencji Liechtensteinu, kiedy to na misję wyruszyło 80 żołnierzy, a wróciło 81, bo w trakcie misji przypałętał się do nich jakiś Włoch. Idź do domu, wojsko Liechtensteinu, jesteś pijane.
Źródło: joemonster.org; pl.wikipedia.org

wtorek, 6 grudnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam 9 interesujących faktów o Holandii. Niektóre fakty mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły. 
 
 Czy wiecie, że.....

1/ Holandia to najbardziej zatłoczony kraj w Europie, przypada tam 450 osób na każdy kilometr kwadratowy.

2/ Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny wzrost mężczyzny to 184 cm, a kobiety  - 170 cm.

3/ 4 na 10 zatrudnionych w Holandii pracuje na niepełnym etacie. To najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej.

4/ W Holandii jest więcej rowerów niż mieszkańców, a przeciętny Holender pedałując pokonuje dziennie 2,5 km, co daje 900 km w skali roku.

5/ Około 30% holenderskich kobiet rodzi w domu.

6/ Holender wypija średnio 74 litry piwa rocznie.

7/ Lotnisko Schiphol w Amsterdamie leży 4,5 km poniżej poziomu morza.

8/ Królestwo Niderlandów (Het Koninkrijk der Nederlanden) to nie tylko Holandia (Nederland), ale również Aruba oraz Holenderskie Antyle (Nederlandse Antillen).

9/ Językiem niderlandzkim jako ojczystym posługują się 23 miliony ludzi. Do tego można dodać 17 milionów Afrykańczyków używających  języka afrykanerskiego (Afrikaans) - bardzo zbliżonego do niderlandzkiego oraz 4 miliony osób, które opanowały holenderski jako język obcy. Łącznie więc 44 miliony ludzi na świecie włada językiem niderlandzkim.  To jest tyle samo, co językiem polskim :)

Źródło: pl.wikipedia.org; jezykholenderski.blogspot.com; www.jezykiswiata.net.pl

piątek, 2 grudnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata



CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA


Pobierz obrazki

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata
W tym tygodniu przedstawię wam 10 interesujących faktów o Luksemburgu. Niektóre fakty mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły. 1/

Niepodległość od Holandii uzyskana została 23 listopada 1890 roku.

2/ Gęstość zaludnienia wynosi 203 osób/km2.

3/ Kraj ten jest 120 razy mniejszy od Polski.

4/ Główna religią jest chrześcijaństwo, 86%.

5/ Pełna nazwa kraju - Wielkie Księstwo Luksemburga.

6/ Ustrój polityczny - monarchia konstytucyjna.

7/ Motto kraju - "Chcemy pozostać tym, czym jesteśmy".

8/ Luksemburg wygrał 5 razy konkurs Eurowizji.

9/ Szacuje się, że 40% ogółu ludności to imigranci, 15% ma pochodzenie portugalskie.

10/ W Luksemburgu znajduje się ponad 150 banków.

11/ Kraj ten ma najniższą stopę bezrobocia w Europie wynoszącą około 3%.

12/  Firma Skype ma siedzibę w Luksemburgu.

13/ Gospodarka Luksemburga opiera się głównie na bankowości, ubezpieczeniach, przemyśle stalowym i rolnictwie.

Źródło: pl.wikipedia.org; poznajnieznane.pl

wtorek, 22 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam 10 interesujących faktów o Hawajach. Niektóre fakty mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły.  
 
1/ Na Hawajach rocznie przybywa około 42 akrów powierzchni.
Wielka Wyspa (Big Island) rośnie o ponad 42 akry każdego roku z powodu wulkanu Kilauea. Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku i trwa do teraz.

2/ Inspiracja hollywoodzkich reżyserów.
Przez lata wiele popularnych filmów nakręcono na Hawajach, między innymi Jurassic Park & Jurassic World, 50 First Dates, Godzilla, Tropic Thunder and You, Me and Dupree. Wiele z nich nagrywano na Kualoa Ranch.

3/ Zakazane węże.
Jedyne węże, które są prawnie dozwolone, aby być na Hawajach można oglądać w ogrodach zoologicznych. Wyjątkiem jest gatunek węża zwanego "ślepym", który całkowicie jest nieszkodliwy i ma wielkość dżdżownicy.

4/ 12 liter alfabetu.
Hawajski alfabet zawiera zaledwie 12 liter - 5 samogłosek (A, E, I, O, U) i 7 spółgłosek (H, K, L, M, N, P, W), a także symbol o nazwie Okina ('). W języku hawajskim istnieją tylko 162 sylaby, dlatego jest to najskromniejszy zbiór spośród wszystkich języków świata.

5/ Własna strefa czasowa.
Zwana Hawaiian Standard Time. Nie obowiązuje w niej również zmiana czasu na letni lub zimowy, dlatego nie musisz przejmować się, jeśli spóźnisz się na spotkanie. Na Hawajach pośpiech nie jest wskazany :)


6/ Modne koszule hawajskie.
Pierwsze koszule hawajskie powstawały w latach 20. i 30. XX wieku. Początkowo były koloru białego i stanowiły podarunek misjonarzy dla ubogiej ludności, jednakże z czasem mieszkańcy zaczęli je malować, by stały się bardziej atrakcyjne. Były symbolem surferów, jednak moda na nie zapanowała już na całym świecie.

7/ Zakazane billboardy.
Hawaje to jeden z czterech stanów w USA, w którym całkowicie zakazano stosowania billboardów jako formy reklamy.

8/ Humuhumunukunukuāpuaa najdłuższym hawajskim słowem.
A jednocześnie gatunkiem ryby, znanej również pod nazwą Reef triggerfish.

9/ Wielkie plantacje na Big Island.
Na Big Island rośnie jedna z najlepszych kaw świata (Kona Coffee), a także wanilia i kakao. Innym ciekawym faktem jest to, że potrzeba aż pięciu lat, by wanilia była gotowa do sprzedaży.

10/ Tradycja noszenia kwiatu Lei.
Kwiat Lei jest często wykorzystywany w nabożeństwach i istnieją pewne zasady jego stosowania. Niegrzecznie jest go odmówić lub zdjąć przy osobie, która go podarowała. Kwiatu Lei nie wolno również wyrzucać, ponieważ zgodnie z tradycją powinien wrócić do kraju z którego pochodzi. To wieloletnia tradycja na Hawajach, a jej zasady są wciąż brane bardzo poważnie przez tubylców.

Źródło: pl.wikipedia.org; betgo.pl

środa, 16 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek językowych o języku... Polskim :-)

1/ Czy wiesz, że…
presję wywieramy na kogoś, nie na kimś?

2/ Czy wiesz, że…
piszemy półprzytomny (łącznie), ale z przyimkiem: na pół przytomny (rozdzielnie); piszemy wpółdrwiąco, ale na wpół drwiąco?

3/ Czy wiesz, że…
status normy ma forma wszech czasów, a nie wszechczasów?

4/ Czy wiesz, że…
poprawnie możemy napisać w tę i we w tę lub wte i wewte? Formy nieakceptowane to np. w tę i we wtę czy w te i we wte.

5/ Czy wiesz, że…
za poprawne uważane są zarówno formy wyprzedaż i odprzedaż, jak i wysprzedaż i odsprzedaż?

6/ Czy wiesz, że…
wyznaczamy lub wybieramy kogoś na prezesa; mianujemy kogoś prezesem.

Źródło: www.jezykowedylematy.pl; pl.wikipedia.org/

wtorek, 8 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o Austrii. Austria to państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych ze stolicą w Wiedniu.
 
Które dwie eu­ro­pej­skie stolice znajdują się naj­bli­żej siebie? (po­mi­ja­jąc dys­ku­syj­ną parę Wa­ty­ka­n-Rzy­m)
Wiedeń i Bra­ty­sła­wa. Bra­ty­sła­wa leży zaledwie 60 ki­lo­me­trów od Wiednia. Przed drugą wojną światową kursował między nimi tramwaj.

Nazwa którego kraju wywodzi się od słowa "W­schó­d"?
Austrii. Rodzima nazwa Austrii, Öster­re­ich, znaczy "W­schod­nia Kraina". Austria powstała jako pre­fek­tu­ra Bawarii w roku 976. W tym czasie dorzecze Dunaju na terenach dzi­siej­szej Austrii było najdalej na wschód wy­su­nię­tą częścią Bawarii, i ogólnie wszyst­kich ziem za­miesz­ki­wa­nych przez Ger­ma­nów.
dzie znajduje się kwatera główna kartelu OPEC?
W Wiedniu. OPEC utwo­rzo­ny został w roku 1960 w Genewie. W roku 1965 kwaterę główną prze­nie­sio­no z Genewy do Wiednia, gdzie po­zo­sta­je do dziś.
 
Skąd naj­praw­do­po­dob­niej pochodzą kaj­zer­ki?
Z Austrii. Kajzerki pochodzą naj­praw­do­po­dob­niej z Wiednia, a nazwane zostały na cześć cesarza (niem. kaiser) Fran­cisz­ka Józefa.

Jak nazywa się słynne wzgórze pod Wied­nie­m, z którego dowodził Jan III So­bie­ski?
Kah­len­berg. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwy­cię­ską bitwą o Wiedeń z Turkami. Na szczycie góry znajduje się kościół pw. św. Józefa pro­wa­dzo­ny od 1906 roku przez polskich księży zmar­twych­wstań­có­w, a w nim izba upa­mięt­nia­ją­ca zwy­cię­stwo polskie w Odsieczy Wie­deń­skiej. Z Kah­len­ber­gu roztacza się panorama Wiednia.
 
Z czego słynie wie­deń­ski hotel Sacher?
Z tortu. Przepis na tort Sachera, zwanego niekiedy "królem deserów" skom­po­no­wa­ny został przez Franza Sachera w 1832 roku spe­cjal­nie dla księcia Met­ter­ni­cha. Stanowi on pilnie strze­żo­ną ta­jem­ni­cę hotelu za­ło­żo­ne­go przez syna Franza, Eduarda.

Który kraj zdobył do tej pory naj­wię­cej medali olim­pij­skich w nar­ciar­stwie al­pej­ski­m?
Austria. Spośród 397 medali roz­da­nych do tej pory, Austria zdobyła 105, prawie dwa razy tyle, co druga w tej kla­sy­fi­ka­cji Szwaj­ca­ria (56 medali). Au­striac­ka do­mi­na­cja nie ogra­ni­cza się do Igrzysk Olim­pij­skich - Au­stria­cy wygrali do tej pory prawie 30% wszyst­kich ro­ze­gra­nych kon­ku­ren­cji pucharu świata w nar­ciar­stwie al­pej­skim.
 
Skąd pochodzi Niki Lauda?
Z Austrii. Niki Lauda urodził się w roku 1949 w Wiedniu jako wnuk bogatego biz­nes­me­na Hansa Laudy. Jednak rodzinie nie spodo­ba­ło się upodo­ba­nie Nikiego do ry­zy­kow­nych sportów mo­to­ro­wych i od­ma­wia­ła mu ona finan­so­we­go wspar­cia. Niki kon­ty­nu­ował treningi dzięki pożyczce z banku, którą spłacił dopiero po tym, gdy został kierowcą Formuły 1 w zespole Ferrari.

Źródło: globalquiz.org; pl.wikipedia.org/wiki/Austria

czwartek, 3 listopada 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o Ukrainie.
Ukraina to państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. 

1/ Na Ukrainie dużo popularniejszą od chipsów przekąską są rozmaite suszone stworzenia morskie. Można spróbować anchois, krewetek, kalmarów, ośmiornicy i innych rozmaitych  rybek. Nawet w bardzo nowoczesnym kinie, w którym sprzedają popcorn, nie należy się dziwić, gdy poczuje się ostry zapach ryby.

2/ Leżąca na zachodniej Ukrainie wieś Wełyka Kopanja znana jest z pewnej osobliwości, a mianowicie  z bliźniąt. W czterotysięcznej miejscowości w pobliżu granic z Węgrami, Słowacją i Rumunią, mieszka 58 par bliźniąt. Według miejscowej legendy, przed wielu laty cierpiąca na niepłodność kobieta z miasta odległego o 150 km przyjeżdżała tu po wodę, aż w końcu zaszła w ciążę i urodziła bliźniaki.

3/ Jednym z najwyższych ludzi na świecie jest pewien ukraiński weterynarz – Leonid Stadnik, który ma 258 cm i nadal rośnie.

4/ Na Ukrainie prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń w kwestii nadawania imion dzieciom, stąd spotkać można osoby o takich imionach jak Kosmos, Serwer, Atlantyda, a nawet Madaga.

5/ W 2009 r. ukraiński nastolatek wynalazł ładowarkę, która czerpie energię z… rosnącego drzewa. Urządzenie może okazać się przydatne w czasie wycieczki za miasto, podczas której można naładować w ciągu 4 godzin telefon komórkowy lub podsłuchać muzyki za sprawą podłączonego do niej  odtwarzacza czy radia.

6/ W 2008 i 2013 roku ukraińska hrywna została wybrana najpiękniejszą walutą na świecie.

7/ Zamkniętą strefę wokół Czarnobyla zamieszkuje nielegalnie ponad 700 osób.

8/ Na Ukrainie w szkołach obowiązuje 12-stopniowa skala ocen.

9/ Stacja metra Arsenalnaya w Kijowie jest najgłębsza na świecie. Znajduje się 105 metrów pod ziemią.

10/ W tym kraju Chrześcijanie nie mogą grać w karty, gdyż uznawane jest to za hazard.

11/ Ukraiński hymn narodowy składa się tylko z sześciu linii (cztery w formie wiersza, a dwa w formie chóru). Pozostałe wersety uważane są za niepoprawne politycznie.

12/ Policja ma aż 90 % rozwiązanych spraw. Powodem tak dobrego wyniku jest fakt że praktycznie w ogóle nie zajmują się „błahymi” sprawami typu kradzież telefonu komórkowego.


Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina, ukraina.lovetotravel.pl/ciekawostki_o_ukrainie,
www.kyiv-ukraine.eu/ciekawostki-o-ukrainie/

wtorek, 25 października 2016

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o Australii.

Australia to państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata - Australię, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Jaka była główna przy­czy­na wy­bu­do­wa­nia Canberry jako stolicy Au­stra­lii, zamiast wybrania któregoś z ist­nie­ją­cych miast?
Sprzecz­ka między Sydney a Mel­bo­ur­ne. W końcówce XIX wieku dyskusje na temat kształtu fe­de­ra­cji Au­stra­lii zostały zdo­mi­no­wa­ne kwestią wyboru stolicy. Zarówno Sydney, jak i Mel­bo­ur­ne pre­ten­do­wa­ły do tej funkcji. Osta­tecz­nie osią­gnię­to kom­pro­mi­s: zostanie wy­bu­do­wa­na nowa stolica pomiędzy oboma mia­sta­mi.
Gdzie znaj­dzie­my naj­więk­szą ilość wiel­błą­dów jed­no­garb­nych na wol­no­ści?
W Au­stra­lii. Wiel­błą­dy są hodowane po­wszech­nie w Afryce, Azji i na Bliskim Wscho­dzie, ale na wolności spotkać można je jedynie w Au­stra­lii. Wiel­błą­dy zostały przy­wie­zio­ne przez dawnych ko­lo­ni­stów i były używane jako środek trans­por­tu m.in. przy budowie linii ko­le­jo­wych. Po upo­wszech­nie­niu się trans­por­tu mo­to­ro­we­go prze­sta­ły być po­trzeb­ne. Zostały wy­pusz­czo­ne na wolność i prze­trwa­ły do dziś jako pół­dzi­kie stada.
Gdzie zrobiono to zdjęcie kurortu nar­ciar­skie­go?
W Au­stra­lii. Choć Au­stra­lia kojarzy się przede wszyst­kim z klimatem pu­styn­ny­m, to w górach Nowej Po­łu­dnio­wej Walii, Wiktorii oraz Tasmanii istnieje kilka dobrze roz­wi­nię­tych ośrodków nar­ciar­skich. Są one w zasięgu week­en­do­wych wypadów wielu Au­stra­lij­czy­ków. Miesz­kań­cy Canberry mają zaledwie dwie godziny jazdy do ośrodków nar­ciar­skich Nowej Po­łu­dnio­wej Walii, zaś ośrodek Mount Baw Baw znajduje się jedynie 120 km od Mel­bo­ur­ne.
Kim był Alfred Gibson, od którego została nazwana au­stra­lij­ska Pustynia Gibsona?
Czło­wie­kie­m, który zaginął na pustyni. Pustynia Gibsona została tak nazwana przez Ernesta Gilesa, po­dróż­ni­ka, którego eks­pe­dy­cja po raz pierwszy prze­mie­rzy­ła Au­stra­lię. Niewiele wiadomo o samym Al­fre­dzie Gib­so­nie, który odłączył się od eks­pe­dy­cji i zaginął - pozostał jedynie krótki opis jego wyglądu.
Który ssak jest jadowity i przez to nie­bez­piecz­ny dla ludzi?
Dziobak jest nie­zwy­kłym zwie­rzę­ciem i równie nie­zwy­kły jest jego jad, pro­du­ko­wa­ny przez gruczoły znaj­du­ją­ce się na nogach. Jak­kol­wiek jad ten nie może zabić czło­wie­ka, to wywołuje bardzo silny ból, który - co stanowi nie­roz­wią­za­ną zagadkę - nie zmniej­sza się nawet po podaniu morfiny. Biolodzy po­dej­rze­wa­ją, że jad może działać bez­po­śred­nio na re­cep­to­ry bólu w mózgu. Czasami ból ten nie znika cał­ko­wi­cie i utrzy­mu­je się mie­sią­ca­mi.
Kiedy w Au­stra­lii pojawiły się dingo?
3500 lat temu. Dingo zostały przy­wie­zio­ne z po­łu­dnio­wej Azji wraz z jedną z fal osad­ni­czy­ch, którą przybyli przod­ko­wie Abo­ry­ge­nów Au­stra­lij­skich. Dingo przybyły do Au­stra­lii jeszcze nie w pełni udo­mo­wio­ne i wtórnie zdzi­cza­ły. Różnią się od psów domowych wieloma szcze­gó­ła­mi, między innymi nie potrafią szcze­kać.
Na którym kon­ty­nen­cie znajduje się najmniej ak­tyw­nych wul­ka­nó­w?
W Au­stra­lii. Na kon­ty­nen­cie au­stra­lij­skim nie od­no­to­wa­no ani jednej erupcji wulkanu od czasu jego ko­lo­ni­za­cji. Istnieje kilka wulkanów w po­łu­dnio­wej części kon­ty­nen­tu, które naj­praw­do­po­dob­niej są drze­mią­ce i wy­bu­cha­ły kilka tysięcy lat temu, już po za­sie­dle­niu Au­stra­lii przez Abo­ry­ge­nów.
Na którym kon­ty­nen­cie, jako jedynym poza An­tark­ty­dą, nie ma elek­trow­ni ato­mo­wy­ch?
W Au­stra­lii. Au­stra­lia to w praktyce jedyny z wysoko roz­wi­nię­tych krajów, który nie używa energii jądrowej (własnej lub im­por­to­wa­ne­j). Przy­czy­ny tego stanu rzeczy są czysto eko­no­micz­ne - Au­stra­lia posiada duże zasoby taniego w wy­do­by­ciu węgla, położone w pobliżu aglo­me­ra­cji miej­skich. Na każdym innym kon­ty­nen­cie istnieją elek­trow­nie jądrowe (są w Bra­zy­lii, Ar­gen­ty­nie i Po­łu­dnio­wej Afryce).
Gdzie wy­stę­pu­ją molochy strasz­li­we, jasz­czur­ki słynące z prze­ra­ża­ją­ce­go wyglądu?
W Au­stra­lii. Za­miesz­ku­ją­ce pustynie za­chod­niej Au­stra­lii molochy są nie­groź­ne dla wszyst­kich oprócz mrówek, którymi się żywią.
W 2012 roku NASA opu­bli­ko­wa­ła sławne "Black Marble" - zdjęcie nocnych świateł. Czym są światła w cen­tral­nej części za­chod­niej Au­stra­lii?
Po­ża­ra­mi. To zdjęcie zostało zmon­to­wa­ne z danych uzy­ska­nych w ciągu dzie­wię­ciu dni w kwietniu 2012 i trzy­na­stu dni w paź­dzier­ni­ku 2012. Oznacza to, że pożary i inne światła (takie jak oświe­tle­nie statków) mogły być wykryte w ciągu jednej doby i zin­te­gro­wa­ne w obrazie kom­po­zy­to­wy­m, mimo że były zja­wi­skiem tym­cza­so­wym - dały wrażenie ma­syw­ne­go blasku.
Źródło: wikipedia.org.pl; http://pl.globalquiz.org/ciekawostki-australia/

wtorek, 18 października 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o języku niemieckim. Po językach angielski i francuski, to jest właśnie ten język w którym najczęściej tłumaczemy u BALAJCZA.
Znane niemieckie przysłowie mówi „Deutsche Sprache, schwere Sprache”, co znaczy tyle, co: język niemiecki to trudny język. Tak więc nie można się dziwić obcokrajowcom, że trudno im zrozumieć skomplikowaną niemiecką gramatykę i wydawałoby się nigdy niekończące się konstrukcje zdań:)
1/ Około 100 milionów osób posługuje się językiem niemieckim, jako językiem ojczystym, co oznacza, że język niemiecki znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych języków w Europie. Łącznie mówi po niemiecku ponad 120 milionów osób. Około 8% wszystkich stron internetowych jest w języku niemieckim.
Po niemiecku mówi się również w Austrii, Lichtenstein, Luksemburgu, dużej części Szwajcarii, części północnych Włoch, wschodniej Belgii oraz wschodniej Francji. Język niemiecki ma swoich użytkowników również w wielu krajach, gdzie nie ma on statusu języka oficjalnego. Są to przykładowo Stany Zjednoczone , Brazylia, Kanada, Argentyna, Kazachstan, Holandia, Wielka,Brytania, Hiszpania, Chile, Paragwaj, Węgry, Rosja, Republika Południowej Afryki, Meksyk, Izrael, Rumunia i Czechy.
2/ Standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera sie na języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii. Ludzie z wyższym wykształceniem mówią zwykle Hochdeutsch. W mniejszych wioskach, gdzie kontakt z resztą kraju jest ograniczony, mogą występować z tym problemy.
3/ Dialekty języka niemieckiego, bardzo często w kontakcie z innymi językami, odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się kilku innych języków. Przykładem jest tu wykształcony w średniowieczu język jidysz oraz język luksemburski. W XIX wieku natomiast z kilku dialektów niemieckich rozwinął się w USA język pensylwański.
4/ Językiem niemieckim posługują się na co dzień miliony osób. Jednak trzeba być świadomym tego, że nie wszędzie jest to ten sam niemiecki! Mimo, że język pisany i gramatyka są takie same w całym kraju, to istnieje wiele regionalnych akcentów i różnych dialektów. Niektóre dialekty, przykładowo bawarski są tak silne, że nawet rodowitym Niemcom trudno jest je zrozumieć.
5/ Alfabet niemiecki jest odmianą alfabetu łacińskiego i składa się z 30 liter. Oprócz 26 liter klasycznych zawiera także przegłosy ä, ö i ü (tzw. Umlaut) oraz ß (tzw. Es-Zett lub scharfes S). Przy braku odpowiednich czcionek muszą one być zastępowane odpowiednimi dwuznakami (ä = ae, ö = oe, ü = ue, ß =ss).
Źródło: wikipedia.org.pl; http://korepetycje-z-niemieckiego.pl/ciekawostki-dotyczace-jezyka-niemieckiego

wtorek, 11 października 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o Afryce. Mam nadzieję, że będą to dla Was nowości, o których jeszcze nie słyszeliście.
 
Rzeka Okawango słynie ze swojej bogatej przy­rod­ni­czo delty. Do czego rzeka wpada osta­tecz­nie?
Do niczego. Rzeka jest wy­jąt­ko­wa, rozlewa się bowiem szeroko po pustyni Ka­la­ha­ri, tworząc słynną, ba­gien­ną, bez­od­pły­wo­wą deltę.

Który kraj, poza USA, nazwał swoją stolicę na cześć pre­zy­den­ta Stanów Zjed­no­czo­ny­ch?
Liberia została utwo­rzo­na w roku 1847 przez wy­zwo­lo­nych nie­wol­ni­ków ze Stanów Zjed­no­czo­nych. Wpro­wa­dzi­li oni model rządów wzo­ro­wa­ny na USA, a no­wo­ wy­bu­do­wa­ną stolicę nazwali Monrovia - na cześć Jamesa Monroe, który wspierał ideę ko­lo­ni­za­cji Afryki.
 
Gdzie na świecie wciąż w naj­więk­szej skali istnieje nie­wol­nic­two?
W Mau­re­ta­nii. Dziś około 600,000 miesz­kań­ców Mau­re­ta­nii, czyli ok. 20% po­pu­la­cji, to nie­wol­ni­cy. Są to w więk­szo­ści człon­ko­wie czar­no­skó­re­go ludu Haratin, który od wieków był znie­wo­lo­ny. Nie­wol­nic­two zostało w Mau­re­ta­nii znie­sio­ne dopiero w roku 1981, a w roku 2007 po­sia­da­nie nie­wol­ni­ków stało się karalne. Jest to jednak martwe prawo - do tej pory skazano zaledwie jedną osobę. Kwestia nie­wol­nic­twa stanowi w Mau­re­ta­nii nie­usta­ją­cy temat debaty pu­blicz­nej.

Jaki karabin widoczny jest na fladze Mo­zam­bi­ku?
Ka­łasz­ni­kow. Karabin i gwiazda to po­zo­sta­ło­ści mark­si­stow­skiej ide­olo­gii partii FRELIMO, która przejęła władzę w roku 1983. W 2005 r. padła pro­po­zy­cja, by te symbole usunąć, gdyż szkodzą wi­ze­run­ko­wi kraju. Do dziś trwają o to burzliwe spory.

Które państwo afry­kań­skie jest naj­lud­niej­sze?
Nigeria. W Nigerii mieszka ponad 150 mln ludzi i liczba ta bardzo szybko rośnie. Co piąty Afry­ka­nin mieszka w Nigerii.
 
Z którym z podanych ludów byli naj­bli­żej spo­krew­nie­ni pierwsi miesz­kań­cy Ma­da­ga­ska­ru?
Z Abo­ry­ge­na­mi Au­stra­lij­ski­mi. Choć Ma­da­ga­skar dzieli od Afryki zaledwie 230 km oceanu, to dawni miesz­kań­cy Afryki nie wy­pusz­cza­li się daleko w morze. Pierwsi ludzie pojawili się na Ma­da­ga­ska­rze dopiero ok. 500 roku p.n.e. - były to słynące z umie­jęt­no­ści żeglugi ludy au­stro­ne­zyj­skie po­cho­dzą­ce z od­da­lo­ne­go o tysiące ki­lo­me­trów Borneo.

Jak nazywa się święty artefakt ludu Aszanti?
Złoty Stolec to tron królów Aszanti, widoczny na fladze ludu. Według tradycji prze­cho­wu­je on duszę wła­ści­cie­la. Nie wolno go kłaść bez­po­śred­nio na ziemi (pod­kła­da się koc), i tylko król może go dotknąć.

Które plemię słynie z cha­rak­te­ry­stycz­ne­go "ska­czą­ce­go tańca" wo­jow­ni­kó­w?
Ma­sa­jo­wie. Podczas tańca nie wolno dotknąć ziemi piętami, należy cały czas skakać na palcach.
 
Z czego słynął Algier, zanim został zdobyty przez Fran­cu­zów w 1830 roku?
Z piractwa i handlu nie­wol­ni­ka­mi. Przez wiele stuleci piraci ber­be­ryj­scy urzą­dza­li rajdy na eu­ro­pej­skie wy­brze­ża, po­ry­wa­jąc ludność. Jednym z przo­du­ją­cych w tym pro­ce­de­rze portów był Algier. Szacuje się, że od XVI do XIX w. piraci ber­be­ryj­scy upro­wa­dzi­li ponad milion Eu­ro­pej­czy­ków.

Dlaczego baobaby mają takie grube pnie?
Do prze­cho­wy­wa­nia wody. Pień baobabu może prze­cho­wy­wać do 120,000 litrów wody, dzięki czemu drzewo jest w stanie z po­wo­dze­niem prze­trwać porę suchą. Abo­ry­ge­ni Au­stra­lij­scy używali baobabów jako źródła wody.

Źródło: wikipedia.org.pl; pl.globalquiz.org/ciekawostki-afryka/

środa, 5 października 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata

W tym tygodniu przedstawię kilka ciekawostek o języku tureckim. Mam nadzieję, że będą to dla Was nowości, o których jeszcze nie słyszeliście.

Wbrew częstej opinii, w Turcji nie używa się arabskiego alfabetu, a sam turecki ma z arabskim niewiele wspólnego. A robiąc zakupy na bazarze,  dogadasz się za pomocą 5, no, może 10 słów.
Grupa językowa: język należy do grupy oguzyjskiej języków tureckich.
Najważniejsze cechy:
  • Aglutynacyjność (dosł. sklejanie) – stosowanie afiksów. Np. ojciec: baba; mój ojciec: babam; (coś, co należy do) mojego ojca: babamın.
  • Najdłuższy turecki wyraz (tak! to jedno słowo!) to: Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine - 70 liter!
  • Harmonia samogłoskowa.
  • Ogromne zróżnicowanie regionalne.
  • Brak rodzaju gramatycznego (ona, ono, on = "o").
  • Szyk zdania:  podmiot-dopełnienie-orzeczenie.  Zdanie "Jutro idę do szkoły" brzmi: Yarın okula gidiyorum (jutro do szkoły idę).
Alfabet i wymowa: alfabet łaciński. Litery, które nie występują w polskim alfabecie: ı (i bez kropki, wymawiane jako polskie y); ş (między ś a sz); ö i ü (jak w niemieckim), ç (między ć a cz); ğ (nieme, przedłużające poprzednią głoskę lub jako "j"). Ciekawostka: w języku tureckim nie ma  litery "w". Jeszcze do niedawna nie można było np. nadawać dzieciom imion z tą literą. Nie ma też głoski "c", a litera "c" wymawiana jest jak polskie "dż". Litera "j" wymawiana jest jak "ż".

Historia: Język wywodzi się z Azji środkowej, a jego korzenie mają prawie półtora tysiąca lat. Największym reformatorem języka był ojciec republiki, Mustafa Kemal Atatürk. Język imperium osmańskiego i alfabet oparty na perskim zastąpiono łacińskim w 1928 roku. Reforma miała "oczyścić" język turecki z naleciałości z innych języków. Język jest bardzo ważnym elementem tożsamości narodowej Turków. W kraju, gdzie największa mniejszość narodowa (Kurdowie), nie jest oficjalnie uznawana i ma trudności w dostępie do edukacji w rodzimym języku, panuje zasada: Ya Türkçe konuş ya da sus!: Mów po turecku, albo milcz. Być może dlatego tak trudno jest tu dogadać się po angielsku?
Język pod względem gramatyki i "ogólnej logiki" może przypominać fiński albo węgierski.
Ciekawostka: w tureckim nie ma czasownika "mieć". Zamiast "mam samochód", mówi się: "jest/istnieje mój samochód" ("Benim arabam var"). Zamiast "Mam klucz": "Anahtar bende", czyli "Klucz jest <>, <>".

Źródło: wikipedia.org.pl; si-je-marija.blogspot.com

środa, 28 września 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych krajach świata

W tym tygodniu, nawiązując do naszego nowego projektu tłumaczeniowego w kombinacji językowej (z angielskiego na szwedzki), przedstawię kilka ciekawostek o Szwecji. Mam nadzieję, że będą to dla Was nowości, o których jeszcze nie słyszeliście.
1. Kasa za chodzenie do szkoły
W Szwecji uczniowie starszych klas dostają co miesiąc równowartość 187 dolarów za chodzenie do szkoły.
2. Płatne rodzicielskie
W Szwecji rodzice mogą wziąć płatny urlop na 480 dni, jeśli urodzi im się dziecko lub jakieś zaadoptują.
3. Wyedukowana młodzież
W Szwecji 87% dorosłych mieszkańców ma średnie wykształcenie.
4. Śmieci brak
Szwedom skończyły się śmieci, więc importują je z Norwegii.
5. Zła płeć
W Szwecji dozwolona jest aborcja, jeśli rodzicom nie odpowiada płeć dziecka.
6. Golf ponad granicami
Na granicy Szwecji i Finlandii znajduje się pole golfowe, którego dołki znajdują się po obu stronach tej granicy.
7. Wolność podróżowania
Szwedzki paszport pozwala na podróżowanie bez wiz do prawie wszystkich krajów na świecie.
8. Darmowa edukacja
W Szwecji są uniwersytety, gdzie obcokrajowcy mogą za darmo studiować w języku angielskim.
9. Dogadasz się
89% mieszkańców Szwecji zna angielski.
10. Szwedzki nieformalny
Do 2009 roku język szwedzki nie był oficjalnym językiem tego kraju.
11. Zakazane reklamy
W Szwecji i Norwegii zakazana jest reklama przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia.
12. Bicie też
Od 1979 nie wolno tutaj cieleśnie karać dzieci. Nie wolno dać nawet klapsa.
13. Nieopodatkowane ubrania
Członkowie grupy ABBA celowo nosili ekscentryczne stroje, by uniknąć podatku. Takie ubrania nie należały do kategorii "na każdy dzień" i wrzucano je w koszty.
Źródło: wikipedia.org.pl; joemonster.org

czwartek, 22 września 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata

W tym tygodniu ciekawostki o język afrikaans. Mam nadzieję, że będą dla was też będą to nowości, o które jeszcze nie słyszeliście.

Język afrikaans, język afrykanerski (afrikaans, Afrikaanse taal) to indoeuropejski język należący do dolnosaksońskiej gałęzi języków zachodniogermańskich i jest językiem ojczystym południowoafrykańskich Koloredów oraz białych Afrykanerów. Powstał na styku kultur w Kolonii Przylądkowej z XVII-wiecznych dialektów niderlandzkich pod wpływem języka malajskiego i portugalskiego oraz miejscowych języków ludów hotentockich (Khoi, Khoikhoi).

Niderlandzkim - językiem urzędowym holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC) - mówili funkcjonariusze, żołnierze Kompanii oraz europejscy osadnicy, przybywający na tereny dzisiejszej Republiki Południowej Afryki od połowy XVII wieku, a pochodzący głównie z Holandii i Niemiec oraz w mniejszym stopniu z Francji i Skandynawii. Koloniści ci dali początek Burom, czyli przodkom dzisiejszych Afrykanerów. Językiem malajskim i portugalskim posługiwała się na Przylądku większość sprowadzanych niewolników.

W ten sposób afrikaans ukształtował się na styku języków, kultur, ras i religii jako język codziennej komunikacji i aż do końca XIX wieku traktowany był pogardliwie jako mowa Hotentotów, Koloredów oraz niewykształconych farmerów z prowincji. Podstawowy zasób słownictwa w afrikaans, ok. 90%, pochodzi z języka niderlandzkiego, lecz wykazuje on także wpływy leksykalne malajskiego, portugalskiego, a od XIX wieku także elementy przejęte z języka angielskiego oraz miejscowych języków bantu.

Do końca XIX wieku afrikaans funkcjonował na równi z językiem niderlandzkim i uzupełniał go w niższych rejestrach, ale w niepodległych państwach burskich (Transwal, Orania) urzędowym był nadal niderlandzki. Pozostał on też językiem kościoła reformowanego.
Od lat 40. XIX wieku zafrykanizowane formy niderlandzkiego były coraz częściej używane w prasie, a od lat 70. datują się pierwsze próby kodyfikacji i emancypacji afrikaans, co miało bezpośredni związek z agresywną anglicyzacją oraz uzyskiwaniem świadomości narodowej przez Afrykanerów.

Po podboju republik burskich przez Wielką Brytanię (tzw. wojny burskie) język afrikaans stał się podstawowym elementem afrykanerskiej tożsamości narodowej i nastąpiła jego szybka standaryzacja i rozwój: w 1925 r. stał się obok angielskiego, na równi z niderlandzkim, językiem urzędowym w Związku Południowej Afryki, a potem w Republice Południowej Afryki oraz w Namibii, w praktyce jednak szybko wyparł język niderlandzki. Obecnie jest jednym z 11 urzędowych języków RPA; używany jest też powszechnie w Namibii.

Afrikaans jako językiem ojczystym ok. 6,2 mln mieszkańców RPA, z czego zdecydowaną większość stanowią Afrykanerzy i Koloredzi oraz dodatkowo 4 mln jako jednym z dwóch języków ojczystych (łącznie ok. 26% populacji RPA). Najwięcej użytkowników afrikaans skupia się w stolicy kraju – Pretorii oraz w Bloemfontein, a także na całym obszarze Kraju Przylądkowego, czyli w zachodniej części RPA.

Źródło: wikipedia.org.pl; swiatjezykow.blogspot.com

środa, 14 września 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu ciekawostki o Boliwii.
Boliwia (hiszp. Bolivia), oficjalnie Wielonarodowe Państwo Boliwia to państwo śródlądowe w środkowo-zachodniej części Ameryki Południowej, graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie.
Która rodzina języków in­diań­skich jest dziś naj­czę­ściej używana w Ame­ry­ka­ch?
Keczua. Język keczua jest używany przez około 8-10 milionów miesz­kań­ców Andów. Dziś jest, obok hisz­pań­skie­go, jednym z ofi­cjal­nych języków Boliwii i Peru.

Który kraj bez dostępu do morza słynie z naj­więk­szej ma­ry­nar­ki wo­jen­ne­j?
Oczywiście Boliwia. Choć Boliwia utraciła dostęp do oceanu w wyniku prze­gra­nej Wojny o Pacyfik już w roku 1879, to nigdy nie roz­wią­za­ła swojej floty. Z czasem stało się to wyrazem ambicji tego państwa do od­zy­ska­nia wy­brze­ża. Flota Boliwii pa­tro­lu­je wody jeziora Ti­ti­ca­ca, w roku 2008 w ma­ry­nar­ce Boliwii służyło około 5,000 osób.

Wojna o Pacyfik miała miejsce w Ameryce Po­łu­dnio­wej w latach 1879-1883. Który obszar był miejscem kon­flik­tu?
Pustynia Atakama. W XIX wieku nie istniały jasno wy­ty­czo­ne granice między Peru, Boliwią i Chile w rejonie pustyni Atakama. Stało się to za­rze­wiem kon­flik­tu w momencie odkrycia war­to­ścio­wych zasobów na­tu­ral­nych w tym re­gio­nie.

Ile jest ofi­cjal­nych języków w Boliwii?
Trzy­dzie­ści siedem. Boliwię za­miesz­ku­je 10 milionów ludzi, spośród których 88% używa języka hisz­pań­skie­go. Mimo to, kraj ma 37 ofi­cjal­nych języków, w tym wiele języków in­diań­skich. Wynika to z kon­sty­tu­cji mó­wią­ce­j, że każdy z języków rdzennej ludności jest językiem kraju. Skrajnym przy­pad­kiem jest niemal wymarły język Bauré, którym mówi dziś mniej niż 200 osób.
Źródło: wikipedia.org.pl; globalquiz.pl



czwartek, 8 września 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata

W tym tygodniu ciekawostki o języku polskim, który według wielu osób jest najtrudniejszym językiem na świecie. Myślę, że coś w tym jest, chociaż mój język ojczysty (język węgierski) też nie należy do najłatwiejszych :-)
1. Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. Z osobami mówiącymi po polsku możemy też spotkać się w Danii, Estonii, Serbii czy… Nowej Zelandii. :)
2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, podobnie jak rosyjski, ukraiński, czeski czy serbski. I  chociaż między polskim, a językami naszych wschodnich i południowych sąsiadów znajdziemy wiele podobieństw, to czasami możemy natrafić na tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słowa, które brzmią podobnie, ale mają zupełnie odmienne znaczenia. Przykładowo, polski „frajer” (naiwny, łatwo dający się oszukać człowiek)  ma niewiele wspólnego z czeskim „frajerem” (przystojniak, amant, chłopak). :) Uwaga-uwaga! Fałszywych przyjaciół znajdziemy też w niesłowiańskich językach, np. angielskie „ordinary” (pl. zwyczajny) brzmi podobnie do polskiego „ordynarny”, które oznacza „wulgarny”. :)
3. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku i dotyczy opisu życia  codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” (w wolnym tłumaczeniu: „Odpocznij Kochanie, dzisiaj ja pozmywam.”). Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że korzenie polskiego feminizmu sięgają XIII wieku. :)
4. Polacy uwielbiają zdrabniać słowa: kawusia z mleczkiem, herbatka z cytrynką, 2 kilo ziemniaczków,  milusi  koteczek… Uwaga! Ważna informacja dla początkujących studentów języka polskiego: również imiona można zdrabniać na wszelkie możliwe sposoby! Na przykład: Ola, Olunia, Olusia, Oleńka czy Olka to wszystko zdrobnienia od imienia… Aleksandra. :)
5. Obok skoków narciarskich, piłki nożnej i zdrabniania, kolejnym polskim sportem narodowym jest słowotwórstwo. :) Przykładowo, z czasownika „lecieć” można stworzyć „wylecieć”, „nalecieć”, „ulecieć”, „polecieć”, „przelecieć”, „przylecieć”, etc... i wszystkie mają inne znaczenie! Jeśli byliście na naszych warsztatach slangu, to wiecie też, że słowotwórstwo ma w tej dziedzinie duże zastosowanie. :)
6. Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie… Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż. I chociaż to właśnie te „szeleszczące” litery spędzają sen z powiek obcokrajowcom, Polacy mają do nich wyraźną słabość. Dowodem na to może być zorganizowany w 2010 roku ranking na najpiękniejsze polskie słowo, w którym zwyciężyło… „źdźbło”. Pod uwagę brano również „szept”, „brzdęk” i… „szeleścić”. :)
7. Oprócz „szeleszczących” liter dodatkowym narzędziem tortur dla obcokrajowców są tzw. „dwuznaki” czyli: cz, ch, sz, rz, dz, dż i dź. Zestawiane w różnych kombinacjach tworzą łamańce językowe, takie jak: „Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie”. Nie martwcie się, Polacy też mają problem, żeby to poprawnie wymówić. :)
8. Według 3 znaczących źródeł: Internetu, opinii publicznej i amerykańskich naukowców, polski jest jednym z  najtrudniejszych języków na świecie. Sukcesy naszych studentów w nauce polskiego zdecydowanie przeczą tej teorii. Macie wątpliwości? Zapraszamy na nasze kursy! :)
Źródło: wikipedia.org.pl; kurspolskiego.pl; poznajnieznane.pl

wtorek, 30 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W związku z projektem o którym informowałam powyżej – projekt BALAJCZA w języku dari - w tym tygodniu przedstawię Wam 15 niesamowitych ciekawostek o Afganistanie.
1/ Afganistan jest światowym liderem nie tylko w produkcji opium, ale i haszyszu. Wytwarza  się tu 145 kg haszyszu z jednego hektara, podczas gdy Maroko uzyskuje około 40 kg.
2/ Kala Pacha to gotowana głowa kozy, tradycyjnie spożywana na śniadanie w postaci „zupy”. Danie to je się rękami przy pomocy chleba nan.
3/ Występuje tu bogactwo różnego rodzaju złóż naturalnych m. in: złoto, srebro, cynk, kamienie szlachetne (szmaragdy, lazur, lapis) oraz oczywiste gaz i ropa.  
4/ Grób egipskiego faraona Tutenchamona ozdobiony jest kamieniami lapis lazuli właśnie z Afgnistanu.
5/Kraj podzielony jest na 34 prowincje (welajaty) z których każda ma własną stolicę. Podzielone są dodatkowo na prowincyjne dystrykty w skład których wchodzi jedno miasto lub kilka małych wiosek.
6/ Najwyższym szczytem kraju jest Noszak.
7/ 21 marca świętowany jest Nawroz  czyli Afgański nowy rok, z tej okazji w Mazar el Sharif odbywa się festiwal.
8/ Koko i Hala co znaczy wujek i ciocia to powszechnie używane zwroty grzecznościowe. Używane są z szacunku, gdy zwracamy się do osób starszych od siebie. Co ciekawe znaczenie tych słów to dosłownie „ciocia i wujek”.
9/ W Kabulu przy większości  zakładów fryzjerskich można spotkać zdjęcia Justina Biebera. Przy siłowniach popularny jest oczywiście wizerunek Arnolda Schwarzenegera.
10/ Afganistan jest największym eksporterem granatów na świecie. Mowa tu o owocach.
11/ „Afghani” nie używamy mówiąc o ludziach, jest to nazwa waluty kraju.
12/ Od 1964 do 1973 roku tunel Salang w górach Hindukuszu wybudowany pomiędzy prowincjami Baghlan i Parwan był najwyżej położonym górskim tunelem na świecie.
13/ Afganistan to najbardziej zaminowane państwo na świecie. Lepiej nie zbaczać z utartych ścieżek.
14/ „Afgańska dziewczyna” to słynna fotografia wykonana przez Steve’a McCurry’ego w 1984 roku. W czerwcu 1985 r. zdjęcie trafiło na okładkę magazynu National Geographic. W 2002 roku „modelka” została formalnie zidentyfikowana. W chwili wykonania zdjęcia miała ok. 12 lat i przebywała w obozie dla uchodźców w Pakistanie. Fotografia jest porównywana do obrazu Mony Lisy, Leonarda da Vinci, a czasem bywa nazywana nawet „afgańską Mona Lisą”.
15/ Walki latawców to popularna rozrywka nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych. Walka polega na przecięciu swoją linką, sznurków latawca przeciwnika, do pomocy używane są także długie kije z rozstrzępionymi końcami którymi powala się latawce na ziemię.
Źródło: zepsutykompas.com; poznajnieznane.pl; traveliada.pl

środa, 24 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych nazwiskach świata

W tym tygodniu przedstawię Wam kilka najlepszych ciekawostek o nazwiskach na Świecie. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą Was, tak jak i mnie zaskoczyły.
W którym narodzie 6 spośród 7 naj­po­pu­lar­niej­szych nazwisk znaczy do­słow­nie "nie­po­ko­na­ny­", "skała", "że­la­zo­", "sokół", "stal" i "bły­ska­wi­ca­"?
Wśród Turków. Te wo­jow­ni­czo brzmiące nazwiska zajmują na liście po­pu­lar­no­ści pozycje od drugiej do siódmej. Naj­bar­dziej po­pu­lar­ne, Öztürk, oznacza zaś "czystej krwi Turek".

Od czego pochodzi włoskie słowo "Fer­ra­ri­"?
Od "Ko­wal­ski­". "Fer­ra­ri" jest trzecim co do po­pu­lar­no­ści na­zwi­skiem we Włoszech i pochodzi od kowala. Dzieli ten sam rdzeń, co włoskie słowo "ferro" (żelazo) i ła­ciń­skie "ferrum" (stąd Fe jako ozna­cze­nie pier­wiast­ka­).

Które nazwisko jest bardzo po­pu­lar­ne wśród Tajów?
Żadne. W Taj­lan­dii nie ma po­pu­lar­nych nazwisk. Nazwiska jako takie zostały wpro­wa­dzo­ne w spo­łe­czeń­stwie dopiero roz­po­rzą­dze­niem z roku 1913, zgodnie z którym każda rodzina powinna obrać sobie inne na­zwi­sko. Jest bardzo rzadkie spo­tka­nie dwóch nie­spo­krew­nio­nych Tajów o tym samym na­zwi­sku.

Gdzie urodził się Leonardo da Vinci?
W Vinci. Leonardo urodził się 15 kwietnia 1452 w wiejskim domu około 3 ki­lo­me­try od miej­sco­wo­ści Vinci, nie­da­le­ko Flo­ren­cji. Nazywał się "Le­onar­do di ser Piero da Vinci", czyli "Le­onar­do, syn Piero, z Vinci"

Jak naprawdę nazywał się Bob Dylan?
Robert Allen Zim­mer­man. Bob Dylan urodził się w 1941 r. w rodzinie ży­dow­skiej w Mi­nes­so­cie. W roku 1979 został chrze­ści­ja­ni­nem. W 1997 roku wyznał jednak, że Boga znajduje tylko w muzyce i nigdzie indziej.
Jak naprawdę nazywał się Freddie Mercury?
Farrokh Bulsara. Rodzice Farrokha byli Parsami po­cho­dzą­cy­mi z Indii, którzy prze­nie­śli się do Zan­zi­ba­ru u wybrzeży Afryki. Farrokh chodził do szkoły średniej w Bombaju, zanim w wieku lat osiem­na­stu wy­lą­do­wał wraz z rodziną na przed­mie­ściach Londynu.

W którym eu­ro­pej­skim państwie naj­po­pu­lar­niej­sze nazwisko pochodzi od zawodu księdza? (tak jak Kowalski - od kowala)
W Rumunii. Takie nazwisko mogło zostać prze­ka­za­ne na­stęp­ne­mu po­ko­le­niu lub przy­pi­sa­ne dzieciom tylko w Kościele Pra­wo­sław­ny­m, gdzie kapłani za­kła­da­ją rodziny. Popescu (od popa) to naj­pow­szech­niej­sze spośród wszyst­kich nazwisk w Rumunii.

Jak brzmi naj­pow­szech­niej­sze nazwisko w Wiet­na­mie?
Ngueyen. Około 40% Wiet­nam­czy­ków nosi nazwisko Nguyen, co wynika z historii kraju, rzą­dzo­ne­go przez wiele lat przez dynastię Ngueyen. Nadawała ona nazwisko Ngueyen w nagrodę osobom za­słu­żo­nym. Wiele osób przyjęło też takie nazwisko sa­mo­wol­nie, by zyskać na pre­sti­żu.

W którym kraju azja­tyc­kim pięć naj­po­pu­lar­niej­szych nazwisk to de la Cruz, Santos, Reyes, Bautista oraz Rosario?
Na Fi­li­pi­nach. Fi­li­pi­ny, za­miesz­ka­ne przez zróż­ni­co­wa­ne grupy etniczne i kul­tu­ro­we, były pod pa­no­wa­niem hisz­pań­skim od 1565 do 1821 jako Wi­ce­kró­le­stwo Nowej Hisz­pa­nii. Mi­sjo­na­rze ka­to­lic­cy na­wró­ci­li więk­szość miesz­kań­ców na chrze­ści­jań­stwo, przy tej okazji wielu z nich przyjęło hisz­pań­skie na­zwi­ska, choć hisz­pań­ski nie jest dziś ofi­cjal­nym językiem kraju (są to an­giel­ski i fi­li­piń­ski­).

W którym kraju wszyst­kie spośród dzie­się­ciu naj­bar­dziej po­pu­lar­nych nazwisk pochodzą od nazw zawodów?
W Niem­czech. Dziesięć naj­bar­dziej po­pu­lar­nych nazwisk w Niem­czech to Müller (m­ły­na­rz), Schmidt (kowal), Schne­ider (kra­wie­c), Fischer (rybak), Meyer (rol­ni­k), Weber (tkacz), Schulz (soł­ty­s), Wagner (woź­ni­ca­), Becker (pie­ka­rz) oraz Hoffmann (za­rząd­ca­).

środa, 17 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych sportach świata

W tym tygodniu, cały czas nawiązując do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, przedstawię Wam kilka ciekawostki sportowych. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą Was, tak jak i mnie zaskoczyły.

Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku. Od igrzysk w 1908 r. zaczęto organizować zawody w krytych pływalniach.

Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna.

Teoretycznie najdłuższa gra w szachy może zawierać nawet do 5949 ruchów!!!

Polska koszykarka, Małgorzata Teresa Dydek-Twigg, była prawdopodobnie najwyższą profesjonalną koszykarką na świecie. Jej wzrost podawany w mediach wahał się od 213 do 218 cm.

Najstarsze zapisy o zapasach pochodzą z około 5000 r p.n.e.

Początkowo techniki walki były wykorzystywane głównie do obrony przed zwierzętami, jednak z czasem coraz większego znaczenia nabierała samoobrona przed drugim człowiekiem.

Na terenie Kanady oraz Stanów Zjednoczonych rozgrywana jest najważniejsza na świecie klubowa liga hokejowa świata NHL.

Dohyō czyli pole walki jest tylko tymczasowe. Przed każdym turniejem buduje się nowy ring, a po zakończeniu turnieju jest on usuwany.

Pomimo iż futbol amerykański uważa się za sport brutalny to jest w nim mniej kontuzji niż w piłce nożnej, czy rugby.

Pierwsi piłkę zaczęli kopać Aztekowie.

Żeglarstwo kajakowe (nieistniejące w Polsce) używa kajaków wyposażonych w żagle o pow. 10 m2, uznawanych za najszybsze i najbardziej wymagające łodzie jednokadłubowe.

W sumo istnieje ponad 100 sposobów na pokonanie swojego przeciwnika. 25 z nich pojawiło się już po dołączeniu do sumo zawodników z poza Japonii. Te nowe sposoby pochodzą m.in. z zapasów, judo, czy sambo.

Japońska forma kick-boxingu powstała przez połączenie technik boksu tajskiego i karate.

Ojcem narciarstwa alpejskiego nie jest Norweg, lecz mieszkaniec Austrii - Mathias Zdrasky.

To właśnie ze względu na ubiór zawodników baseballu na czapki z daszkiem mówimy bejsbolówki.

W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku.

Nazwa badminton pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości - Badminton House, księcia Beaufort.

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są IV turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open.

Źródło: stacjasport.pl/ciekawostki; pl.wikipedia.org

środa, 10 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zwyczajach świata

W tym tygodniu, nawiązując do trwających Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, przedstawię kilka ciekawostek o igrzyskach olimpijskich w starożytnej Grecji. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą Was, tak jak i mnie zaskoczyły.

Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. w greckiej Olimpii. Przez ponad 1000 lat odbywały się regularnie co cztery lata. Organizowano je w czerwcu lub lipcu i trwały pięć dni. Upadek Olimpii rozpoczął się w 395 roku n.e., gdy rzymianie nakazali zaprzestać igrzysk.

Starożytni Grecy przywiązywali dużą wagę do sprawności fizycznej. Uważali, że ćwiczenia gimnastyczne zapewniają zdrowie. Szczególne znaczenie nabierało to w czasie wojny, kiedy żołnierze musieli być sprawni, aby walczyć. Młodzi mężczyźni we wszystkich miastach – państwach stawali do współzawodnictwa w zawodach lekkoatletycznych. Igrzyska olimpijskie były tak wielkim wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wojny, aby żołnierze mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Igrzyska urządzano ku czci Zeusa i ku jego czci zapalano specjalny znicz w świętym gaju oliwnym w Olimpii.

Atleci szykujący się do igrzysk olimpijskich zobowiązani byli do przepracowania 10 miesięcy na treningach w swych gimnazjonach w swych rodzinnych miastach. Jedenasty miesiąc należało spędzić w Elis i trenować pod okiem hellanodików, którzy podejmowali decyzję o dopuszczeniu zawodników do startu. Po zakończeniu igrzysk zawodnikom przysługiwał miesiąc odpoczynku (w tym czas na powrót w rodzinne strony)

Filozof i matematyk Tales z Miletu zmarł od porażenia słonecznego na trybunach olimpijskiego stadionu podczas igrzysk 58. Olimpiady (548 r. p.n.e.)

Dorieus z Rodos, trzykrotny triumfator igrzysk olimpijskich w pankrationie (igrzyska 87-89. Olimpiady, 432-424 r. p.n.e.) został wzięty do niewoli przez Ateńczyków w jednej z ich bitew z Rodos. Kiedy wydało się, kim jest jeniec, natychmiast darowano mu wolność.

Basen z podgrzewaną wodą istniał w Olimpii już w 100 r. p.n.e.! W dwupoziomowym budynku na górnej kondygnacji usytuowano basen, zaś na dole palenisko, z którego gorące powietrze ogrzewało basen od spodu. W samym basenie znajdowała się metalowa grzałka, do której doprowadzano gorące gazy z paleniska znajdującego się obok.

Miejscem rozgrywania wyścigów zaprzęgów i wierzchowców był hippodrom. Często dochodziło tu do wypadków, najczęściej na bardzo ostrych wirażach. Rannych woźniców wynoszono bocznym wyjściem nazwanym Bramą Żałoby.

Przed ostatnim okrążeniem lub nawrotem w wyścigach konnych i konkurencjach biegowych rozlegały się dźwięki trąbki. Zwyczaj ten stosowany jest na dzisiejszych stadionach. Trąbkę zastąpił współcześnie dzwonek.

Rywalizacja podczas igrzysk 83. Olimpiady (448 r. p.n.e.) przyniosła zwycięstwa braciom Damagetosowi z Rodos (pięściarstwo) i Akusilaosowi z Rodos (pankration). Ich ojciec Diagoras przeżył w związku z tym tak wielkie wzruszenie, że zmarł na stadionie.

Spartanie, wychowani w pogardzie dla jakiejkolwiek formy poddania się w walce, nigdy nie brali udziału w pięściarstwie i pankrationie. Walka w tych konkurencjach kończyła się bowiem przez poddanie się jednego z rywali.

W początkowym okresie (do igrzysk 15. Olimpiady w 720 r. p.n.e.) zawodnicy występowali z opaskami na biodrach. Jednak na tych igrzyskach Orsippos z Megary w dromosie (lub według innych świadectw Akantos ze Sparty w dolichosie) zgubił swoją opaskę na trasie biegu i nagi zdobył wieniec olimpijski. Od tej pory nagie startowanie uznano za obowiązek zawodnika.

Od roku 146 p.n.e. Grecja stała się częścią imperium rzymskiego, w związku z tym Rzymianie uważali się za w pełni uprawnionych do startu w igrzyskach olimpijskich. W roku 72 p.n.e., na igrzyskach 177. Olimpiady, w biegu podwójnym zwyciężył pochodzący z Rzymu Gaios Romaios i on otrzymał wieniec oliwny. Jednak hellanodikowie, chcąc podkreślić uszanowanie dla tradycji, według której startować mogli jedynie rodowici Grecy, przyznali zwycięstwo również drugiemu na mecie Hypsiklesowi z Sykionu jako najlepszemu Grekowi.

Źródło: www.olimpijski.pl; sciaga.pl

wtorek, 2 sierpnia 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o Turcji. Turcja to kraj pełen niespodzianek. Wspaniałe zabytki, bogata historia  oraz niezwykła kultura. Poniżej przedstawiam garstkę ciekawostek o Turcji.

W Turcji leży jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach. Było ono w dodatku stolicą trzech imperiów- rzymskiego, bizantyjskiego oraz ottomańskiego, i choć obecnie stolicą Turcji już nie jest, to nadal walczy (z Moskwą) o tytuł największej europejskiej metropolii - oficjalnie ma około 14 milionów mieszkańców, ale nieoficjalnie szacuje się, że może to być nawet 20 milionów! Chodzi oczywiście o Stambuł (tur. Istanbul), który rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, leżąc tym samym częściowo w Europie, a częściowo w Azji.

Choć Turcja konstytucyjnie jest państwem świeckim, to jednak zdecydowana większość jej mieszkańców (ponad 98%) to muzułmanie.

Turcja leży w obszarze aktywnym sejsmicznie, czyli narażonym na trzęsienia ziemi. Dotyczy to Stambułu, ale także południowo-wschodniej części kraju w okolicach granicy z Armenią i Iranem, gdzie zachodzą na siebie cztery płyty tektoniczne.

Turcja leży w innej strefie czasowej niż Polska. Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę i dzieje się tak przez cały rok, ponieważ tutaj podobnie jak u nas obowiązuje przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i odwrotnie.

Góra Ararat, na której podobno po potopie osiadła biblijna Arka Noego, znajduje się na terytorium dzisiejszej Turcji. Góra ma wysokość 5137 m. n.p.m. i leży po stronie tureckiej około 30 km od granicy z Armenią, co zresztą powoduje nieustający konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami.

Z Turcji pochodzi niesamowita rasa kotów o nazwie Van. Na czym polega ich nadzwyczajność? Otóż potrafią oraz uwielbiają pływać!

Wielożeństwo w Turcji jest zakazane.

Turecki dzień dziecka obchodzony jest 23 kwiet­nia.

Wysoce niekulturalne jest trzymanie się za ręce lub okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych.

Najpopularniejszym tureckim napojem jest herbata.

W większości hoteli, restauracji i instytucji publicznych, na suficie namalowana jest czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki.

Jednym z symboli Turcji jest tulipan, który do Europy trafił właśnie z tego kraju.

Ponad 1/3 Turków ma nadwagę.

Źródło: innaturcja.blogspot.com; www.wirtualnaturcja.pl 

środa, 27 lipca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu, nawiązując do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, przedstawię wam kilka ciekawostek o Brazylii. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak i mnie również zaskoczyły.
 
1. Często zdarza się, że na pytanie odnośnie stolicy Brazylii, duża ilość osób odpowiada - Rio de Janeiro. Jest to odpowiedź błędna, gdyż stolicą tego kraju jest Brasilia.

2. Walutą jaką dokonuje się płatności w sklepach jest real brazylijski. Pierwsze oficjalne banknoty zostały wypuszczone już w 1654 roku, jednak dopiero w 1690 roku stał się on oficjalną jednostką monetarną. Realem płacono do 1942 roku - wtedy też zastąpiono go cruzeiro. Brazylijczycy postanowili jednak wrócić do reala 1 lipca 1994 roku i płacą nim do dziś.

3. Odległość w linii prostej między Warszawą a Brasilią wynosi 10 042 kilometry. Najłatwiej i najszybciej ten dystans można pokonać samolotem. Osoby bez choroby morskiej mogą spróbować przeprawę promem, która zajmie zdecydowanie więcej czasu.

4. Brazylia graniczy z dziesięcioma innymi państwami: Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą.

5. Zgodnie z danymi statystycznymi z roku 2015 kraj ten zamieszkiwany jest przez 207 848 000 osób.

6. Pod względem powierzchni Brazylia zajmuje 5. miejsce największych państw na świecie. Tym samym jest ponad 27 razy większa od naszego kraju.

7. Oficjalnym językiem urzędowym jest portugalski.

8. Średnio Brazylijczycy dożywają 72,2 lat.

9. Wielbiciele wysokich temperatur poczują się tutaj jak w raju - średnia roczna temperatura wynosi 24°C.

10. Rio de Janeiro zostało odkryte 1 stycznia 1502 roku przez Portugalczyka Gasapa de Lemosa. To właśnie on nadał temu miejscu błędną nazwę, która funkcjonuje do dziś. Rio de Janeiro w tłumaczeniu oznacza "Styczniową rzekę", jednak w Rio nie płynie żadna rzeka. Gdy dotarł nad zatokę, myślał, że jest ona ujściem rzeki.

11. W latach 1808 do 1821 stolicą Portugalii stało się ... Rio de Janeiro. Była to pierwsza i jedyna europejska stolica znajdująca się poza Europą. W tym okresie rodzina królewska wraz z Janem VI schroniła się właśnie w Rio przed inwazją wojsk Napoleona.

12. Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu jest zakazane. Prawo jest jasne - 0,0 promila.

13. W 2006 roku burmistrz Sao Paulo wprowadził kontrowersyjną ustawę, która zakazywała umieszczanie reklam na ścianach i murach budynków. Tym samym z tego 11-milionowego miasta musiały zniknąć wszystkie reklamy. Przed wprowadzeniem w życie ustawy "Clean City Law" obawiano się, że spowoduje ona spadek 133 milionów dolarów przychodów i negatywnie odbije się na wizerunku miasta. Były to jednak tylko obawy - wprowadzona zmiana znacznie poprawiła wygląd miasta, a popiera ją blisko 70% społeczeństwa.

14. Brazylia to pierwszy kraj, w którym całkowicie zakazano korzystanie i funkcjonowanie solariów ze względu na możliwe skutki uboczne dla zdrowia.

15. Branie udziału w głosowaniach jest obowiązkowe dla każdego pełnoletniego obywatela.

16. Kawowi smakosze stwierdzają, że najlepsza i najsmaczniejsza kawa na świecie produkowana jest właśnie w Brazylii. Położenie geograficzne, a także sprzyjający do wytwarzania tej używki klimat, sprawia, że Brazylijczycy odpowiadają za 30% światowej produkcji. Podstawowymi gatunkami kawy, które znajdziemy na każdej półce sklepowej są arabica i robusta. Głównymi ośrodkami produkcyjnymi są: Santos, São Paulo, Minas Gerais.

17. Każdy fan piłki nożnej wie, że w Brazylii uznaje się ją za sport narodowy. Tutaj gra każdy bez względu na płeć, czy wiek. Reprezentacja narodowa pięciokrotnie zdobywała tytuł Mistrza Świata w piłce nożnej.

18. Zaraz po Stanach Zjednoczonych, Brazylia zajmuje drugie miejsce pod względem ilości lotnisk na świecie - łącznie posiada ich aż 2500.

19. Od 2008 roku operacja zmiany płci są darmowe i refundowane są przez publiczny system zdrowotny.

20. Brazylia jest pierwszym krajem w Południowej Ameryce, która jest organizatorem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Źródła: joemonster.org; poznajnieznane.pl

wtorek, 19 lipca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata - język prowansalski

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o języku lub inaczej mówiąc dialektu prowansalskim. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą was, tak jak mnie również zaskoczyły.

Dialekt prowansalski (provençal, prouvençau) to etnolekt z grupy romańskich, używany w południowej Francji.

W tradycyjnym ujęciu nazwa ta odnosi się do wszystkich dialektów, które wywodzą się ze średniowiecznego langue d'oc (oprócz języka katalońskiego i ewentualnie gaskońskiego). Przy takim rozumieniu termin "język prowansalski" jest równoznaczny z terminem język oksytański.

Język oksytański (occitan), więc w Polsce częściej nazywany językiem prowansalskim jest językiem należącym do grupy romańskiej języków indoeuropejskich. Język oksytański jest blisko spokrewniony z językiem katalońskim, z którym tworzy diasystem oksytanoromański. Często i bezpodstawnie bywa uznawany za dialekt języka francuskiego i nazywany patois.

Tradycyjnie uznaje się, że oksytański ma sześć dialektów: gaskoński (zawierający w sobie także bearnés i aranés) na zachodzie, langwedocki i prowansalski na południu, limuzyński i owerniacki na północy.

Poza przypadkiem gaskońskiego, granice między dialektami rzadko są wyraziste, przejście z dialektu do dialektu jest zazwyczaj płynne i gwary uznawane za należące do któregoś dialektu mogą posiadać cały szereg cech wspólnych z innymi dialektami.

Istnieje grupa językoznawców uznających, że nie ma jednego języka oksytańskiego, lecz kilka różnych języków, które w ich opinii różnią się od siebie w takim stopniu, że utrudnione jest wzajemne zrozumienie. Z tego punktu widzenia tworzenie literatury w „języku oksytańskim” byłyby w rzeczywistości twórczością np. w języku prowansalskim lub w langwedockim.

We Francji oksytański nie posiada statusu oficjalnego. Nauczanie tego języka we francuskich szkołach publicznych jest opcjonalne, możliwe na mocy Loi Deixonne z 1951 r., a jedynie publiczna telewizja regionalna France 3 emituje kilka programów po oksytańsku.

Źródło: pl.wikipedia.org

wtorek, 12 lipca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych językach świata - Portugalia

Nawiązując do Euro 2016 oraz do zwycięscy turnieju, w tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o język portugalskim. Mam nadzieję że z zainteresowaniem przeczytacie te wiadomości.

Język portugalski to język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 250 mln osób (jako ojczystym, zaś w ogóle po portugalsku mówi ponad 270 mln osób), zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Są też kraje, w których język portugalski nie ma statusu języka urzędowego, ale jest używany. Są to: Stany Zjednoczone, Francja, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania, Wenezuela, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Australia, Luksemburg, Indie, Belgia, Urugwaj, Argentyna, Kuba, Sri Lanka, Bermudy, Holandia, Barbados i Irlandia.

Portugalski język literacki oparty jest na dialekcie północnym. Najstarsze zapisy w tym języku pochodzą z XII wieku. Kraje, w których portugalski jest językiem urzędowym, współpracują ze sobą w ramach założonej w 1996 Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych.

Język portugalski posiada dwa znormalizowane, równoprawne i oficjalne, nawzajem uznające się warianty (normy):
  • brazylijski
  • europejski
Oba warianty posiadają liczne nieznormalizowane dialekty, różniące się głównie wymową.

Norma brazylijska obowiązuje tylko w Brazylii, chociaż Brazylia ma trzy razy więcej mieszkańców niż wszystkie inne kraje portugalskojęzyczne razem wzięte. Norma europejska obowiązuje w Portugalii i portugalskojęzycznych krajach afrykańskich (Angola, Mozambik, itp.). Próby uznania portugalskiego używanego w krajac afrykańskich za trzeci oficjalny wariant języka portugalskiego nie zakończyły się dotychczas sukcesem. W wyniku tego wszelkie odstępstwa od portugalskiego europejskiego istniejące w portugalskim używanym w krajach afrykańskich traktowane są nie jako znormalizowany, odrębny wariant, ale jako różnice dialektalne wewnątrz portugalskiego europejskiego. Nie dotyczy to crioulos – nieoficjalnych, ale używanych na co dzień przez większość mieszkańców niektórych portugalskojęzycznych krajów afrykańskich (Republika Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau) języków kreolskich, które są odrębnymi językami.

W Portugalii ogólnie przyjętymi formami grzecznościowymi są formy "a senhora" (pani) i "o senhor" (pan). Do młodej dziewczyny z kolei należy się zwracać "a menina" (panna). W luźnych kontaktach można posłużyć się słowem "voce", które oznacza mniej więcej „ty”, ale stosowane jest do osób, które znamy słabo lub w ogóle ich nie znamy.

Znajomość języków obcych w Portugalii nie jest zbyt powszechna.

Portugalia należy do czołowych producentów... korka! Wytwarza ona 50% produkcji światowej. Lasy korkowe zajmują aż 600 000 ha powierzchni tego kraju.

Portugalia posiada kilka większych miast, o których jej mieszkańcy często żartują, że: „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.

Istotną cechą języka portugalskiego jest występująca w nim pewna ilość wyrazów pochodzenia arabskiego np.: alfandega (urząd celny), alfaiate (krawiec), almofada (poduszka).

Wymowa portugalska jest „miękka i śpiewna, obfitująca w głoski nosowe i syczące”.
W Portugalii znany jest także pewien dialekt używany oficjalnie i nauczany w szkołach, ale tylko w określonym rejonie, w północno-wschodniej części kraju (okolice Miranda do Douro). Jest to tzw. język mirandyjski, którym posługuje się ok. 15 000 użytkowników.

Źródło: www.abcportugalia.pl; ibericalanguages.com; www.portugalski.slowka.pl; pl.wikipedia.org

czwartek, 7 lipca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu trochę w klimacie Euro 2016. Islandia – którą chce Wam dziś przedstawić - co prawda odpadła już z turnieju, niemniej jednak jest to tak ciekawy kraj, że uznałam iż warto przyjrzeć się jemu trochę bliżej.
Islandia to państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Islandia jest jednym z krajów nordyckich.

1/ Niepodległość od Danii uzyskana została 17 czerwca 1944 roku.

2/ Kraj ten jest podobnej wielkości co Polska.

3/ Główna religią jest luteranizm.

4/ Tradycyjną potrawą jest hangikjöt – czyli wędzona lub gotowana baranina.

5/ Kraj ten zamieszkuje około 9 000 Polaków.

6/ Pierwszymi mieszkańcami Islandii byli irlandzcy mnisi, którzy traktowali wyspę, jako swoją pustelnię aż do początku IX wieku.

7/ W 1413 roku używano suszonych ryb, jako pieniędzy.

8/ Jedynie 1 % Islandii porastają lasy.

9/ Do marca 1989 roku piwo w tym kraju było zakazane.

10/ Islandia jest najmniej zaludnionym krajem w Europie.

11/ Język islandzki został praktycznie niezmieniony przez ostatnie 1000 lat.

12/ Święty Mikołaj niegrzecznym dzieciom przynosi ziemniaka.

13/ Kraj ten słynie z bardzo wielu wodospadów. Jest ich około 10 000.

14/ W kraju tym dawanie napiwków uznawane jest za obraźliwe.

15/ W kraju tym oficjalnie nie można traktować psów, jako zwierząt domowych.

16/ Polskie wafelki Prince Polo są w Islandii jednym z najpopularniejszych towarów importowanych.

Źródło: poznajnieznane.pl; wikipedia.org

środa, 29 czerwca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o jednym z krajów Ameryki Południowej, o Chile. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą Was, tak jak i mnie zaskoczyły.

Chile, oficjalnie Republika Chile, to państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.).

Która pustynia jest naj­bar­dziej sucha? (nie licząc pustyń lo­do­wy­ch)
Atacama. W nie­któ­rych czę­ściach pustyni Atacama nigdy nie za­no­to­wa­no ani kropli deszczu. Pustynia rozciąga się wzdłuż wybrzeża Pa­cy­fi­ku, tworząc pas suchego, nie­przy­ja­zne­go wy­brze­ża. Średnie opady w regionie An­to­fa­ga­sta to 1 milimetr rocznie.

Do jakiego kraju należy Wyspa Wiel­ka­noc­na?
Do Chile. Wyspa Wiel­ka­noc­na stanowi te­ry­to­rium Chile od roku 1888. Ad­mi­ni­stra­cyj­nie należy do rejonu Val­pa­ra­iso. Naj­bliż­szy wyspie punkt na kon­ty­nen­cie po­łu­dnio­wo­ame­ry­kań­skim znajduje się w od­le­gło­ści 3512 km, w cen­tral­nym Chile.

To zdjęcie przed­sta­wia stolicę państwa. Którą?
Santiago de Chile. Miasto leży w dolinie pośród Andów. Góry ota­cza­ją­ce miasto są bardzo wysokie, naj­wyż­szym jest wulkan Tu­pun­ga­to o wy­so­ko­ści 6,570 m.

Który kraj jest głównym pro­du­cen­tem miedzi?
Chile znacząco wy­prze­dza po­zo­sta­łe kraje, do­star­cza­jąc ponad jedną trzecią świa­to­wej pro­duk­cji miedzi. Przemysł wy­do­byw­czy skon­cen­tro­wa­ny jest na pustyni Atacama w pół­noc­nej części kraju.

Czyja to flaga?
Teksasu. Flaga Chile jest podobna, jednak nie­bie­skie pole z białą gwiazdą nie rozciąga się przez całą wysokość flagi. Spośród flag po­szcze­gól­nych stanów, to właśnie flaga Teksasu budzi szcze­gól­ny sen­ty­ment Ame­ry­ka­nó­w, przy­po­mi­na­jąc czasy, gdy Teksas stanowił od­dziel­ne państwo.

Wojna o Pacyfik miała miejsce w Ameryce Po­łu­dnio­wej w latach 1879-1883. Który obszar był miejscem kon­flik­tu?
Pustynia Atakama. W XIX wieku nie istniały jasno wy­ty­czo­ne granice między Peru, Boliwią i Chile w rejonie pustyni Atakama. Stało się to za­rze­wiem kon­flik­tu w momencie odkrycia war­to­ścio­wych zasobów na­tu­ral­nych w tym re­gio­nie.

W którą stronę skie­ro­wa­ne są twarze posągów moai na Wyspie Wiel­ka­noc­ne­j?
W kierunku lądu. Postaci skie­ro­wa­ne są w kierunku lądu na wszyst­kich ahu (grupach posągów) oprócz jednego. Wy­jąt­kiem tym jest Ahu Akivi, nie­ty­po­wo usy­tu­owa­ny w głębi lądu.

Źródło: globalquiz.org; wikipedia.org

wtorek, 21 czerwca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych wydarzeniach świata

Wszyscy, albo prawie wszyscy żyjemy teraz wydarzeniami związanymi z Euro 2016. Dlatego w tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek z historii piłkarskich mistrzostw Europy. Niektóre ciekawostki mam nadzieję, zaskoczą Was, tak jak i mnie zaskoczyły.

Rozrysowanie taktyki na piasku czy 130-tysięczny tłum oglądający mecz na stadionie - to niektóre ciekawostki z blisko 60-letniej historii piłkarskich mistrzostw Europy, przypomniane przez UEFA. Kolejna edycja trwa od 10 czerwca we Francji.

Pierwszy w historii finał mistrzostw Europy, w którym ZSRR pokonał Jugosławię 2:1 po dogrywce, poprowadził angielski sędzia Arthur Ellis. Spotkanie odbyło się na Parc des Princes w Paryżu. Prawie równo cztery lata wcześniej rozegrano na tym samym obiekcie po raz pierwszy finał klubowego Pucharu Europy, a arbitrem głównym był Ellis.

Przed finałem w 1964 roku, w którym gospodarze - Hiszpanie - pokonali ZSRR 2:1, trener drużyny z Półwyspu Iberyjskiego Jose Villalonga kreślił strategię na "boisku" naszkicowanym na piasku. Ułożył na nim kamienie, które symbolizowały jego podopiecznych, a za rywali posłużyły mu szyszki. "Kamienie są twardsze" - stwierdził.

Rekord frekwencji ME padł w 1968 roku, gdy Szkocja grała z Anglią. Na stadion Hampden Park w Glasgow przyszło 130 711 kibiców. Te zespoły nie zmierzyły się ze sobą później o stawkę ani razu aż do Euro 1996. Wynik ten nie zostanie długo pobity ze względu na obowiązujące do dziś zmiany przepisów bezpieczeństwa, które m.in. nie dopuszczają sektorów stojących.

Ewentualne zwycięstwo Irlandii Północnej nad Niemcami w grupie C, w której wystąpi także Polska, nie byłoby pierwszą taką sensacją na ME. W 1984 roku w fazie kwalifikacji reprezentacja RFN niespodziewanie przegrała z tym rywalem w Hamburgu 0:1. Była to jej pierwsza porażka u siebie w eliminacjach ważnego turnieju po 29 spotkaniach. Jedynego gola strzelił Norman Whiteside.

Najczęściej w konkursie rzutów karnych uczestniczyły Anglia, Hiszpania, Holandia i Włochy (po cztery razy), ale uwagę przykuwają statystyki Czechów. Reprezentanci tego kraju (wcześniej Czechosłowacji) przy trzech okazjach wykonali łącznie 20 "jedenastek" i nie zmarnowali ani jednej. Do być może najsłynniejszej serii doszło w finale ME w 1976 roku, kiedy Czechosłowacja pokonała RFN 5-3. Decydującego o zwycięstwie gola zdobył Antonin Panenka. Dokonał tego w charakterystyczny, według niektórych nawet bezczelny, sposób - "podcinką", którą wielu piłkarzy kopiuje do dziś. Tak zdobytą bramkę z 11 metrów wciąż nazywa się karnym a'la Panenka.

Dziś trudno wyobrazić sobie, aby w najważniejszych turniejach piłkarskich zawodnicy mieli na koszulkach tylko numery, ale pomysł nadrukowania na nich nazwisk powstał stosunkowo niedawno. Pierwszy raz wdrożono go w finałowym turnieju ME w 1992 roku.

Gdy w 2000 roku Anglia wygrała z Niemcami 1:0 w fazie grupowej ME, był to jej pierwszy triumf nad tym rywalem w meczu o stawkę od 34 lat. Poprzednio pokonała reprezentację RFN w finale mistrzostw świata w 1966 roku. Co ciekawe, z tej grupy Euro 2000 nie wyszła wówczas żadna z tych ekip - musiały uznać wyższość Portugalii i Rumunii.

Trener triumfatorów Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie Vicente del Bosque został pierwszym w historii szkoleniowcem, który wywalczył trofeum za zwycięstwo w ME, MŚ oraz w Pucharze Europy. Te sukcesy osiągnął z reprezentacją Hiszpanii (2010 i 2012) oraz z Realem Madryt (2000 i 2002).

Źródło: www.przegladsportowy.pl; www.sport.pl; wikipedia.org.pl

środa, 15 czerwca 2016

Odkrywanie ciekawostek o różnych zakątkach świata

W tym tygodniu przedstawię wam kilka ciekawostek o Brazylii. Jest to kraj gdzie niedługo odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016, więc warto wiedzieć o nim trochę więcej :-)

Brazylia, oficjalnie Federacyjna Republika Brazylii, to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata.

Niepodległość od Portugalii uzyskana 29 sierpnia 1825.Zajmuje ponad 47,5% powierzchni Ameryki Południowej i liczy ponad 200 milionów mieszkańców.

Pierwotnie Brazylia nazywała się Pindorama.

Kraj ten jest około 27 razy większy od Polski.

Główna religią jest Katolicyzm: 63%.

Najdłuższą rzeką jest Amazonka.

Najpopularniejszy sport to piłka nożna, formuła 1. Brazylia pięciokrotnie zdobyła Mistrzostwo Świata w piłce nożnej.

Kraj ten zamieszkuje około 1 900 000 Polaków.

Najlepsza na świecie i najsmaczniejsza kawa jest produkowana w Brazylii, produkują 25% światowej podaży. Brazylijczycy pozwalają pić kawę swoim dzieciom.

Jest tam największy las deszczowy świata - Amazonia. Naukowcy szacują, że w Brazylii może być ponad cztery miliony gatunków roślin i zwierząt.

Jest tam jeden z nowych 7 cudów świata - posąg Chrystusa Odkupiciela, znajdujący się w Rio de Janeiro.

Nie jest niczym dziwnym jak dziecko mieszka nawet całe życie z rodzicami. Większość osób bierze ślub dopiero około 30 roku życia.

Brazylia ma najbardziej znany i ceniony Festiwal Karnawałowy na świecie.

Prawie wszystkie transakcje są dokonywane za pomocą kart kredytowych.

W Brazylii mieszka ponad milion Azjatów.

Capoeira to brazylijska sztuka wali, mająca wiele elementów tańca.

Brazylijczycy uwielbiają rozmawiać. Nie potrafią siedzieć w milczeniu.

Jardim Gramacho jest to największe wysypisko na świecie, o powierzchni porównywalnej do 250 boisk piłkarskich. Dziennie zwożonych jest 8 000 ton śmieci z 6 pobliskich krajów.

W Sao Paulo 9 maja 2008 roku utworzył się najdłuższy korek na świecie, o długości około 265 km. Niektórzy kierowcy w korkach spędzają 3-4 godziny dziennie.

W domach nie ma dywanów.

Bardzo dużo jest osób żebrzących. Proszenie o pieniądze nie jest wstydem, nawet jak się jest młodym i zdrowym.

Seriale nigdy nie są puszczane w tym samym momencie co mecze.

W Brazylii nikt nie przywiązuje dużej wagi do punktualności. Zapraszając kogoś, trzeba się liczyć z tym, że może się spóźni o 2 godziny. Nawet wiadomości i seriale w telewizji zwykle zaczynają się 10-15 minut później niż jest podane w programie.

Sao Paulo jest pierwszym miastem w którym usunięto wszystkie reklamy na ulicach.

W pobliżu Sao Paulo znajduje się więzienie, w którym skazani mają możliwość skrócić długość wyroku jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, który generuje prąd.

Narodowym alkoholem jest cachaca i caipirinha.

Narodowe zwierzę to papuga ara.

Narodowym owocem jest capuacu.

Źródło: wikipedia.org; poznajnieznane.pl

środa, 8 czerwca 2016

W tym tygodniu chciałam przedstawić wam kilka ciekawostek związanych z Węgrami.

Ponieważ Węgry są znane z ich wyjątkowych wyników w sportach wodnych (między innymi w pływaniu, piłce wodnej), w tym tygodniu podam kilka ciekawostek właśnie o sportach wodnych.

Które drużyny grały na Olim­pia­dzie w Mel­bo­ur­ne (1956) w meczu piłki wodnej nazwanym potem "krew w wodzie"?
Węgry i ZSRR. 10 li­sto­pa­da 1956, tuż przed roz­po­czę­ciem olim­pia­dy, Armia Czerwona krwawo stłumiła po­wsta­nie wę­gier­skie. Węgrzy, którzy byli w owym czasie potęgą w piłce wodnej, wygrali 4:0 po nie­zwy­kle bru­tal­nej grze, w czasie której woda kil­ku­krot­nie barwiła się od krwi na czer­wo­no. Po meczu wielu z re­pre­zen­tan­tów Węgier nie wróciło do kraju.

W jaki sposób steruje łodzią czwórka bez ster­ni­ka?
Po­ru­sza­jąc ster nogą. Kabel sterowy przy­twier­dzo­ny jest do stopy jednego z członków osady.

Co tra­dy­cyj­nie robi załoga wio­śla­rzy po zwy­cię­stwie w re­ga­ta­ch?
Wrzuca do wody ster­ni­ka. Sternik nie tylko kieruje łodzią, ale też pełni rolę or­ga­ni­za­to­ra i trenera - od­po­wia­da za przy­go­to­wa­nia, taktykę, mo­ty­wa­cję i bez­pie­czeń­stwo. W razie kolizji lub wypadku, sternik jest od­po­wie­dzial­ny jako kapitan jed­nost­ki.

Ilu wioseł używa osoba płynąca ka­ja­kie­m?
Jednego. Kajaki na­pę­dza­ne są przy pomocy jednego wiosła o dwóch piórach. Eskimosi używają do wypraw na otwarte morze dużych, wie­lo­oso­bo­wych kajaków zwanych umiakami - także w ich przy­pad­ku używa się po­je­dyn­czych wioseł, choć mają one wtedy tylko jedno pióro.

W którą stronie płynie łódź na zdjęciu?
W kierunku lewej strony zdjęcia. Jedynie sternik siedzący na rufie jest skie­ro­wa­ny twarzą zgodnie z kie­run­kiem ruchu łodzi - i tylko on widzi, dokąd płynie łódź.

Źródło: pl.globalquiz.org