środa, 1 czerwca 2016

Odkrywanie ciekawostek o o Grecji

W tym tygodniu przedstawię Wam garstkę ciekawostek o Grecji. Poniżej znajduje się lista kilku ciekawostek, o których pewnie do tej pory nie mieliście pojęcia – po ich przeczytaniu Grecja zafascynuje Was jeszcze bardziej!

1. Choć większość świata zna ten kraj pod nazwą Grecja, pochodzącą od łacińskiego Graecia oznaczającego ziemię Greków, w lokalnym języku jego nazwa to Ellada (Hellada).

2. Aby mieć gwarancję pięknej pogody w czasie urlopu, najbezpieczniej udać się na wypoczynek w Grecji. Jak wyliczono, w kraju Homera aż 250 dni w roku są pełne słońca – dzięki takim statystykom Grecja jest najbardziej słonecznym krajem w Europie.

3. Nie jest żadną tajemnicą, że postać brzuchatego Świętego Mikołaja w czerwonym ubraniu z przewieszonym przez ramię workiem prezentów jest wytworem współczesnej pop kultury. Niewielu jednak wie, że prawdziwy Święty Mikołaj wywodzi się właśnie z Grecji – żył na przełomie III i IV w. i był biskupem Miry, starożytnego miasta znajdującego się dzisiaj na terytorium Turcji.

4. W Grecji znajduje się najwięcej muzeów archeologicznych na świecie. Biorąc pod uwagę bogatą historię i kulturę tego kraju, ciekawostka ta nie powinna nikogo zdziwić. Najpopularniejszym z tych muzeów jest Acropolis Museum, znajdujące się u podnóży Akropolu.

5. Grecja była pierwszym krajem, które w czasie II wojny światowej zdołało pokonać państwa Osi. Grecka armia, chociaż trzy razy mniejsza od armii faszystowskich Włoch, zdołała skutecznie zmusić ją do odwrotu.

6. Najważniejsze indywidulane święto w greckiej tradycji to imieniny. Obchodzi się je w dniu, w którym według prawosławnego kalendarza kościół celebruje świętego, którego imię się nosi (zgodnie z pielęgnowaną w Grecji prawosławną tradycją, na chrzcie można nadać jedynie imię święte).

7. W Grecji wierzy się, że spluwanie przegania złe duchy i nieszczęścia. Trzy splunięcia po usłyszeniu jakichś tragicznych wiadomości mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się złych wydarzeń . Bardzo popularne jest także spluwanie na osobę, której wygląd się komplementuje – ma ją to uchronić od zawistnego złego oka, zwanego przez Greków mati.

8. Według najbardziej aktualnych dzisiaj odkryć archeologicznych, język grecki jest najstarszym językiem pisanym będącym wciąż w użyciu. Greka, której używa się nieprzerwanie od blisko pięciu tysięcy lat, uznawana jest także za najbogatszy i najbardziej wpływowy język, który dał podwaliny min. łacinie, językowi hiszpańskiemu i angielskiemu.

9. W całej Grecji obowiązuje niepisany zakaz wrzucania papieru toaletowego do muszli klozetowej. Na ścianach wszystkich publicznych toalet znajdują się tabliczki z prośbą o wyrzucanie papieru tylko i wyłącznie do kosza znajdującego się tuż przy toalecie. Podobną praktykę Grecy stosują także we własnych domach.

10. Tak zwana mutza to jeden z najbardziej obelżywych gestów w Elladzie. Grecy znani są jako naród impulsywny, głośno i otwarcie wyrażający swoje emocje. Wynaleziona przez nich mutza, czyli wyciągnięta do przodu ręka z szeroko rozsuniętymi palcami, ułatwia im ekspresję wszelkich negatywnych emocji poprzez jeden prosty gest.

11. Chociaż Grecja zajmuje dopiero 97 miejsce w rankingu największych krajów świata, to w skład jej terytorium wchodzi ponad 3000 wysp, z których aż ok. 130 jest zamieszkałych.

12. Spinalonga, mała wysepka u wybrzeży Krety, była jedną z ostatnich kolonii trędowatych w Europie. W latach 1903 – 1957 przewożono tam chorych na trąd, zapewniano im opiekę socjalną i medyczną. 

13. Grecja jest jednym z największych na świecie producentów marmuru – aż 9% światowej produkcji tego kruszcu pochodzi właśnie z Grecji.

Źródło: pl.wikipedia.org; www.topnaj.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz